Yaz Mevsiminde Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Saç nakli için koca bir yazın geçmesini beklemenize hiç gerek yok! Siz de saçını korumayı seçenlerdenseniz, yaz mevsimi saç nakli uygulamaları için doğru bir zamanlama olabilir.

Saç seyrelmesi ya da saç kaybı hayati bir sorun olmasa da kişide ciddi psikolojik baskı yapabiliyor. 30’lu yaşlarda erkeklerin % 27’sinden fazlası gözle görülür bir saç dökülmesi yaşarken 60 yaşından itibaren bu oran % 60’lara kadar artıyor. Bu durumla mücadeleyi seçen erkekler saç tedavilerini ve ilaçları kullanmayı deniyor. Sonrasında saçı dökülen 100 erkekten yaklaşık 20 kadarı saç ekimi yaptırmaya yöneliyor.

Transmed Saç ve Estetik Cerrahi Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, yaz mevsiminde saç nakli konusunda şunları söylüyor:

Yaz mevsiminin avantajları

Yazın saç ektirmek deniz tatili yapmaya engel değildir. Saçlar yaz mevsiminde daha hızlı uzar, cildin yenilenme hızı artış gösterir. Şapka kullanımı daha yaygın olduğundan kabuklanma döneminde şapka takmanız daha az dikkat çekici hale gelir.

Güneş ışınları sizi endişelendirmesin

Ülkemiz güneş ışığı açısından son derece zengin bir ülkedir. Yeryüzüne ulaşan ultraviyole (UV) ışınlarının insan organizması için yararlarının yanı sıra göz ardı edilemeyecek zararları da vardır. Saç nakli sonrası cildin iyileşme sürecindeki 1 hafta boyunca özellikle UV ışınlarının en yoğun olduğu saatler 10:00 ile 16:00 arasında güneş ışığından mümkün olduğunca kaçınmanız saç ekimi prosedüründen bağımsız düşünüldüğünde de sağlığınız adına dikkate alınması gereken bir önlemdir.

Yine bu 1 haftalık dönemin sonunda güneşin çok yoğun saatleri dışında denize girilebilir. Ayrıca, deniz suyunun yara iyileşmesini hızlandıran etkilerinden de faydalanabilirsiniz.

Yeni yıla yepyeni bir imajla girmek isteyenler acele etmeli!

Saç nakli uygulaması sonrasında deride yaklaşık 7–10 gün süren ince kabuklanmalar oluşuyor. Bu kabuklar baştan kepek gibi dökülüyor; her günlük yıkamada biraz daha temizlenerek on gün sonra tamamen kayboluyor. Bu dönemde şapka takarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ekilen saçlar ilk 3 ay içerisinde çıkmaya başlıyor. Haziran’da yapılacak bir girişim sonucu, yeni yıla hayalinizdeki saç modeli ve yepyeni imajınızla girebilirsiniz.

Yazın saç nakli yaptıranların dikkat etmesi gerekenler:

İlk nekahat döneminde şapka takılması bir şart. Şapka pamuklu olmalı ve başı sıkmamalıdır. Ayrıca sık yıkanmalı ve başın fazla terlemesine yol açmamalıdır. Kabuklanma bitene kadar havuz ve denize girmeleri, direkt güneşe maruz kalmaları önerilmez.

Günümüzde kullanılan iki tip saç nakli tekniği bulunur:

FUT tekniği:

“Foliküler Ünite Transplantasyonu” tekniğidir. Bu teknikle saç çemberi denilen iki kulak arasındaki sağlıklı köklerin bulunduğu alandan cerrahi yöntemle bir deri parçası, şerit halinde alınarak önce tek tek köklere ayrılır sonra bu kökler saçlanması istenilen alanda açılan kanallar içine yerleştirilir. Günümüzde FUT izi gözle görünmeyecek kadar hafif olmaktadır.

FUE tekniği:

“Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” adı verilen teknik, verici alanda iz bırakmadan verici alanın en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyan tek tek kök toplama prensibine dayanır. 2004’ten bu yana dünyada ve Transmed’de sadece uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Eski tekniklerin aksine minimal bir girişimdir. FUE metodu tek tek toplama yöntemi olarak da bilinir. Operasyon tekniği göreceli olarak yenidir ve bu teknikte mikro-cerrahi derecesinde küçük ölçülerde çalışılır.

Transmed tıp merkezi olarak 1994’ten beri hastalarımızın ihtiyaçlarına uygun tedavi yöntemleriyle hastalarımızın yaşam kalitesini yükseltmeye;  güncel klinik uygulamalar ve profesyonel yöntemlerle Türkiye’nin tercih edilen bir tıp merkezi olmaya devam ediyoruz.

Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler

Saç Ekimi Operasyonu Yaptırmadan Önce Dikkat Edilecekler Listesi

 • Saç ekimi operasyonun yapılacağı yer hastane, klinik veya tıp merkezi olmalıdır.
 • Saç nakli ve estetik operasyonlarda başarılı sonuçlar elde edebilmek için deneyimli bir cerrah, iyi eğitimli bir medikal ekip ve ileri teknolojiye sahip ekipmanların birleşimi gereklidir.
 • Özellikle ekipmanlar kalite standartlarına uygun firmalardan alınmış olmalı ve özenle sterilize edilmelidir. Graft kesiminde kullanılan özel mikroskoplar mutlaka cerrahi operasyonlarda kullanmaya uygun olmalıdır.
 • Saç ekimi operasyonunu gerçekleştirecek olan doktorun deneyimli olması ve Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (ISHRS) ve/veya Avrupa Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği (ESHRS) üyesi olması beklenir.  Operasyonun başarısı ekim yapılan alanın operasyon sonrası doğal görünüp görünmediği ile değerlendirilir. Saç naklini gerçekleştirecek olan doktorun, saçın fizyolojisi hakkında geniş bilgi sahibi olması beklenir.
 • Hastalara gerçekçi olmayan vaatler verilmemeli ve beklentileri gerçekçi oluşturulmalıdır.
 • Tüm hizmetler arasında hastaya en uygun olan saç ekim yöntemi belirlenmeli ve olabilecek en doğru tedavi uygulanmalıdır.
 • Hasta saç ekimi operasyonu sırasında rahat ve konforlu bir ortamda bulunmalıdır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Yapılan araştırmalara göre hastalar saç ekimi operasyonuna karar vermeden önce doğal bir davranış olarak; saç ekiminin nasıl yapıldığını merak ediyor ve bu konuda araştırma yaparak  sosyal medya üzerinden saç ekimi videolarını izleyip soru işaretlerini gidermeye çalışıyorlar.

Saç ekimi operasyonu iki aşamayla gerçekleşir. Öncesinde dökülme olmayan, saçlı deride bulunan saç kökleri teker teker çıkarılır, daha sonra çıkarılan saç kökleri, saç ekimi yapılacak saçsız bölgeye tek tek yerleştirilir. İlk aşamada hasta yatar konumda, ikinci konumda ise ortopedik bir koltukta oturur vaziyette operasyon tamamlanır. Saç ekimi sırasında lokal anestezi uygulandığından genellikle acı hissetmeden rahat ve konforlu bir ortamda 6-8 saat arasında  hastanın operasyonu tamamlamış olur.

Transmed Klinik’te saç ekim operasyonları alanlarında uzman doktorlar ve yardımcı medikal ekipleri tarafından yapılmaktadır. Doktorlarımızın yaptığı saç ekimlerinde en önemli kriterlerden biri doğal görünümdür. Ekilen saçlar ömürlüktür ve dökülmezler, ayrıca operasyon sırasında saç köklerinin alındığı bölgede  seyrelme beklenmez.

Saç ekimi operasyonunu takip eden 3 ay içinde ekilen saçlar çıkmaya başlar. 9 ay ile 1 yıl sonunda hastada hedeflenen görüntüye ulaşılmış olunur.

Günümüzde Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir ?

PRP destekli saç ekimi, robotik saç ekimi, kök hücre katkılı saç ekimi, motorlu FUE, traşsız FUE gibi yöntemlerle saç ekimi yapılmaktadır. Peki bunlardan hangisi size uygun; bunun için saç ekim yöntemleri makalemize göz atabilir veya sitemizdeki saç ekim yöntemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İçin Yanlış Bilinen Doğrular

Saç Ekimi Sonrası İçin Yanlış Bilinen Doğrular

 • shutterstock_84118126Saç girişimi geçirdiğim akşam yatmak yanlıştır, geceyi oturarak geçirilmeliyim.

Ekim gecesi yüksek bir yastıkla rahatça uyuyabilirsiniz.

 • Saç ekimi sonrası çok ağrılıdır ve yüzüm şişer.

Operasyon sonrasında titiz bir medikal hazırlık ve doğru düzenlenmiş ilaçlarla ağrı ve şişme olmayacaktır.

 • Saç ekiminden sonra 1 ay evden çıkamam.

Fiziksel olarak 6-8 gün sonra rahatça sosyalleşmeye başlar, 6-8 hafta sonra tamamen eski sosyal hayatınıza dönersiniz.

 • Ekilen saçlar önce dökülür, ne kadarı çıkacağı belli olmaz.

Saç ekimi doğru teknik ve yöntemlerle yapılmışsa %90 oranında kök yaşayacak ve ekilen saçların bu verimde uzaması gerçekleşecektir. Bunun için 6 ay sabretmek gerekmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.