Saç Sorunları Üzerine Medikal Sosyal Sorumluluk Projesi

Saç kaybı, çözümü olmayan bir problem değildir. Saç kaybı başlangıcında uygulanacak doğru bir bakım şekli ve saç dökülmesini önleyici bir tedavi ile saç kaybının önüne geçmek mümkün olduğu gibi, saç kaybının önemli seviyelere ulaştığı durumlarda saç nakli kesin ve kalıcı çözümdür. Kişi, gerek saç nakli, gerekse saç dökülmesini önleyici tedavi olsun, kendisi için en uygun çözümü uzman doktorların gerçekleştireceği konsültasyon ile bulacaktır.

2010 senesi boyunca Transmed Plastik Cerrahi Kurulumuz her ayın son haftası kurumsal şirketler için  ‘Saç Sorunları ile ilgili bilgilendirme günleri’ düzenlediler. Bir Medikal Sosyal Sorumluluk Projesi olan bu uygulama tamamen ücretsiz olup kliniğimiz medikal ekibi önderliğinde gerçekleştirildi. Saç dökülmesi nedenlerini ve tedavilerini 16 yıldır araştıran ve konuyla ilgili Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği (ISHRS) başta olmak üzere dünyanın önde gelen saç sağlığında referans derneklerinde kurucu üye olarak görev alan Transmed Plastik Cerrahi Kurulu, konuyla ilgili önyargıları kırarak kamuoyunda aktif bir bilinç oluşturmayı hedefliyor. Proje kapsamında ziyaret edilecek kuruluşlar bünyesinde Transmed cerrahları tarafından saç analizi yapılacak ve çalışanların saç bakımıyla ilgili soruları yanıtladı. Aşağıda 2010 senesi içinde yapılan çalışmalar sonucunda cerrahlarımıza en çok gelen sorular bulunmaktadır:

  • Saçlarım çok yağlı / kuru / yıpranmış. Saçlarımı ne sıklıkla yıkamalıyım? Saçlarıma ne gibi bir özel bakım uygulamalıyım?
  • Anne ve babamın saçları çok gür. Ancak benimkiler dökülüyor. Saç dökülmesinin genetik olduğunu okumuştum. Peki benimkiler neden dökülüyor?
  • Kaşlarımda seyrelme var. Bunun nedeni ne olabilir?
  • Erkek tipi saç dökülmesini nasıl önleyebilirim?
  • Eczaneler / kuaförlerde saç sorunumla ilgili bir çok kozmetik ürün ve şampuan var. Aklım çok karıştı, bunların hangisi bana en çok yardımcı olur?
  • Saç nakli için uygun bir aday mıyım? Ekilen saçlar dökülür mü?

Bir Cevap Yazın