En Çok Tercih Edilen Estetik: Göğüs Estetiği

Günümüzde en çok tercih edilen plastik cerrahi operasyonlarının başında bulunan göğüs estetiği sıklıkla göğüsleri büyütme, küçültme, dikleştirme ve meme ucunu düzeltme amaçlarıyla yapılır.

Göğüs estetiği; kişisel nedenlerle memelerin küçük olduğunun düşünülmesi, hamilelik sonrası göğüslerin küçülmesi ve meme boyutlarında farklılık olması gibi durumlarda uygulanabilir. Göğüs kaybı yaşanması durumunda ise rekonstrüktif cerrahi tekniği olarak operasyon önerilebilir.

Kadınların göğüs ölçüleri, estetik cerrahlar tarafından her memenin arkasına konulan dolgu maddeleri ile halen kullandıkları sütyen ölçülerinin bir veya birden fazla ölçü üstüne kadar büyütülebilir. Bugün meme büyütme operasyonlarında kullanılan dolgu maddeleri, silikondan yapılmış olan bir kese içine jel veya tuzlu su eklenmiş protezlerden oluşur.

İmplantın yerleştirilme metodu ve pozisyonu, sizin anatominize ve estetik cerrahın tavsiyesine bağlıdır. Kesi, ya memenin göğüsle birleştiği noktada bulunan kıvrımda, ya meme başını çevreleyen daha koyu renkli olan areola bölümünde olabilir. Doktorunuz, operasyondan sonra kalacak olan izlerin olabildiğince belirsiz olması için, keseceği noktanın en az görülebilecek yerde olmasına dikkat eder. İmplantlar meme başlarınızı ortalayacak bir konumda onların altlarına yerleştirilir.

Meme silikonunun göğüs kası altına yerleştirildiği operasyonlar sonrasında ilk bir kaç gün, meme dokusu altına yerleştirildiği operasyonlar sonrasına göre biraz daha ağrılı geçer.

Operasyondan sonra 24-48 saat içinde ayağa kalkıp dolaşabilmenize rağmen, birkaç gün süreyle kendinizi biraz yorgun hissedebilir, hafif ağrı duyabilirsiniz. Ağrılarınızın çoğu doktorunuz tarafından önerilen basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Girişim sonrasında özel bir sütyen giymeniz önerilir, bu sütyen doktorunuzun önerdiği şekilde giyilmelidir. Dikişler bir hafta 10 gün arasında bir süre içinde alınır. Memelerinizdeki ödemin tamamen inmesi 3-5 hafta alır.

Göğüs küçültme; vücuduna oranla büyük ve sarkık göğüsleri olan kadınlar estetik kaygıların yanı sıra farklı tıbbi problemlerle karşı karşıya kalabilirler. Bunlar boyun ve sırt ağrısı, deri iritasyonu, iskelete özgü deformasyonlar ya da solunum problemleri olabilir. Büyük göğüslerin yol açtığı bu tür şikayetlerden meme küçültme ameliyatları ile kurtulmak mümkündür.

Son yıllarda geliştirilmiş ameliyat teknikleri ile hafif ve orta dereceli büyük memelerde meme başı çevresi ve meme başından aşağı meme altı çizgisine doğru dikey olarak uzanan minimum bir iz ile normal büyüklükte, dik ve diri meme görüntüsü kazandırmak mümkündür.

Tıbbi adı, Reduction Mammaplasty olan meme küçültme operasyonu ile memelerden yağ, meme bezi ve deri fazlası alınıp, memelerin daha küçük, hafif ve sert olması sağlanmaktadır. Ayrıca operasyon ile meme ucunu çevreleyen koyu renkli bölüm areola’nın da küçültülmesi mümkündür.

Göğüs dikleştirme; her kadın, estetik açıdan güzel görünen göğüslere sahip olmak ister. Hamilelik veya yaşlanmaya bağlı olarak meme üzerindeki bağ dokusu azalır ve memelerin içi boşalarak ya da dış derisi aşırı derecede bollaşarak memelerin sarkmasına neden olur.

Göğüslerinizin büyüklüğü vücudunuza göre orantılı olmasına rağmen sarkmışlarsa, meme uçları ve çevresindeki kahverengi kısım aşağıya doğru bakıyorsa ya da şekilleri bozulmuş ise meme dikleştirme ameliyatı için uygun bir aday olabilirsiniz. Göğüslerin sarkması ve sertliğini  kaybetmesi bazı vakalarda kalıtımsal olabilir. Bazı vakalarda ise iki meme birbirinden farklı gelişebilir, biri sert ve dikken  diğerinde belirgin bir farklılık görülebilir. Kadınların memelerin ikisi de aynı boyutta veya aynı diklikte olmayabilir. Küçük memelere olduğu kadar büyük memelerin de dikleştirme yani boyutlarını değiştirmeden biçimini düzeltmek mümkündür.

Meme ucu operasyonları; meme ucuna yapılan estetik operasyonların büyük çoğunluğu meme şekillendirme, meme küçültme veya meme dikleştirme operasyonlarıyla birlikte kombine edilerek yapılır. Tek başına meme ucu operasyonu daha az gerçekleştirilen bir girişimdir. Tek başına yapılacağı zamanlarda lokal anestezi ile uygulanabilir. İşlem yarım saat ila bir saat arasında sürer. Hasta aynı gün işine dönebilir.

Meme ucuna yapılacak olan estetik operasyonlar, kombinasyonlarla yapıldıklarında amaçlarına göre değişkenlik gösterirler. Eğer büyütme işlemi yapılacaksa genelde dolgu maddesi ile hastanın kendi dokusu kullanılarak işlem yapılması tercih edilir. Meme küçültme işlemi yapılacaksa özellikle bebeklerini çok fazla emzirmiş hastalarda meme ucu oldukça büyük göründüğünden hastanın ileride doğurma planının olup olmadığı işlemin tekniğini belirlemede son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın