Strese Karşı Saçlarımı Seçiyorum! – Transmed

saç dökülmesi
strese karşı saçlarımı seçiyorum
Dr Melike Külahçı

Eski adıyla ÖSS olarak bildiğimiz ve bir çoğumuz için stresli bir dönemi hatırlatan Lisans Yerleştirme Sınavları geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Stresin fiziksel ve psikolojik etkilerini bir çoğumuz biliyoruz. Ancak geçtiğimiz haftalarda kapımızı çalan gençlerimiz ve anneleri, özellikle bizlere sınav stresinin saçlardaki etkisini sordular. Biz de cevabı bir makale ile vermek istedik.

Kadın ve erkeklerin saç dökülmesinin sebepleri oldukça çeşitlidir. Bir çok saç dökülmesinin sebebi bir doktor muayenesinin ardından, herhangi bir teste bile gerek kalmadan hızlıca anlaşılabilir. Ancak bizim inancımız, stresin açıklanamayan saç dökülmelerinin nedenleri sıralandığında ilk seçeneği aldığıdır. .Bir kişi stresli olduğunda saçı telojen yani dökülme evresine girebilir. Telojen efflivyum yaygın bir saç dökülmesi problemidir ve stresli bir dönemden sonra üç ay boyunca gözlemlenebilir İlk dökülme sonrasında saç genellikle altı ila dokuz ay içinde tekrar uzar.
Doğum, cerrahi ya da sınav stresinin çok yoğun yaşanması gibi dönüm noktalarında bizim görüşümüz vücudun bir time-out alarak saçı uzatmak yerine vücuttaki zararları telafi ederek bir iyileştirme sürecine girdiğidir. Bu dönemlerde saç uzamayabilir ya da kimilerinde saç dökülmesi yaşanabilir ve tekrar uzamaya başlamadığı gözlemlenebilir.
Özellikle stresli dönemden geçen gençlerimizin beslenmelerine ve yeterince hareket etmeye çok önem vermelerini öneririz. Bu dönemde ya da hemen sonrasında olası alınmış kilolara karşı şok diyetler ya da günümüzde detox başlığı altında bilinçsiz yapılan tek yönlü beslenme tiplerinin benimsenmemesi önerilmektedir.
Stres her kişiyi farklı etkiler. Kimi bünyelerde bu bir ülserle kendini gösterirken kiminde ise kalp krizi olarak ortaya çıkabilir. Bazı vücutlarda ise bu ani ve beklenmedik; sebebi de anlaşılamayan bir saç dökülmesi olarak gözlemlenebilir. Saç dökülmesi strese karşı vücudun geliştirdiği normal bir reaksiyondur. Ancak her beklenmedik medikal durumda olduğu gibi bu tepkinin de değerlendirilebilmesi için hastanın uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi ve saç dökülmesinin gerçek nedenlerinin anlaşılması gerekmekte, var olan dökülmenin arkasında daha ciddi bir sistemik hastalık bulunup bulunmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir.
Beklenmedik bir saç dökülmesi yaşıyorsanız sizi uzman doktorlarımız ile görüştürmek isteriz. Buraya tıklayın ve sorularınıza doğru tıbbi yanıtları hemen alın!

Bir Cevap Yazın