Saç Ekimi
Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir, Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir ?

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin verici alandan alınarak, başın saçlanması istenilen
bölgelerine yerleştirilmesidir. Saç ekimi, mutlaka uzman bir doktor ve ekip tarafından
yapılması gereken komplike bir girişimdir. Saç ekiminde sağlıklı ve güvenilir bir süreç ve
sonuç sağlanması için, kişiye özel bir tedavi geliştirilmesi gerekir.
Saç ekiminin steril ve hijyenik bir hastane ya da klinik ortamında yapılması saç ekiminde
yaşanabilecek risklerinin en aza indirecektir. Saç ekiminin, uzman ve deneyimli bir cerrah ve
profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi, sağlıklı ve başarılı bir sonuç için olmazsa
olmaz bir kriterdir.

Saç Ekimi Uygulaması
Saç ekimi, lokal anestezi ile 6-8 saat süren bir operasyondur. Saç ekiminin ilk aşamasında saç kökleri doktorlar tarafından toplanır. Daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir.

Saç ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için ağrı ve acı hissedilmez. Saç ekimi sonrasında doktor tarafından verilen ilaçların kullanılması halinde herhangi bir ağrı olmaz. Uzman doktor ve tecrübeli bir ekibin yaptığı hiçbir saç ekimi operasyonunda köklerin alındığı bölgelerde seyrelme olmaz.

Saç Ekiminde Hangi Yöntemler Uygulanıyor? Saç Ekimi Çeşitleri Nelerdir?

Medikal
literatürde kabul edilmiş iki farklı saç ekimi metodu vardır. Birincisi
köklerin tek tek enseden toplandığı FUE yöntemidir ve ikincisi de FUT
tekniğidir. Her iki yöntem de köklerin toplanması için geçerlidir. Ancak
internetteki aramalarda ve tıp merkezlerinin kendi tanıtımında sık sık
alternatif yöntemlerden, değişik isimlerle bahsedilir. Diğer tüm tedavi
şekilleri; saç ekimi adımlarının farklı adımları ile ilgilidir – tamamı FUT ya
da FUE tekniğinin farklı varyantlarıdır. Bunlar;

  • Tıraşsız FUE: Bu yöntemde saçlar kazınmaz; medikal misafirin uygunluğuna göre kökler oldukları şekilde toplanır ve yeni yerlerine yerleştirilir. Avantajı, kişinin girişim sonrasında sosyal hayatına daha hızlı dönebilmesidir. Dezavantajı, girişim çok uzun sürer ve kök alınırken zarar görebilir.
  • PRP Destekli Saç Ekimi: Bu yöntemde medikal misafirimizin kendi kan hücreleri ile desteklenir. Saç ekimin hemen öncesinde medikal misafirimizden alınan kan özel bir yöntemle ayrıştırılır ve oluşan plazma başa uygulanır. Avantajı, yeni ekilen saçların yeni yerlerindeki yaşama oranını hali hazırda zaten yüksek olan %90’lardan yaklaşık %5 daha arttırmaktır. Dezavantajı, saç ekimi yerini tutamaz.

Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Unsur!

Saç ekiminde en önemli unsur öncelikle hijyendir. Oluşabilecek riskleri en aza indirebilmek
amacıyla uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen klinik ortamında
gerçekleştirilmesi gerekir. Aynı zamanda operasyon esnasında saç köklerinin
yerlerini tutabilmeleri amacıyla o bölgenin kanlanması gerekmektedir. Doktorun
hastanın saç analizine göre uygulayacağı teknik de önemlidir, böylece doğru yoğunlukta,
açıda ve mesafede uygulanan saç ekiminin başarı yüzdesi oldukça çok olacaktır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Saç problemi yaşayan herkes saç ekimi yaptırabilir. Fakat bazı kriterler vardır ki saç ekimi yaptıracak olanların şimdi sayacak olduğumuz kriterlere sahip olması gerekir:

  • Saç ekimi yaptıracak kişi 20 ve 20 yaşın üstünde olmalıdır. Çünkü hormonların bazal seviyeye yerleştiği minimum yaş 20’dir.
  • Fiziki gelişim tamamlanmış ve engel teşkil edecek fizyolojik bir sıkıntı yok ise kişi, saç ekimi yaptırabilir.
  • Kalp, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği, tansiyon, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sahip kişiler için saç ekimi risklidir. Bu kişilerin uzman doktorlara danışmaları gerekmektedir.
  • Saç ekimi yapılacak olan alıcı bölgenin sağlıklı, verici bölgedeki graftların yeteli sayıda olması gerekmektedir.
  • Erkek saç tipi dökülmesi ve kadın saç tipi dökülmesi sorununu yaşayan bireyler saç ekimi yaptırabilir.
  • Ameliyat ve kaza izleri, yanıklara bağlı oluşan izleri, kapatmak isteyen, doğuştan gelen bölgesel saç dökülme sorunu yaşayan kişiler yaptırabilir.

Saç Ekiminde Başarı: İyileşme Sonrası Doğal Görünüm

Saç ekimi girişiminin başarılı olabilmesi için ekilen saç köklerinin yerleştirildikleri bölgede hızlı bir şekilde kanlanması; yani “tutması” gerekmektedir. Doğru uygulama saç ekiminin başarı şansını yükseltmektedir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır. İyileşme sürecinin ardından doğal görünümlü bir saç ekimi sonucu için doktorun bu alandaki deneyimi ve sanatkarlığı son derece önemlidir.

Saç Ekiminin Olası Riskleri
Saç ekimi de diğer tıbbi operasyonlar gibi çeşitli riskler taşır. Uzun soluklu bir girişim olan saç ekiminde, kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç kez işlem yapılması gerekebilir. Olası komplikasyonlar istenilen sonucun alınamaması, enfeksiyon ve belirgin yara izi kalmasıdır. Saç ekimi hijyenik bir hastane ortamında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığı takdirde tüm bu komplikasyonlar minimuma inmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar kelliğin nedeni olan DHT hormonuyla bağlantılı, o hormona duyarlı almaçlara bağlı olmadığından dökülmez.

Saç ekimi operasyonlarının ardından şok saç dökülmesi mutlaka yaşanır. Bu durum tedavi uygulanan alana nakledilen saç köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin geçici olarak dökülmesidir. Bu süreç; her saç ekiminin ardından mutlaka yaşanan son derece normal olan bir süreçtir ancak daha önce saç kaybı yaşayan kişilerin bu duruma hazırlıksız yakalanması, hasta da tedavinin başarısız geçtiği algısı, endişe ve hayal kırıklığı yaşamasına neden olabilir.

Şok dökülme için kesin bir zaman dilimi verilemese de; genel olarak saç ekimi işleminden sonra 1-3 ay arasında gerçekleşir. Bu şok dökülme kişiden kişiye değişse de genellikle 2 haftalık bir süreç içinde tamamlanır. Saç ekiminden sonra yaşanılan saç dökülmesi son derece normal ve sağlıklı bir durumdur ayrıca tamamen geçicidir.

Saç ekiminden sonra gerçekleşen şok dökülme bir kez yaşanan bir süreçtir. Bu süreç yaşandıktan sonra transfer olan saç köklerinde yeni bir dökülme ya da saçların yeniden seyrekleşmesi söz konusu değildir.

Saç Ekimi Tedavi Süreci Ne Zaman Tamamlanır?

Saç ekimi sonrasında hemen gür saçlara sahip olmayı hayal ediyorsanız bir hayal kırıklığı yaşanacaktır. Çünkü saç ekimi operasyonlarında kalıcı ve net sonuç genellikle 12-18 aylık zaman dilimine yayılarak kendini gösterir.

 

Tam donanımlı, profesyonel ve işinin ehli bir merkez tarafından gerçekleştirilecek olan saç ekim operasyonlarında kişiye operasyon öncesi, operasyon sonrası ve saç ekiminden sonra ortaya çıkacak olan sonuç, iyileşme süreci ile ilgili detaylı bilgi verilir. Gerçek fotoğraflar ile kişiye beklenilen sonuçlar gösterilir. Böylece kişi kafasında hiçbir soru işareti bulunmadan operasyona giriş yapmış olur.

 

Saç ekim, estetik kaygılardan dolayı gerçekleştirilen ve son yıllarda teknolojinin de gelişmesi ile birlikte oldukça konforlu bir operasyon olsa da bir cerrahi operasyon olduğu unutulmamalıdır. Her cerrahi işlem sonrasında olduğu gibi saç ekim operasyonu sonucunda da kişilere kısa bir süre rahatsızlık verecek sonuçlar gelişebilir fakat bunların her biri olağan ve beklenilen durumlardır.

Saç Ekiminde Güvenilir Çözümü ve Adresi Bulmak
Saç dökülmesine karşı etkili bir çözüm arayan adayların bu operasyonu doğru ve güncel bir teknikle yapacak deneyimli bir doktor ve ekip ile güvenilir ve steril bir merkez bulması hayati derecede önemli bir konu.

Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, ülkemizin saç ekiminde popüler bir merkez haline gelmesiyle birlikte ne tıp diplomasına ne de saç ekiminde yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişilerin kendilerini “Saç Ekimi Uzmanı” olarak tanıttığı konusunda uyarıda bulunuyor: “Saç ekimi adaylarının, modern tıbbı takip eden, yabancı diliyle, her şeyiyle konusuna bağlı bir doktor bulmaları sağlıkları açısından en önemli husus. Maalesef şu anda merdivenaltı diye tabir ettiğimiz büro tipi yerlerde saç ekimi konusunda uzmanlığı olmayan kişiler ‘ekip’ görünümünde hastaları mağdur ediyor. Özellikle Arap dünyasından medikal turist olarak ülkemize getirilen ve ‘daha ucuz fiyat’ teklifleriyle adeta kapanın elinde kalan kişiler maalesef bu konuda en fazla zararı görüyor.”

ISHRS, Saç Ekimi Merkezleri Konusunda 2014’te Uyardı
Güven vermeyen kanunsuz yerlerde, doktorların değil de teknisyenlerin, hemşirelerin, hatta taşeron temizlik işçilerinin dahi saç ekimi yaptığı konusunda ISHRS (Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği) Avrupa ve Amerika’daki hastaları düzenli olarak bilgilendirip uyarıyor. Bu konuda ilk uyarı 2014 yılında, illegal saç ekimine artan ilgiye ışık tutan ve gerçekleri yansıtan yine bu dernek tarafından gelmiş; konunun ciddi sonuçları ve saç ekimi hastalarının mağduriyetleri konusunda insanlar bilgilendirilmişti.

E-Posta Ara Whatsapp
E-Posta Ara
Whatsapp Randevu
`