Tırnaklarınız sağlığınızla ilgili ne söylüyor?

Transmed Klinik, tırnaklar ve sağlığınızla ilgili ipuçlarını sizler için araştırdı.

Tırnak Delinmesi

Tırnakların geçirdiği bunalımlar sonucu oluşan deliklerdir. Sedef hastalığı olan ve vücudunda yama şeklinde lekeleri olan kişilerde sıklıkla görülen bir durumdur. Tırnak delinmesi aynı zamanda doku bozukluğu ile bağlantılıdır. Reiter sendromu ve saçkıran gibi Otoimmün bozuklukları yaşayan kişilerde aynı zamanda saç dökülmesine de neden olur.

Parmak Çomaklaşması

Parmak uçlarının büyümesi ve tırnakların parmak genellinde büyümesi sonucu parmak çomaklaşması yaşanır. Bu süreç genelde bir yıl boyunca gelişerek devam eder. Çomaklaşma bazen kandaki düşük oksijen değerlerinin sonucu ya da akciğer hastalığılıklarının işareti olabilir. Ayrıca enflamatuar barsak hastalıkları, kardiyovasküler rahatsızlıklar, karaciğer hastalığı ve AIDS ile de ilişkili olabilmektedir.

Kaşık Tırnak

Yumuşak tınağın dışa doğru kıvrılmasına kaşık tırnak (Koilonisi) denir. Sendrom yaşayan tırnaklar genelde bir damla sıvı tutabilecek kadar büyür ve eğilir. Kaşık tırnak demir eksikliği anemisine bir işaret olabilir ya da vücudun yediğiniz gıdalardan çok fazla demir ememesi sonucu oluşan Hemokromatoz, olarak bilinen bir karaciğer hastalığına işaret olabilir . Kaşık tırnak aynı zamanda kalp hastalığı ve hipotiroidizm ile de ilişkili olabilir.

Terry Tırnağı

Tırnak üzerinde transvers çizgiler (Beau çizgileri) ya da tırnakların tümünün beyazlaşması durumuna Terry Tırnağı adı verilir. Yaşlanmaya bağlı olarak görülebilen tırnaklardaki bu değişiklik, tüm tür karaciğer hastalıkları, konjestif kalp yetmezliği ya da diabet gibi hastalıkların işaretçisi olabilir.

Beau çizgileri

Beau çizgileri tırnağı saran girintilerdir. Bu girintiler epidermin altındaki alanda büyürken yaralanma ya da hastalıklarla kesiler oluşturabilir. Bu çizgiler diyabet ve periferik vasküler hastalıklara, kızıl kızamık, kabakulak ve pnömoni gibi yüksek ateş ile ilişkili hastalıklara işaret olabilir. Bunun dışında Beau çizgileri çinko eksikliğinden de kaynaklanabilir.

Tırnak ayrılması

Onikoliz olarak bilinen bu durumda, tırnak gevşer ve tırnak yatağından ayırılır. Tırnakta görülen bu durum kullanılan kozmetik bir ürüne karşı ya da kullanılan ilaca karşı bir tepki olabilir. Tiroid ya da sedef hastalığı yaşayan kişilerde tırnak ayrılması görülebilir.

Sarı tırnak sendromu

Sarı tırnak sendromunda tırnak kalınlaşarak tırnağın büyümesini yavaşlatır.Tırnakta sarımsı bir renk alarak, etkilenen tırnak tırnak yatağından ayrılabilir. Sarı tırnak sendromu genellikle kronik bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının bir işaretidir. Sarı tırnak sendromu lenfödem şişmesi ile ilgili de olabilir.

Size kısa süre içerisinde en doğru bilgiyi verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bizimle paylaşın.

Tüm konsültasyonlar uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın