Sakal-Bıyık Neden Dökülür?

Transmed Banners sakal bıyık in

Sakal ve bıyık geçmişten günümüze erkeklik sembolü olmaya devam ediyor. Özellikle hipster modasının dünyayı kasıp kavurması ile birlikte sakal ve bıyığa rağbet arttı. Peki dökülen ya da doğuştan az çıkan sakal ya da bıyığın bir çözümü var mı? Cevap evet! Dr. Melike Külahçı anlattı:

Saçlı bir görünümün erkekler için ne kadar olduğunu biliyoruz. Ancak sakal ve bıyık da erkeklerde özgüven açısından büyük önem taşıyor. Bazı erkekler istedikleri yoğunlukta sakal ve / veya bıyığa sahip olmayabilir ya da bazı yüzündeki bazı bölgelerde eşit kıl dağılımı olmayabilir.

Sakal ve / veya bıyık neden dökülür?

Sakal ya da bıyığın dökülmesinin bir çok farklı nedeni olabilir. Cilt hastalıkları, hormonal dengesizlikler, lazer epilasyon, yanıklar ya da kazalar yüz bölgesindeki kılların bir bölgesinde ya da genelinde dökülme yaşanmasının sebebi olabilir.

Erkeklerde yüz kıllarının seyrek oluşunun ya da dökülmesinin en büyük nedeni kalıtımsal. Ne yazık ki dökülen yüz kılları kontrolümüz altında değil. Sakal ya da bıyığın dağılımı, sıklığı, kalitesi ve dokusu tamamen genlerimizden bize miras kalıyor. Ergenlik döneminden sonra sakal ya da bıyığınızda bir seyreklik varsa bunu sakal ya da bıyık ekimi ile kozmetik olarak çözmek mümkün.

Online satılan ya da reklamı yapılan ürünlerle ilgili söylenenlerin aksine saçsız bu bölgelerde yeni sakal ya da bıyık çıkartmanın ilaç yoluyla bir tedavisi henüz yok. Olmayan yüz kıllarını restore etmenin tek yolu sakal ve bıyık ekimi.

Sakal ve bıyık ekimi kimlere yapılır?

Sakal ekimi ve bıyık ekimi hormonların bazal seviyeye yerleştiği 20’li yaşlarından itibaren gerçekleştirilebilir. Favorilerini uzatmak ya da iki günlük kirli sakal bırakmak isteyen ancak bu bölgedeki bıyık ya da sakalları düzensiz veya eksik çıkan erkekler için bu işlem tercih edilir

Sakal ekimi ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara olduğu gibi sakalında parça parça kılsız bölgeleri olan sağlıklı tüm erkeklere uygulanabilir. Türlü nedenlerle yara izi olan bölgelere nakil  gerçekleştirmek de mümkündür.

Sakal ekimi ve bıyık ekimi nasıl yapılır?

Saç kılı olan herkese sakal-bıyık ekimi yapılabilir. İki kulak arasındaki ensenin hemen üstündeki ince telli bölge veya kulak üstlerinden saç kökleri alınarak girişim gerçekleştirilir.

Saç naklinde olduğu gibi sakal ve bıyık ekiminde de saç tıraşını kabul edenlere FUE, saçını sıfır tıraş etmek istemeyenlere FUT yöntemiyle girişim yapılır.

Ekim günü ufak kabuklar halinde iyileşen doku, bir hafta sonra hiç bir iz kalmadan eski görüntüsüne döner. Bu işlemden sonra da aynı saç ekiminde olduğu gibi hiçbir ciddi ağrı ya da acı oluşmaması beklenir.

Girişimden yaklaşık sekiz ila on hafta sonunda sonuçlar kendini göstermeye başlar. Sakal ve bıyık bölgesine ekilen saç telini, yani var olan sakal ve saç kılını çıplak gözle bir birinden ayırmak mümkün olmaz.

Bir Cevap Yazın