Biz Sizi Arayalım

Size kısa süre içerisinde hizmetlerimizle ilgili en doğru bilgiyi verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi lütfen eksiksiz olarak bizimle paylaşın.

  Transmed tarafından hayata geçirilecek yeniliklerden ve dönemsel kampanya çalışmalarından haberdar olmak istiyorum.

ROBOT TEKNOLOJİSİ

Robotik Saç Ekimi Nedir?

İlk defa 2008 yılında uluslararası ISHRS toplantısında tanıtılan Artas saç ekim robotu, insan hatalarını en aza indirme amacıyla tasarlanmıştır. Robot teknolojisiyle saç ekim ameliyatlarının süresini azaltmak ve yanı sıra deneyimi az hekimlerin de ameliyatları başarıyla gerçekleştirmelerini sağlamak  hedefler arasındaydı.

Günümüzde Artas sistemi saç ekimi süreçlerinde doktorlara teknik açıdan destek olmakla birlikte işlemin çoğunluğu halen elle yapılmaktadır. Saç ekimin başarısını belirleyen ise robotun teknik özelliklerinden çok hekimin deneyimi, yeteneği ve daha önceki operasyonlardan elde ettiği deneyimlerdir.  

Saç Ekiminde Robotun Rolü

Robot ile saç ekimi aslında robot aracılığıyla sağlıklı saç köklerinin otomatik olarak toplanması ve kişiye manuel olarak ekilmesidir. Dolayısıyla robotik saç ekimini, saç naklinde kök toplamanın teknolojik desteği olarak ifade edebiliriz.

Robotik saç ekiminde, saç kökleri arasındaki boşluk, saçların çıkma yönü ve açısı gibi unsurlar robot tarafından algılanarak işlem yapılır. Saç ekim robotu, özel büyüteci vasıtasıyla foliküler birimi 10 bin kata kadar büyütür. Yüksek çözünürlüklü dijital görüntüleme sistemi ise foliküler birimlerin görüntülerini büyüterek uzaklık parametrelerini günceller. Robotun akıllı algoritmalarıyla da saçın çıkış yönü ve derinliği hesaplanır.

Özetle, saç ekim robotuyla saç kökleri toplanırken mevcut sağlıklı saçlara herhangi bir zarar vermeden toplanmasının amaçlandığını söyleyebiliriz. Ancak tüm bu yüksek standartlı hedeflere rağmen FUE robotuyla yapılan işlemlerde kayıp oranı %8-10 arasındayken uzman doktorlarca yapılan ameliyatlarda bu oran en fazla %3-5’tir. Bununla birlikte saç ekim robotlarıyla maalesef açık renkli saçlara sahip olan hastalara işlem yapılamamaktadır, çünkü robot ancak koyu pigmentli saç köklerini algılayabilmektedir.

Robotik Saç Ekiminde de Başarı Doktorun Deneyim ve Uzmanlığına Bağlı  

Robot teknolojisi, saç köklerinin donör bölgesinden toplanma işlemi sırasında insan elinin hassasiyetine karşı daha az hasar garantisi iddiasıyla piyasaya sunulmuştur. Robotla verici alanda dairesel kesiler yapılır ve bu kesilerin içinden kökler elle toplanıyor. Bununla birlikte, operasyon sırasında ekimi gerçekleştirilecek köklerin açı ve hızının yine bilgisayar ortamında doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir. FUE robotuyla yapılan saç ekimi sonuçlarına bakıldığında ise başarının yine onu kullanan doktora bağlı olduğu görülüyor.

Şu anda kimi klinikler robot teknolojisinden destek alarak başarılı operasyonlar gerçekleştirdiklerini ifade etmektedirler. Öte yandan saç ekiminde deneyimli ve uzman doktorlar, göz yanılgısına ve insani hatalara pek düşmeden manuel bir şekilde güvenilir operasyonlar yapmaktadırlar. Burada insan el emeğinin robota kıyasla yine daha yüksek puan alacağını belirtmekte fayda var.

Böyle bir ortamda saç ekiminde hasta açısından en önemli nokta, doktoruyla iyi bir konsültasyon görüşmesi yapması, daha önce yapılan Öncesi-Sonrası ameliyat fotoğraflarını incelemesi ve saç ekimi yaptıracağı kliniğin güvenilir ve işinde uzman olduğuna ikna olduktan sonra operasyona girmesidir.

Biz Sizi Arayalım

  Transmed tarafından hayata geçirilecek yeniliklerden ve dönemsel kampanya çalışmalarından haberdar olmak istiyorum.
Sayfa içeriği Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Transmed