Şampuan, Saç Döker mi?

Şampuan, doğru seçilip seçilmediğine bağlı olarak saçların dökülmesine de sebep olabilir, saçların parlak ve sağlıklı olmasını da sağlayabilir. Ancak şu kesindir ki saç yüzeyinin ve saç tellerinin temizlenmesi için kesinlikle şampuan kullanılması gerekir.

Saç derisi sağlığı, saç kalitesinde ve gelişiminde büyük önem taşır. Saç derisi, saç kökünün toprağı gibidir, ne kadar temiz ve sağlıklı olursa saç o kadar sağlıklı olur. Özellikle aşırı yağlı, kepekli ve kaşıntı sorunu olan kişilerin saçları için özel ve doğru şampuanı seçmeleri önemlidir.

Şampuan yanlış seçilirse saç derisini tahrip edip dökülmelere yol açabilir. Bunun yanında saç tipine uygun, doğru ve özenli şampuan seçimi ise saç dökülmesini önler. Saçın temizliği önemlidir ve yağlı bırakılmaması ve temizlenmesi gerekir. Canlı ve sağlıklı saçlar için, saç tipini ve özelliklerini dikkate alarak, bir dermatoloğun önerisiyle şampuan seçilebilir.

 

Saç Sağlığı için Doğru Şampuan Seçimi Önemli

Doğru şampuan seçimi saç dökülmesini önler. Herkese yakışacak saç modeli farklı olduğu gibi herkesin saç tipi de farklıdır. Saçınızın özelliğini bilmemek saç dökülmesine yol açar. Dökülmeyi önlemenin en etkili yolu doğru şampuanı seçmektir.

Şampuan kullanımında en çok yapılan hata evde ortak kullanım için alınmış şampuanlardır. Marketlerde satılan, aile boyu, kimyasal bileşenleri yüksek şampuanlar evdeki her bireye uygun değildir. Çünkü ailedeki her ferdin saç kalitesi ve saç derisinin özelliği farklıdır. Bu sebeple, saçın cinsine göre daha doğal ve bitkisel bileşenlere sahip, organik bir şampuan kullanmak, saç sağlığını destekleyecektir.

Yanlış şampuan kullanımı sonucunda saçlarımız yağlıysa daha yağlı kuruysa daha kuru olabilir. Çok kısa sürede yağlanmayan, çok fazla hasar görmemiş saçlar için en doğrusu normal saçlar için hazırlanan şampuanları kullanmaktır. Şampuanlarınızı seçerken, içeriğinde hangi maddelerin yer aldığına dikkat edin. Bir dermatoloğun önerisine göre bitki özü bakımından zengin, vitamin içeren, saçınıza uygun şampuanları tercih edebilirsiniz.

Şampuanın Saça Doğru Uygulanması

Erkekler şampuan seçimi konusunda görece daha şanslıdırlar. Piyasada var olan pek çok şampuan, erkek saç bakımı ve temizliği için uygundur. Zira saç kuruluğuna erkeklerde çok sık rastlanmaz. Erkeklerde yağlı saç olsa da, kısa kesim saçlar rahatlıkla her gün yıkanabilir.

Tek tip şampuanı uzun süre kullanmak saç dökülmesini hızlandırır. Bu nedenle belirli aralıklarla saç şampuanınızı değiştirmek yararınıza olacaktır. Saç kremini de haftada bir kez ya da üç günde bir şeklinde kısa aralıklarla uygulamalısınız.

Erkeklerin saçları çoğunlukla kısa olduğundan, şampuan doğrudan saça dökülmemeli, iki avuca yayılarak saça uygulanmalı. Şampuan doğrudan saça sürülürse, saç diplerinde tortulanmaya sebep olabilir.

Bir Cevap Yazın