Biz Sizi Arayalım

Size kısa süre içerisinde hizmetlerimizle ilgili en doğru bilgiyi verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi lütfen eksiksiz olarak bizimle paylaşın.  Transmed tarafından hayata geçirilecek yeniliklerden ve dönemsel kampanya çalışmalarından haberdar olmak istiyorum.

FOLLİKÜLER ÜNİTE

Folliküler ünite saçlı deride ikili veya üçlü olarak bulunan mikro saç kökü demetleridir. Saç ekiminde bir greft denildiğinde bir folliküler ünite ifade edilmektedir.

Folliküler Ünite Ekimi

Diğer yöntemlerin aksine verici alan dediğimiz, iki kulak arasındaki bölgeden kesi yapılmaksızın özel biyopsi iğneleri ile folliküler ünite adı verilen mikro saç kökü demetleri tek tek çıkarılır. İlk yıllarda FUE yöntemiyle yapılan ekimlerde sınırlı sayıda greft elde edilmekte iken yöntemde kullanılan teknik aletlerin de gelişimi ile bu sayı bir seansta 3000 olarak netleşti.  Bu sayının üzerinde folliküler ünite çıkarmak verici alanda kalıcı hasara sebep olabilir. Bu nedenle folliküler ünite ekiminde maksimum değil optimum sayıyı belirlemek gerekir. Bu konuda danışanlarımıza önerimiz operasyon öncesinde bu konudaki uzman doktorla görüşme yaparak ekilecek optimal sayıya birlikte karar vermeleridir.

Girişim Nasıl Yapılır?

Saç ekimi lokal anestezi sayesinde hiç ağrı duyulmadan ve bayılmaya gerek kalmadan yapılabilen bir girişimdir. Girişim yüzey cilt katmanlarında yapıldığı için dikkatli bir el ve doktorun cerrahi yeteneğine bağlı olarak tamamen sorunsuz olarak gerçekleştirilir. Yine aynı koşullarda bir yan etki veya sağlık riski oluşturmaz. Hastanın tercih edeceği kuruma göre girişimin devam ettiği altı sekiz saat boyunca, müzik dinleyip film izleyerek ya da sohbet ederek vakit geçirmesi  mümkün olacaktır. İlk aşamada saç kökleri doktorlar tarafından toplanır. Daha sonra toplanan kökleri yerleştirmek için kanal açılır ve son olarak köklerin tek tek ekim işlemi gerçekleştirilir. Kanal açma işlemi sonucun doğallığı anlamında tüm girişimin belki de en kritik aşamasıdır. Bu işlemin sanat yeteneği olan bir doktor tarafından yapılması tavsiye edilir.

Girişimi Kim Yapmalıdır?

Saç ekimi operasyonu tecrübeli ve sanat gözü olan bir doktorun gerçekleştirmesi gereken komplike bir girişimdir. Saç sıklığı ve verici alanın zarar görmemesi ve iyileşme süreci sonucunda saç ekiminin belli olmadığı doğal bir görünüm için işlemin ayrıca uzman bir takım tarafından desteklenmesi de vazgeçilmezdir.

Bu konuda ilk başvuracağınız kişi elbette estetik ameliyat konusunda uzmanlaşmış “Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı” olmalıdır. Çünkü bu unvana sahip doktorlar, altı yıllık tıp eğitiminden sonra, altı yıl da estetik cerrahi uzmanlık eğitimi alırlar. Bu eğitim süresince birçok estetik ameliyata katılırlar. Dolayısıyla konusunda uzmanlaşmış iyi bir doktor seçimi önkoşul olmalıdır. Sağlık Bakanlığı ve Danıştay tarafından yapılan düzenlemeler gereği Türkiye’de saç ekimini sadece Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanları yapabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı dışında birileri tarafından saç ekimi yapılması yasal değildir.

Ne var ki her plastik cerrahi uzmanı maalesef saç cerrahisi konusunda eğitim almıyor.  Yurdumuzda bu eğitimi veren resmi veya özel bir üniversite, ya da Tıp Fakültesi alt bölümü bulunmamaktadır. Dolayısıyla uzman doktorların saç cerrahisini öğrenebilmeleri, ancak yurt dışında bu konuda uzmanlaşmış klinik ve diğer saç cerrahlarının yanında staj yapmakla mümkün olmaktadır. ISHRS adı verilen ve merkezi Amerika’da alan cerrahi cemiyeti bu eğitimi veren doktorların isimlerini her yıl açıklamaktadır. Tıp Merkezimizin Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı’nın ismi eğitimci listesinde bulunmaktadır.

Sayfa içeriği Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Transmed