Sakal Ve Bıyık Ekimi
Sakal Ve Bıyık Ekimi

Sağlıklı ve gür sakallar ile bıyıklar, erkekler için özgüven ve estetik açıdan büyük önem taşır. Ancak bazı erkekler, genetik veya çevresel faktörlerden dolayı istedikleri yoğunlukta sakal ve bıyığa sahip olamayabilirler. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği verilerine göre Türkiye ve çevresindeki bölgelerde sakal ve bıyık ekimi taleplerinde her yıl yoğun bir artış yaşanmaktadır.

 

Sakal veya Bıyık Neden Dökülür?

Sakalın yoğunluğu, dokusu ve kıl kalitesi genetik faktörlerin kontrolü altındadır. Ergenlik döneminde, sakal kılları kalınlaşarak terminal formlarını alır ve erkeklik hormonu seviyeleri sabit kaldıkça bu özelliklerini korur. Ancak, saçsız bölgelerde yeni saç çıkarmanın kozmetik veya ilaç yoluyla bir tedavisi henüz bulunmamaktadır. Bu durum sakal ve bıyık için de geçerlidir. Sakal ve bıyık kaybının çözümü ekimdir. Sakal ve bıyık kaybı otoimmün hastalıklar, cilt hastalıkları veya hormonal dengesizlikler nedeniyle oluşabilir. “Alopecia areata” gibi hastalıklarda sakal dökülmesi gerçekleşebilir, bu durumda tedavi dermatolojik olmalıdır.

Sakal ve Bıyık Ekimi Kimlere Yapılır?

Sakal ve bıyık ekimi, hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20-22 yaşlarından itibaren yapılabilir. Sakal telleri düzensiz veya eksik çıkan, favorilerini uzatmak isteyen ve iki günlük sakal görüntüsünü seven erkekler için bu işlem tercih edilir. Sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan veya hiç sakalı olmayan sağlıklı erkeklere uygulanabilir. Ayrıca, yara izi olan bölgelere de ekim yapılabilir.

Sakal ve Bıyık Ekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç kılı olan herkese sakal ve bıyık ekimi yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölgeden veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak operasyon gerçekleştirilir. Sakal ve bıyık ekiminde, saç tıraşını kabul edenler için FUE yöntemi, saçını sıfır tıraş etmek istemeyenler için ise FUT yöntemi uygulanır. Ekim günü kırmızı kabuklar halinde iyileşen cilt, bir hafta sonra hiçbir iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Yüz kılı ekiminden sonra ciddi bir ağrı veya acı oluşmaz. Girişimden yaklaşık sekiz ile on hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç teli ile mevcut sakal ve saç kılını çıplak gözle ayırt etmek mümkün değildir.

Transmed olarak, sakal ve bıyık ekimi konusunda deneyimli uzman kadromuzla hizmet vermekteyiz. Sağlıklı ve doğal görünümlü sakal ve bıyıklara sahip olmak için bizimle iletişime geçin.

E-Posta Ara Whatsapp
E-Posta Ara
Whatsapp Randevu
`