Yazın etkilerinden saçları korumanın ve saç dökülmesini engellemenin en sağlıklı yolu: Reversa

Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı etkilerine maruz kalınmaktadır. Bu etkilerden en fazla zarar gören ise cilt ve saçlardır. Yaza girmeden çeşitli koruma yöntemleriyle cilt ve saçların güneş, deniz ve havuzdan mimimum hasarla korunması mümkündür. Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği’nde yaza hazırlık olarak incelen ve güçsüzleşen saçların canlanıp güçlenmesini sağlamakla birlikte saç dökülmesini engellemek amacıyla Reversa ve Ozon terapi uygulamaları sunulmaktadır.

Reversa tedavisinde PRP (Plateletten Zengin Plazma) sıvısı ve trombosit kaynaklı otolog protein karışımı saçların seyrekleştiği bölgeye uygulanır. Reversa saç dökülmesinin geçici olarak durmasını sağlar ve saçlara hacim kazandırır. Ayrıca, genetik ya da mevsimsel sebeplerle seyrekleşmiş, tamamen dökülmemiş saçlara da uygulanabilir.

Ozon terapi ise kepeklenme ve seboreik dermatit tedavisinde kullanılmaktadır. Ozon terapi saçlı deride bakteri, mantar oluşumunu engeller ve deriyi derinlemesine temizleyerek toksinlerden arınmasını sağlar. Saç bakımı ve boya gibi kimyasal maddeler ile yıpranmış saçların onarılması ile dökülme azalır veya tamamen yok olur. Saçlar canlılık, parlaklık ve nem kazanır.  Kafa derisindeki saçsız veya saçların azaldığı bölgelere yapılan ozon uygulamaları ile kılcal damarlarda kan akımı ve sonuçta oksijenlenme artışı olur. Bunun sonunda zayıf ve güçsüz kalan saç folliküleri uyarılır.

Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, dökülen ve incelen saçlarla mücadele etmek isteyenler için önerdiği reversa tedavisinin ayrıntılarını şu sözlerle açıklıyor: “Normalde saçlarımızın %85-95’i uzama, %5-15’i ise dinlenme aşamasındadır. Dinlenme aşamasının sonunda saçlar genellikle yıkama ve tarama sırasında dökülürler. Daha sonra yeni saç telleri bunların yerini alır. Güncel bilimsel çalışmalar, bu bahsedilen saç uzama / dökülme otomasyonu üzerinde kişinin şifacı kan hücreleri olarak bilinen trombositlerin etkili olabildiğini göstermektedir. Trombositlerimiz yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine enjekte edildiğinde, saç köklerini tetikleyerek uzama evresini harekete geçirebildiği anlaşılmıştır. Özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bu etki hızla dökülmeyi durdurarak kaybın ilerlemesini engellemektedir. ”

Reversa tedavisi hamilelikte de uygulanabiliyor

Hamilelik sırasında yükselen östrojen seviyeleri nedeniyle uzama aşamasının süresi uzarken dinlenme aşamasında olanlarınki kısalır; dolayısıyla da dökülen saç sayısında bir azalma meydana gelir. Doğum sonrası östrojen seviyesinin aniden düşmesi sonucu birçok saç teli hızla dinlenme aşamasına geçip dökülmeye başlar. Bu dökülme zamanla azalarak doğumdan sonra 6–12 ay içinde eski haline döner. Hamilelikte güçlenen saçların doğum sonrası dökülmesi önlenemez. Ancak, eğer hamilelik esnasında da saç dökülmesi mevcutsa, bu annede vitamin veya mineral eksikliği olduğu anlamına gelir. Gerekli testlerin yapılmasıyla eksiklik tespit edilip uygun tedaviyle bu durum rahatlıkla düzeltilebilir. Gerek hamilelik gerekse lohusalıkta bebek için toksik olmaları nedeniyle lokal anestezik ilaçlar kullanılmamalıdır. En az 1000 mg Biotin içeren vitamin karışımları ve lazerle biyostimülasyon bu dönemde sorunsuzca uygulanabilir. Ayrıca yine bu dönemde Reversa tedavisi herhangi bir toksik madde kullanılmadığından güvenle uygulanabilir.

Bir Cevap Yazın