Sağlıklı, Dökülmeyen Saçlar için 5 Öneri

Kadın ve erkek için kendine güven ve iyi hissetmeyi etkileyen unsurlardan biri de saçlarının sağlıklı ve canlı olmasıdır. Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, saçların sağlığını destekleyen aşağıdaki pratik bilgi ve önerileri sizlerle paylaşıyor.

 1. Saçın sevdiği yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyinbeslenme
 • Ceviz: Saça iyi gelen Omega-3 yağ asidi, Biotin ve E vitamini içerir.
 • Somon (Yağlı Balıklar): Somon, saç için önemi bir yağ asidi olan Omega-3 deposudur.
 • Ispanak ve brokoli: Saça demir desteği sağlar.
 • Avokado:Saçlara parlaklık ve yumuşaklık veren tekli doymamış yağlara sahiptir.
 • Baklagiller: Yüksek miktarda protein, demir, bakır ve biotin içerirler.
 • Yoğurt, süt ve peynir ürünleri:Saça faydalı B5 ve D vitaminibulunur.
 • Tavuk ve Hindi Eti: Zengin protein, çinko, demir ve B vitamini kaynakları.
 • Yumurta:Protein ve mineraller içerir.
 • Yer Elması ve Bal Kabağı: Zengin beta-karoten kaynakları.
 • C vitamini kaynağı meyveler: Kivi, portakal, yabanmersini, çilek vs.

 

 1. Günde 5 dakikanızı egzersize ayırın

Her gün kendinize ayıracağınız 5 dakikada bacaklarınızı kalp hizasından yukarıda tutmak kan dolaşımını artırır, yorgunluğunuzu alır, tiroid bezlerinin çalışmasını tetikler. Özetle, bacaklarınızı yüksek bir yere, örneğin duvara yaslayarak da yapabileceğiniz bu hareket saça da canlılık ve sağlık verir.

 1. Saçı çok yüksek ısıyla kurutup şekillendirmeyin

Bu öneri özellikle saçlarına fön çektirmeyi ve maşa yaptırmayı çok seven kadınlara geliyor. Çok ıslak saça yüksek ısılı işlem bunların başında geliyor, ilk kurutma yavaş yapıldığı sürece fönün zararları kısmen azaltılmış olur. Fön sırasında saçların güçlü bir baskıyla çekerek fön çekilmesi saçı yıpratır, saçı nazik şekillendirmek gerekir.

 1. “Mucize” kozmetik saç ürünlerine para harcamayın

Saç dökülmesini durduran mucizevi bir hap, şampuan ya da serum yok. Yalnızca kanıtlanmış tıbbi tedaviler ya da saç ekimi operasyonunu saç dökülmesine çare olabilir. Saçı dökülen kişilerin kozmetik ürünlere değil, saç tedavileri ve saç ekimi konusunda uzman bir doktora en kısa sürede danışmaları kendilerine gerçek faydayı sağlar.

 1. Saçınıza uygun tedavi ve çözümleri tercih edin.

Dr. Melike Külahçı, saç sağlığını korumak ve saç dökülmesine karşı en güvenilir çözümün uzman bir doktora başvurmak olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Böylelikle size en uygun çözüme kavuşur, ameliyatsız saç tedavisi görebilir ya da saç ekimi yaptırabilirsiniz”.

Saçlarınızın dökülmesini önleyecek ameliyatsız girişimlerin başında PRP denilen (PlateletRichPlasma) işlem gelir. Saçlara gençleştirici bir etki yapan bu tedavinin yanı sıra, Growth Faktör uygulamasıyla vücudumuzda var olan ve tamire ihtiyaç duyan tüm dokulara uyarıcı olarak vücut tarafından salgılanan bir hormon verilebilir. Lazer tarağı ise düşük frekanstaki lazer ışınlarıyla saç köklerini canlandırır. Endymed Altın Dokunuş saç lazeri tedavisiyle de derideki aktif olmayan saç kökleri uyarılıp, kan dolaşımı hızlandırılır.

Ancak özellikle erkeklerde genetik faktörler sebebiyle yaşanan saç dökülmelerinde bu girişimler yetersiz kalabilir. Bu tip durumlarda eğer kişi saç ekimi için uygun bir adaysa FUE tekniğiyle saç ekimi etkili çözüm sunar.

Size uygun çözümler için formu doldurarak ücretsiz konsültasyon randevusu alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın