Sağlıklı, Dökülmeyen Saçlar için 5 Öneri

Kadın ve erkek için kendine güven ve iyi hissetmeyi etkileyen unsurlardan biri de saçlarının sağlıklı ve canlı olmasıdır. Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, saçların sağlığını destekleyen aşağıdaki pratik bilgi ve önerileri sizlerle paylaşıyor.

 1. Saçın sevdiği yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyinbeslenme
 • Ceviz: Saça iyi gelen Omega-3 yağ asidi, Biotin ve E vitamini içerir.
 • Somon (Yağlı Balıklar): Somon, saç için önemi bir yağ asidi olan Omega-3 deposudur.
 • Ispanak ve brokoli: Saça demir desteği sağlar.
 • Avokado:Saçlara parlaklık ve yumuşaklık veren tekli doymamış yağlara sahiptir.
 • Baklagiller: Yüksek miktarda protein, demir, bakır ve biotin içerirler.
 • Yoğurt, süt ve peynir ürünleri:Saça faydalı B5 ve D vitaminibulunur.
 • Tavuk ve Hindi Eti: Zengin protein, çinko, demir ve B vitamini kaynakları.
 • Yumurta:Protein ve mineraller içerir.
 • Yer Elması ve Bal Kabağı: Zengin beta-karoten kaynakları.
 • C vitamini kaynağı meyveler: Kivi, portakal, yabanmersini, çilek vs.

 

 1. Günde 5 dakikanızı egzersize ayırın

Her gün kendinize ayıracağınız 5 dakikada bacaklarınızı kalp hizasından yukarıda tutmak kan dolaşımını artırır, yorgunluğunuzu alır, tiroid bezlerinin çalışmasını tetikler. Özetle, bacaklarınızı yüksek bir yere, örneğin duvara yaslayarak da yapabileceğiniz bu hareket saça da canlılık ve sağlık verir.

 1. Saçı çok yüksek ısıyla kurutup şekillendirmeyin

Bu öneri özellikle saçlarına fön çektirmeyi ve maşa yaptırmayı çok seven kadınlara geliyor. Çok ıslak saça yüksek ısılı işlem bunların başında geliyor, ilk kurutma yavaş yapıldığı sürece fönün zararları kısmen azaltılmış olur. Fön sırasında saçların güçlü bir baskıyla çekerek fön çekilmesi saçı yıpratır, saçı nazik şekillendirmek gerekir.

 1. “Mucize” kozmetik saç ürünlerine para harcamayın

Saç dökülmesini durduran mucizevi bir hap, şampuan ya da serum yok. Yalnızca kanıtlanmış tıbbi tedaviler ya da saç ekimi operasyonunu saç dökülmesine çare olabilir. Saçı dökülen kişilerin kozmetik ürünlere değil, saç tedavileri ve saç ekimi konusunda uzman bir doktora en kısa sürede danışmaları kendilerine gerçek faydayı sağlar.

 1. Saçınıza uygun tedavi ve çözümleri tercih edin.

Dr. Melike Külahçı, saç sağlığını korumak ve saç dökülmesine karşı en güvenilir çözümün uzman bir doktora başvurmak olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Böylelikle size en uygun çözüme kavuşur, ameliyatsız saç tedavisi görebilir ya da saç ekimi yaptırabilirsiniz”.

Saçlarınızın dökülmesini önleyecek ameliyatsız girişimlerin başında PRP denilen (PlateletRichPlasma) işlem gelir. Saçlara gençleştirici bir etki yapan bu tedavinin yanı sıra, Growth Faktör uygulamasıyla vücudumuzda var olan ve tamire ihtiyaç duyan tüm dokulara uyarıcı olarak vücut tarafından salgılanan bir hormon verilebilir. Lazer tarağı ise düşük frekanstaki lazer ışınlarıyla saç köklerini canlandırır. Endymed Altın Dokunuş saç lazeri tedavisiyle de derideki aktif olmayan saç kökleri uyarılıp, kan dolaşımı hızlandırılır.

Ancak özellikle erkeklerde genetik faktörler sebebiyle yaşanan saç dökülmelerinde bu girişimler yetersiz kalabilir. Bu tip durumlarda eğer kişi saç ekimi için uygun bir adaysa FUE tekniğiyle saç ekimi etkili çözüm sunar.

Size uygun çözümler için formu doldurarak ücretsiz konsültasyon randevusu alabilirsiniz.

 

Şampuan, Saç Döker mi?

Şampuan, doğru seçilip seçilmediğine bağlı olarak saçların dökülmesine de sebep olabilir, saçların parlak ve sağlıklı olmasını da sağlayabilir. Ancak şu kesindir ki saç yüzeyinin ve saç tellerinin temizlenmesi için kesinlikle şampuan kullanılması gerekir.

Saç derisi sağlığı, saç kalitesinde ve gelişiminde büyük önem taşır. Saç derisi, saç kökünün toprağı gibidir, ne kadar temiz ve sağlıklı olursa saç o kadar sağlıklı olur. Özellikle aşırı yağlı, kepekli ve kaşıntı sorunu olan kişilerin saçları için özel ve doğru şampuanı seçmeleri önemlidir.

Şampuan yanlış seçilirse saç derisini tahrip edip dökülmelere yol açabilir. Bunun yanında saç tipine uygun, doğru ve özenli şampuan seçimi ise saç dökülmesini önler. Saçın temizliği önemlidir ve yağlı bırakılmaması ve temizlenmesi gerekir. Canlı ve sağlıklı saçlar için, saç tipini ve özelliklerini dikkate alarak, bir dermatoloğun önerisiyle şampuan seçilebilir.

 

Saç Sağlığı için Doğru Şampuan Seçimi Önemli

Doğru şampuan seçimi saç dökülmesini önler. Herkese yakışacak saç modeli farklı olduğu gibi herkesin saç tipi de farklıdır. Saçınızın özelliğini bilmemek saç dökülmesine yol açar. Dökülmeyi önlemenin en etkili yolu doğru şampuanı seçmektir.

Şampuan kullanımında en çok yapılan hata evde ortak kullanım için alınmış şampuanlardır. Marketlerde satılan, aile boyu, kimyasal bileşenleri yüksek şampuanlar evdeki her bireye uygun değildir. Çünkü ailedeki her ferdin saç kalitesi ve saç derisinin özelliği farklıdır. Bu sebeple, saçın cinsine göre daha doğal ve bitkisel bileşenlere sahip, organik bir şampuan kullanmak, saç sağlığını destekleyecektir.

Yanlış şampuan kullanımı sonucunda saçlarımız yağlıysa daha yağlı kuruysa daha kuru olabilir. Çok kısa sürede yağlanmayan, çok fazla hasar görmemiş saçlar için en doğrusu normal saçlar için hazırlanan şampuanları kullanmaktır. Şampuanlarınızı seçerken, içeriğinde hangi maddelerin yer aldığına dikkat edin. Bir dermatoloğun önerisine göre bitki özü bakımından zengin, vitamin içeren, saçınıza uygun şampuanları tercih edebilirsiniz.

Şampuanın Saça Doğru Uygulanması

Erkekler şampuan seçimi konusunda görece daha şanslıdırlar. Piyasada var olan pek çok şampuan, erkek saç bakımı ve temizliği için uygundur. Zira saç kuruluğuna erkeklerde çok sık rastlanmaz. Erkeklerde yağlı saç olsa da, kısa kesim saçlar rahatlıkla her gün yıkanabilir.

Tek tip şampuanı uzun süre kullanmak saç dökülmesini hızlandırır. Bu nedenle belirli aralıklarla saç şampuanınızı değiştirmek yararınıza olacaktır. Saç kremini de haftada bir kez ya da üç günde bir şeklinde kısa aralıklarla uygulamalısınız.

Erkeklerin saçları çoğunlukla kısa olduğundan, şampuan doğrudan saça dökülmemeli, iki avuca yayılarak saça uygulanmalı. Şampuan doğrudan saça sürülürse, saç diplerinde tortulanmaya sebep olabilir.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler   

Saç ekimi için gelen kişilere, saç ekimi operasyonu modern tıbbi uygulamalar ile klinik ortamında mikro cerrahi bir uygulama olarak yapılır. Yapılan operasyonla kişiye istediği doğal ve sağlıklı saçlar kazandırılır.

Saç ekimi,  androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülme) olan kişiler için kalıcı bir çözümdür. Saç kaybı kalıtım, yaşlanma bazı hastalıklarda da görülebilmektedir. Saç ekiminde önemli olan kişide yeterli saç kökünün bulunmasıdır ve yeterli saç kökü bulunan tüm kişilere başarıyla uygulanabilir.Buna donor alanının yeterli olması diyoruz..

 

Gelişen teknoloji ve son tekniklerle saç ekimi uygulamaları günümüzde gelişmeye devam etmektedir ve Transmed Klinik olarak gelişen tüm teknolojileri ve teknikleri kliniğimizde kullanmaktayız.

Saç ekiminde en gelişmiş ve en son teknik olan FUE yöntemi (Folicular Unite Extraction) ile saç kökleri tek tek alınarak özel bir aletle belirlenen bölgelere ekilmektedir.

FUE saç ekimi operasyonunun en avantajlı yanı teker teker çıkarılan saç köklerinin iyileşme sonrasında belli olmaması ve 24 – 48 saat içerisinde iyileşmesini tamamlamasıdır.

Saç ekimi uygulaması için genellikle verici alan olan enseden alınan saç kökleri (greft) toplanarak hedeflenmiş saçsız bölgeye yapılmaktadır. Bazı durumlarda hastanın ense kısmında yeterli saç kökü olmaması durumunda kişinin sakal bölgesinden de saç kökü alınabilmektedir

Saç ekim işleminin yapılacağı gün ilk önce hastaya doktor tarafından lokal anestezi uygulanır. Böylece operasyon sırasında hiçbir ağrı ve sızı hissedilmez.

 

Saç ekimini takip eden 2 ile 6 hafta içinde ekilen saçların büyük kısmı dökülmektedir ve bu normal bir süreçtir. Geçici olarak dökülen saçların kökleri deri altında kalmaya devam eder ve yaklaşık olarak 10 hafta sonra mevcut saç köklerinden yeni saçlar uzamaya başlar.

Başarılı geçen operasyon sonrasında hastamız tatmin olacağı sonuca ulaşır.

Saç dökülmesi yaşayıp yeniden sağlıklı saçlara sahip olmak isteyenlere olanak sağlayan FUE yönteminin sizler için uygun olup olmadığını kliniğimize gelerek detaylı bir analizle öğrenebilirsiniz.
Saç Ekimi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Saç Ekimi Aşamaları

 1. Saç köklerinin toplanması
  • FUE: Saçların tek tek toplanması
 2. Kanalların açılması
 3. Köklerin ekilmesi

 

Toplam 50 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »