Saçlarınız ve vücut kıllarınızın size sağlığınızla ilgili söylediği 5 şey nedir?

Transmed vücudunuz size sesleniyor

1) Genetik mirasınızdır:

Ne kadar vücut kılına sahip olacağınıza aslında genetiğiniz karar verir. Vücudu kaplayan ince tüylere ‘’vellus’’ ismi verilir. Bu terim, Latince’de ‘’polar’’ demek olan ‘’fleece’’ kelimesinden gelir. Çapı büyük olan uzun, sert, pigmentli kıllara terminal kıllar denir ve kirpiklerde, kaşlarda, kafa derisinde, çenede, kollarda ve kasık bölgesinde bulunur. Colorado Üniversitesi Tıp Merkezi’nde profesörlük yapan Margaret E. Wierman’a göre farklı ırklardaki kişilerde farklı sayıda terminal kıllar oluyor. Wierman, ‘’en az terminal kıllara sahip ırk Asyalılarken en çok sahip olanlar ise Hispanikler ve Ortadoğu ülkelerindeki kişiler.’’ diye ekliyor.

2) Bağışıklık sisteminizle ilgili bir probleminiz olabilir:

Nadiren de olsa, bağışıklık sisteminiz saç foliküllerinizi harekete geçirebilir. Bunun sonucu dairesel yamalar şeklinde saç kaybı (alopecia areata), kafa derisindeki tüm saçın kaybı (alopecia totalis); ya da kaş ve kirpik dahil olmak üzere, baş ve vücuttaki tüm saçın kaybı (alopeciauniversalis) olablir. Bu koşullar genellikle tedavi edilir ve saç tekrar büyüyebilir.

3) Hormon bozukluğuna işaret olabilir:

Saçların ani uzaması ya da dökülmesi, genellikle doğuştan her kadın ve erkekte bulunan fakat miktarlarının aynı olmadığı hormonların dengesizliğinden kaynaklanır. Örneğin fazla testosteron üretimi aşırı tüy yoğunluğuna neden olabilir.Buna ‘’hirsutizm’’yani kadınlarda istenmeyen erkek tipi kıl üretimi ‘’ denir. Kadınlarda erkeklik hormonunun fazla salgılanmasına bağlı olarak göbekte, sırtta veya çenede tüyler çıkabilir. Bunun başlıca sebebi ‘’Polikistik Over Sendromu’’dur.  Polikistik Over Sendromu folikül adındaki küçük sıvı birikimlerini içeren genişlemiş yumartalıklardır. P.K.O.S ile birlikte obezite olabilir. Eğer bu gibi şikayetleriniz varsa ya da regliniz düzensizse yumurtalıklarınızı kontrol ettirmelisiniz.

4) Demir eksikliğiniz, az çalışan tirodiniz ya da tümörünüz olabilir.:

Herkesin bir saç döngüsü vardır. Bazı kişilerin ilkbahar-yaz, bazı kişilerin ise sonbahar-kış aylarında doğal olarak saçları dökülür. Ancak yoğun saç kaybı demir eksikliği, tiroidlerinizin az çalıştığı gibi sorunların kanıtı olabilir. Bu tip saç dökülmesi genelde vejeteryanlarda ve kadınlarda görülür.

Ayrıca, nadiren de olsa, mevsimsel saç dökülmesi dışında yaşadığınız yoğun saç kaybının nedeni tümör olabilir. Nedenleri öğrenmek için demir seviyenizi, tiroid ve diğer hormonlarınızı ölçtürün.

5) Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz:

Uyuşturucu, saçlarınızda yıllarca kalan yaralara sebep olabilir. Ayrıca aşırı alkol tüketimi, sigara ve düzensiz beslenme yoğun saç ve tüy kaybına sebep olabilir.

 

(Kaynak:huffingtonpost.com)

Bir Cevap Yazın