Vücudumuzun Doğal Saç Döngüsü

Doğal saç döngüsü nedir ?Saç dökülmesinin sebeplerinden biri de kendi yaşam döngüsüdür. Belirli aralıklarda saçlar dökülür ancak 3 ay dinlenen saç kökü  tekrar saç çıkarır. Bu saçın kendini yenilemek için yaptığı gerekli bir döngüdür.

Saçın üç yaşam evresi bulunur:

Anajen – Bu dönem iki ile 6 yıl sürer. Saç bu dönemde aktif olarak uzar.

Katajen – Bu dönem bir ya da iki hafta sürer. Bu süreçte saçı ‘’yapan’’ dermal papilla hücresi kökten ayrılır. Bu kök, yeni anajen fazına girerken dökülecektir ancak bu dönemde dermal papilla saçlı derinin altında kalır.

Telojen – Bu dönem iki ya da dört ay sürer. Bu süreçte saç ‘’hasat’’ zamanı yaşar; uzamaz ancak incelmemiş ya da tamamıyla dökülmemiştir; sadece, tam anlamıyla dinleniyordur.

Bu döngü tamamlandığında dermal papilla hücresi tekrar saçlı derinin yüzeyine yaklaşarak eski telin dökülmesini, yeni bir saç telinin oluşarak anajen fazda uzamasını ve kaldığı yerden yaşam döngüsüne devam etmesini sağlar.

Araştırmalar, saçın en çok Eylül ve Ekim ayında döküldüğünü gösteriyor. Bunun nedeni, saçların Temmuz’da telojen fazına girmesi. Bundan yaklaşık 100 gün sonra yani Sonbahar’da da yeni saç yapımına başlayan dermal papilla eski saç tellerinin dökülmesine vesile olur. Saçın telojen faza yazın ortasında girmesini ise bilim insanları bir kaç sebebe bağlıyorlar. Yaz boyunca güneşten saç evrimini hızlandırıyor ve yaz sonunda hızlı yenilenme süreci başlıyor. Diğer sebep ise iklim ve toprak mevsimsel değişikliğe uğrayınca sebze meyvelerdeki vitamin ve asit baz dengesini değiştiriyorlar. Vücut bu değişikliklere alışana kadar saça ihtiyacı olan Çinko vitamin ve bazı amino asitlerin eksikliğini yaşıyor

Saçımıza her yıl Ağustosta vitamin mineral desteği verirsek sonbaharda dökülme daha minimal seyreder..

Bu dönemsel dökülmenin ardından yeni saçlarınız uzamaya başlar.

saç dökülmesinin evreleri
saç dökülmesinin evreleri

Bazı yoğun saç dökülmelerinde  sonbahardaki alışılmış dökülme zannedilerek çok uzun beklemek doğru olmaz.

Özellikle kadınlarda hormonlar tiroid yetmezlikleri ve ağır diyet durumları saçlar için ALARM durumu kabul edilerek saç konusunda uzman bir doktora gitmek gerekir.Eğer  sizde  saçlarınızın inceldiğini hacminin azaldığını düşünüyorsanız uzman doktorlarımızla  bir  muayene  organize etmek için şimdi tıklayın!

Journal of Dermatology, 2011.

Bir Cevap Yazın