Spor ve Saç Dökülmesi

Transmed spor ve saç dökülmesi

Basında da; doktorlarımızdan da sürekli duyuyor ve görüyoruz. Spor yapmak sağlığa iyi geliyor! Kalp rahatsızlıkları risklerini düşürmekten kilo kontrolüne kadar bir çok alanda pozitif etkileri bulunan spor, insanların hayat kalitesini yükseltiyor. Peki ama spor yapmanın ve bu pozitif etkilerinin de bir sınırı var mı?

Evet; var. Yapılan son araştırmalara göre haftanın 6 ay da 7 gününde; günde 60 dakikadan fazla ağır egzersiz yapmanın saçlarınızın dökülmesine neden olabileceği kanıtlanmış. Ancak bu dökülmenin nedeninin direkt spor olmadığı da aşikar. Makalede de belirtildiği gibi, bu doğru olsaydı tüm sporcuların saçlarının dökülmüş olması gerekirdi. Asıl bu yan etkileri getiren, ağır sporun kimi insanlar üzerinde yaratabileceği kronik stres ya da bu tür düzenli ağır egzersiz yapan sporcuların kimi zaman bilinçsizce kullandıkları performans arttırıcı steroidler.

Aşırıya kaçmadan düzenli egzersiz yapmak bu zararlara yol açmaz; aksine bedeninizi ve saçlarınızı sağlığa kavuşturabilir. Egzersiz yapmak genel olarak sağlığa katkıda bulunduğu için dolaylı yoldan saç gelişimini de olumlu yönden etkiler. Uzmanlara göre düzenli egzersiz, iyi beslenme, iyi bir uyku, çok su içme ve stresi azaltmak saç derisi sağlığınızı arttırır.

Kaynak: livestrong.com & hairbuddha.net

 

Bir Cevap Yazın