Saç Uzamasını Destekleyici Doğal Maske Tarifleri

Transmed Saç & Estetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı saç dökülmesini önlemeye yardımcı doğal bakım kürleri paylaştı. Dr. Külahçı evde uygulanabilecek yöntemler için Hair Detox, ozon terapi, lazerle tedavi ve reversa tedavi yöntemleri ile eş zamanlı yapılabileceklerini ifade etti.

Masaj Kokteyli

Derinlemesine bakım maskesi haftada bir saçlı deriye uygulanır. Bu ev yapımı masaj kokteylini kullanmak isterseniz kokteyl biraz yağlı olduğu için, günlük temizleme şampuanı ile yıkamadan önce uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

 1. 30-60 gram su içerisine 2 damla çay ağacı yağı, 1 damla biberiye ve 1 yemek kaşığı aloe vera jel eklenir.
 2. Derinlemesine masaj yağını kullanmadan önce içindekilerin homojen bir şekilde karıştığına emin olunmalıdır.

Geceleri uygulanan bakım

Maske, bir pamuk yardımıyla tüm saçlı deriye uygulanır; yoğun saç dökülmesi olan bölgelerde konsantre doz uygulanabilir. Aşağıda gece uygulanacak farklı bakım kürleri belirtilmiştir:

1. Çay ağacı yağı: Bu yağ, DHTnin (saç dökülmesine neden olan hormon) yıprattığı saç foliküllerini iyileştirir ve canlandırır. Maske ertesi sabah şampuanla temizlenir. 90-120 gram suya 2 veya 3 damla konsantre yağ damlatın. Çözeltinin içine bir pamuk parçası batırın ve direkt saçlı deriye uygulayın. Konsantre çay ağacı yağını direkt deri üzerine sürmeyin, deriyi yakar.
2. Limon suyu: Limon suyunun seyreltilmesine gerek yoktur, saçlı deriye bir pamuk yardımıyla sürülür. Ertesi sabah çay ağacı yağında olduğu gibi bir yağ kalıntısı olmaz.
3. Nane yaprakları: Androgenetik saç dökülmesinin tedavisinde nane kullanmanın etkisi bilinmektedir. Tek doz konsantre nane yağı siz uyurken kanda olduğu gibi, saçlı deride de DHT’yi bağlayarak saçın onarılması için şans oluşturur.

Saçlı deriye özel maske

Yüz maskelerinde olduğu gibi, saçlı deride de maske kalın bir besin örtüsü gibi cildin üzerinde durur. Saçlı deri maskesi, bütün gece deride kalmalıdır. Bu süre boyunca, yangı olan deriyi yatıştırır, sakinleştirir ve saç foliküllerinin içindeki 5AR açısından zengin sebumu uzaklaştırır.

 1. 180 gram konsantre yeşil çayı demleyin
 2. Bir biyotin tabletini çayın içinde çözün, bir sonraki aşamaya geçmeden önce iyice çözündüğüne emin olun
 3. 1 paket organik tatlandırıcısız jelatini çayın içinde çözün
 4. Yeşil çayın içerisine 2-4 damla çay ağacı yağı damlatın
 5. 4 yemek kaşığı taze ya da kurutulmuş zencefili çayın içerisine ekleyin ve çözünmesini sağlayın
 6. 1 yemek kaşığı elma sirkesi katın
 7. ¼ fincan taze nane yaprağını ufalayın ve karışıma ekleyin
 8. Dövülmüş ya da ekstrakte edilmiş biberiyeyi ekleyin (Zencefil ve biberiyeyi yeterince yumuşamaları için bir saat kadar su içinde bekletebilirsiniz. Bu sayede maskede kullanılmaları için daha kolay püre haline getirilebileceklerdir)
 9. 2 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin (Birkaç dakika köpürmesine neden olabilir)
 10. Tüm malzemeleri karıştırın. Eğer çok sulu bir kıvam elde ettiyseniz çayın bir kısmını dökün
 11. Tüm saçlı deriye iyice yedirerek masaj yapın
 12. Başınızın etrafına bir havlu ya da giysi sarın. Bu, maskenin yastık ve çarşafınıza bulaşmasını engelleyeceği gibi ısıyı içeride tutarak maskenin aktivasyonunu devam ettirir
 13. Sabahında ise, şampuan ile maskeyi yıkayın.

Bir Cevap Yazın