Yaz mevsimi, Saç Ekimi Mevsimi

30’lu yaşlarda erkeklerin % 27’sinden fazlası gözle görülür bir saç dökülmesi yaşarken 60 yaşından itibaren bu oran % 65’lere kadar artıyor. Bu durumla mücadeleyi seçen erkekler saç ekimi yaptırmaya yöneliyor. Yaz mevsimi de bu durumla mücadeleyi seçen erkeklerin tercihi oluyor.

Saç seyrelmesi ya da saç kaybı hayati bir sorun olmasa da kişide ciddi psikolojik baskı yapabiliyor. Ancak, birçok erkek artık durumu kabullenmek yerine, mücadele etmeyi tercih ediyor. Siz de saçını korumayı seçenlerdenseniz, saç nakli için koca bir yazın geçmesini beklemenize hiç gerek yok. Yaz mevsimi saç nakli uygulamaları için doğru bir zamanlama olabilir.

Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, yaz mevsiminde saç nakli konusunda şunları söylüyor:

Yaz mevsiminin avantajları

Yazın saç ektirmek deniz tatili yapmaya engel değildir. Saçlar yaz mevsiminde daha hızlı uzar, cildin yenilenme hızı artış gösterir. Şapka kullanımı daha yaygın olduğundan kabuklanma döneminde şapka takmanız daha az dikkat çekici hale gelir.

Güneş ışınları sizi endişelendirmesin

Saç nakli sonrasında ciltteki ufak kabuklanmalar ve kızarıklıklar iyileşirken UV ışınlarından korunmak gerekiyor. Ancak saçlı deriye kök yerleştirmek için yapılan milimetrik kesiler 7- 10 gün içerisinde, iyileşiyor ve çoğunlukla kızarıklık bile kalmıyor. Bu dönemde güneşin çok yoğun saatleri dışında denize girmek sakıncalı olmuyor. Ayrıca, deniz suyu yara iyileşmesini hızlandıran etki yapabiliyor.

Yeni yıla yepyeni bir imajla girmek isteyenler acele etmeli!

Saç nakli uygulaması sonrasında deride yaklaşık 7–10 gün süren ince kabuklanmalar oluşuyor. Bu kabuklar baştan kepek gibi dökülüyor; her günlük yıkamada biraz daha temizlenerek on gün sonra tamamen kayboluyor. Bu dönemde şapka takarak günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Ekilen saçlar ilk 3 ay içerisinde çıkmaya başlıyor. Haziran’da yapılacak bir girişim sonucu, yeni yıla hayalinizdeki saç modeli ve yepyeni imajınızla girebilirsiniz

Yazın saç nakli yaptıranların dikkat etmesi gerekenler:

İlk nekahat döneminde şapka takılması bir şart. Şapka pamuklu olmalı ve başı sıkmamalıdır. Ayrıca sık yıkanmalı ve başın fazla terlemesine yol açmamalıdır. Kabuklanma bitene kadar havuz ve denize girmeleri, direkt güneşe maruz kalmaları önerilmez.

Günümüzde kullanılan iki tip saç nakli tekniği bulunur:

FUT tekniği:

“Foliküler Ünite Transplantasyonu” tekniğidir. Bu metodda saç çemberi denilen iki kulak arasındaki sağlıklı köklerin bulunduğu alandan cerrahi yöntemle bir deri parçası, şerit halinde alınarak önce tek tek köklere ayrılır sonra bu kökler saçlanması istenilen alanda açılan kanallar içine yerleştirilir. Günümüzde FUT izi gözle görünmeyecek kadar hafif olmaktadır.

FUE tekniği:

“Foliküler Ünite Ekstraksiyonu” adı verilen teknik, verici alanda iz bırakmadan verici alanın en verimli şekilde kullanılmasına olanak tanıyan tek tek kök toplama prensibine dayanır. 2004’ten bu yana dünyada ve Transmed’de sadece uzman cerrahlar tarafından uygulanmaktadır. Eski tekniklerin aksine minimal bir girişimdir. FUE metodu tek tek toplama yöntemi olarak da bilinir. Operasyon tekniği göreceli olarak yenidir ve bu teknikte mikro-cerrahi derecesinde küçük ölçülerde çalışılır.

Transmed, her iki tekniğin de etkin bir şekilde kullanıldığı ve yurtdışında her iki yönteme ilişkin eğitim ve sertifika veren bir kurumdur.

Bir Cevap Yazın