Karın Germe
Karın Germe

Karın bölgesi, insanın dış görünümünü etkileyen, estetik açıdan önemi olan bir bölgedir. Kadınlarda doğum sonrası oluşan çatlaklar, karın kaslarının anatomik olarak gevşemesi sonucu bu bölgede kontur bozuklukları ve sarkmalar olabilir.

Karın Germe (Abdominoplasti), orta ve alt karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokusunun alınmasını, karın duvarı kaslarının eski gerginliğine kavuşmasını sağlayan cerrahi bir girişimdir. Bu işlem karın duvarının daha sıkı olmasını ve bel çevresinin daha dar olmasını sağlar. Karın germe ameliyatı ile birlikte liposhaping ameliyatı da uygulanabilir.

Bu girişim için uygun adaylar, iyi bir karın şekline sahip olup, karın bölgelerinde diyet veya egzersizle giderilemeyen yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kişilerdir.İleri yaşlarda hafif obeziteyle birlikte ortaya çıkan cilt elastikiyet kaybında da düzelme sağlanabilir.

Hamile kalmayı düşünen kadınların, ameliyat sırasında sıkılaştırılan karın kasları hamilelik ile gevşeyebileceğinden, ameliyat olmak için hamilelik sonrasını beklemeleri önerilir. Çok fazla kilo kaybetmeyi amaçlayan hastalar ise ameliyatı ertelemelidir.

Karın Germe iki şekilde yapılabilir. Sadece alt karın bölgesinde hafif derecede çatlak ve sarkma olan kişilere mini-abdominoplasti uygulanır. Ciddi derecede çatlak ve sarkmış olan karınlarda total abdominoplasti işlemi gerçekleştirilir.

Ameliyattan sonra mümkün olduğunca erken hareket etmeye başlamak önemlidir. Sigara kullanımı iyileşmeyi geciktirdiğinden operasyon öncesi ve sonrası bir süre bırakılması önerilir. Cerrahınız tarafından verilen talimatları ameliyattan önce ve sonra sıkı şekilde takip ederek komplikasyon riskini azaltabilirsiniz.

İlk konsültasyon sırasında cerrahınız sağlığınızı değerlendirir, karın bölgenizdeki yağ birikimlerinin boyutunu belirler ve cilt elastikiyetinizi dikkatli bir şekilde değerlendirilir. Örneğin yağ birikimi göbeğinizin altındaki bölgeyle sınırlıysa, kısmi abdominoplastiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Her durumda cerrahınız size uygun ve arzu edilen vücut hatlarına en yakın sonucu ortaya çıkaracak prosedürü önerecektir.

Karın Germe (Abdominoplasti) girişimleri hastanede anestezi altında gerçekleştirilir. Total karın germe gerekli olan işlemin boyutuna bağlı olarak, iki ila üç saat sürer. Kısmi karın germe işlemi ise bir ya da iki saat sürebilir.

E-Posta Ara Whatsapp
E-Posta Ara
Whatsapp Randevu
`