Dr.Melike Külahçı ile Saç Tedavileri ve Saç Ekimi Konuştuk!

Saç köklerimizin yaşlanmasının önüne nasıl geçeceğimizi bize anlatır mısınız?

Saçın  yaşlanmasına  karşı savaşa  çevresel yıpratıcı koşullarla  mücadele ederek  başlayabilirsiniz. Çünkü, sadece iç değil dış faktörler de saçın keratin ve pigment yapısını bozar Bu faktörler başta güneş ve korunmasız tuzlu suda fazlaca kalmaktır.Saçlara havuz suyunun klor içeriği  yanlış şampuan seçimi ve çok sık saç yıkamak da zarar verir.Çok sıkı şapka saç bağı boneler sık sık renk açıcı  kimyasal işlemler ve  aşırı sıcak uygulamaları da bu listede yer alır.

Sizce sağlıklı saçın kolay formülü nedir?

Sağlıklı saçın formülü şu şekildedir:

Doğru beslenme+ İyi bir genetik+ İyi Hormon dengesi     

=

SAĞLIKLI SAÇ

                                                                                                                                                                                                                          

Saçlarımızın sağlıklı olması için bize nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatır mısınız?

 

SAÇ İÇİN ALTIN DEĞERİNDE BESİNLER

 • Her gün 1 yumurta
 • Haftada 2 kez somon balığı
 • Bol yeşil sebze
 • Ceviz, fındık, badem
 • Haftada bir kaç kere tahıl veya bir kere çimlendirilmiş buğday

Peki, saçlarımız neden dökülüyor?

Saç dökülmesinin  nedenleri KADINLARDA SIKLIK SIRASINA GÖRE

 • Tiroid bezi bozuklukları
 • Demir eksikliği
 • Hormonal dengesizlikler
 • Şok diyetler

*Saç sağlığı için düzenli olarak yıllık check-up ve tiroit kontrolü yaptımanızı öneririz.

Saçlarımız sağlığını kaybettiğinde ve dökülmeye başladığında ne gibi tedaviler uygulayabilirsiniz?

Saçlar yıprandığında ve dökülmeye başlandığında ilk evrede uygulanan tedaviler şu şekildedir:

 • PRP:  Transmed Araştırma ekibi Reversa sistemi ile tedavi edilen hastalarda iki üç hafta içinde saç dökülmesinin geçici olarak durduğunu ve uygulama yapılan bölgedeki saçların üç ayda hacim kazandığını gözlemlediler. Dökülen saçların yerine koyulmasını hızlandıran vitamin destekleri birlikte uygulanırsa sonuç daha memnun edici olmaktadır.
 • Whey protein: İçeriğinde saçlarınızın ihtiyacı olan tüm yapı proteinleri ve mineralleri bulunmaktadır. Saç ekimi sonrasında en az 3 ay süreyle düzenli olarak kullanıldığında ekilen saçların daha hızlı geliştiği ve uzadığı, donör bölgenin ise iyileşme süresinin kısaldığı kanıtlanmıştır.
 • Mezoterapi: Mezoterapi, orta deri tedavisi anlamına gelir. Uygulama sırasında 2 ya da 4 mm’lik özel ince iğneler yardımı ile cildin mezoderm tabakasına, tedaviye yönelik vitamin, antioksidan ve dolaşım güçlendirici etkisi olan maddeler uygulanır. Bu maddeler kılcal uç dolaşımına geçer ve tedavi edilmek istenilen bölgeye doğrudan etki eder.
 • Taze Hücre: Transmed Tıp Merkezi saç ekim uzmanları tarafından, saç ekimi öncesinde uygulanan bu yeni yönteme göre, karın bölgesinden minik bir doku örneği alınıyor. Alınan örnek özel bir işleme tabi tutularak kök hücreden daha zengin bir hale getiriliyor. Zengin hücre içeren bu bileşik, saçın zayıf olduğu bölgeye uygulanıyor. Taze hücrenin uygulandığı bölgenin doku kalitesi artığı için, saç ekimi işlemi de daha başarılı gerçekleşiyor. Saç ekiminden sonra güçlendirilmiş saçlı deriden daha hacimli ve gür saçlar uzamaya başlıyorlar.

Eğer erkek tipi saç dökülmesi söz konusu ise ve bu tedavilerle saç dökülmesi engellenemiyor ise, dökülen saçları geri kazanmanın en doğru yolu; Saç Ekimi işlemidir. Uygulanması ağrısız ve sonuç kalıcı olduğundan giderek daha çok tercih edilen bu girişim saçın  doğal olarak tamamlanması anlamına gelmeye başladı

SAÇ EKİM İŞLEMİ KİMLERE UYGULANIR?

 • Erkek tipi dökülmesi olan kişilerde  verici alanı yani iki kulak arasındaki bölgede  yeterli sayıda saç kökü bulunuyorsa saç ekimine uygun bir adaydır.
 • Saç ekimi, kadınlarda da, verici alanı yeterince sıksa ileri tetkiklerde karşı bir durum oluşmamışsa  her kişiye yapılabilir.

Peki, kendimiz için bir saç ekimi planlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Saç ekiminde olmazsa olmaz dediğimiz üç hedefimiz var.

Bunlardan ilki; saç ekiminin son derece doğal gözükmesi ve kişinin opere edildiğinin asla anlaşılmaması. İkincil olarak bizi çok ilgilendiren konu saçın belli bir sıklığın üzerinde çalışılmış olmasıdır.

Bu da yine doğallıkla çok yakından ilgilidir. Belli bir seviyenin altındaki sıklık doğal görüntüden bizi hemen uzaklaştırır. Üçüncü olmazsa olmaz hedef sağlığımızın hiçbir şekilde zarar görmemesidir. Verici alanda kalan saç köklerinin kesinlikle zarar görmemesi gerekir.

Saç ekimi operasyonu mutlaka bir doktorun katılımı ile gerçekleşmesi gereken komplike bir girişimdir. Bundan dolayı seçim yaparken mutlaka doktorunuzun adını, soyadını ve diplomasını sorarak işe başlayın. Bu 3 önemli hedefe ancak uzman bir doktor ve tecrübeli bir ekip ile ulaşılabilir. Saç bilimini yakından takip eden bir Dermatolog ise sadece saç ekiminden sonra değil ömrünüz boyunca sizi takip ederek tedavinizi üstlenecektir. Transmed Tıp Merkezi olarak biz, sizi saçlarınıza kavuşturuyor ancak  bu saçın çevresideki diğer saçların da devamlılığını sağlamanıza yardım ediyoruz.  Yukarıdaki 3 önemli hedefe uzman  doktorlar  ve  tecrübeli teknik  ekip ve yüksek kalite anlayışımızla ulaşılabiliyor. Sadece operasyon sırasında değil sonrasında da Transmed ailesinin deneyim ve profesyonelliğini, devamlılığını her anınızda hissedeceksiniz.

SAÇ EKİM İŞLEMİNDE “FUE YÖNTEMİ” NEDİR?

FUE “Folicular Unite Extraction” teriminin kısaltmasıdır.  Nakledilecek kökler, tek tek foliküler ünitelerin tek tek özel bir aletle alınmasıyla elde edilir.

 • Foliküler ünite doğrudan derinin kök seviyesinden çıkartılır.
 • Elde edilen kökler plastik cerrahların saçsız bölgelere açtıkları kanallar içine yerleştirilirler.
 • FUE tekniği ile saç nakli operasyonu yüksek sayıda bir nakil için bir Doktor ve 5 yardımcı hemşire ile birlikte ortalama 6 – 7 saat sürer.

 

 

 

Bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun, biz sizi arayalım…

Bir Cevap Yazın