Saç Nakli Konusunda En Çok Merak Edilenler!

Kök hücre tedavisi nedir? Kaç seanstır? Sonrasında saç nakli gerekir mi?

Tüm dünyada yetkili kuruluşlar ve yurdumuzda Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı kök hücre tedavisi için hastadan toplu iğne başı kadar kıkırdak dokusu alınıyor. Daha sonra alınan doku sertifikalı laboratuvarlara yollanıyor. Laboratuvar ortamında üç hafta içinde derinin kollajen ve saç kökü oluşturan hücrelerinden birkaç milyon adet üretiliyor. Enjeksiyona hazır hale getirilen bu hücreler, hastanın saçlı derisine uygulanıyor. Bu işlem, saçlı deriye yeni nakledilecek köklere hazır hale getiriyor. Böylece hücre takviyesi ile güçlendirilmiş saç nakli girişimi ile hastanın daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşması bekleniyor. Farklı hücre tiplerine dönüşebilme potansiyeline, kendisini yenileyebilme gücüne ve bütün çok hücreli canlıların doku ve organlarını oluşturabilme gücüne sahip hücrelere kök hücre denmektedir. 3 hafta aralıklarla 2- 3 seans gerçekleştirilir.

Kök hücre saç çıkarır mı?

Kök hücre tedavisi var olan saç köklerinin güçlenmesi ve var olan saçlı derinin nakile hazırlanmasını sağlayan bir tedavidir, saç nakli operasyonu öncesinde yapıldığında saç derisini canlandırıp saç dökülmesi yeni başlamış gibi bir etki yaratır.Operasyon sonrası sonucun ve verimin daha başarılı olmasını sağlar.

Klonlama çıktı mı?

Kök hücre klonlaması ile saç kökü hücreleri klonlanıp birkaç milyon adet üretilebiliyor. Fakat bir saç kökü klonlanıp 3000-5000 adet gibi çoğaltılması anlamında bir klonlama henüz mümkün değil. Yurtdışında çalışmalar devam ediyor.

Bir seansta 5000 graft saç ekilir mi?

Bir seans fue saç ekiminde ekilecek olan kök adedi, hastanın ihtiyacı ve verici alanından alınabilecek saç kökü adedinin değerlendirilmesi ile belirlenir. Çok adet saç kökü çok başarılı bir operasyon sonucu ile eşit değildir. Verici alan her hastada 7000-12000 adet saç kökü gibi adetler ile sınırlı olup operasyon sırasında sadece hastanın ihtiyacı kadar olan verici alanın kullanılıp, ilerleyen dönemlerde hastanın tekrar saçı dökülebileceği, tekrar operasyon olmak isteyebileceği gibi sebepler gözönüne alınmalıdır. Verici alan sınırlı olduğu için tek operasyonda 5000-6000 gibi adetleri zikretmek hem gelecek için verici alanı doğru kullanma açısından yanlıştır. Yetişme oranı açısından bir seansta ekilebilecek saç kökü miktarı ideal yetişme oranında 3000-3200 grafttir. Hasta tekrar ihtiyaç duyduğu takdirde 10-12 ay sonra ikinci seans girişimi doktora danışılarak planlanlayabilir.

Muayeneleriniz ücretli mi?

Plastik cerrahlarımızın muayeneleri ücretsizdir.

Saç nakli operasyonunu doktor mu yapıyor?

Kliniğimizde operasyonunun tamamı (köklerin alınması ve kanal açılması) plastik cerrahlarca gerçekleştirilmektedir.

Melike hanım saç ekimi yapıyor mu?

Dr Melike Külahçı , Transmed Medikal Direktörü olup klinikte gerçekleşen tüm operasyonlara denetleme ve destek amaçlı katılmaktadır. Planlandığı takdirde operasyonda gerçekleştirmektedir.

Kadın hastaların saçı ekim sırasında kesiliyor mu?

Kadın hastalara FUT yani şerit halinde kök alımı yöntemiyle saçları kesilmeden saç nakli gerçekleştirilmektedir. Kadın hastanın saç nakli operasyonu olması için erkek tipi dökülme sorunu yaşıyor olması gerekmektedir.

Kadın hasta ne zaman saç boyatır?

Operasyondan 1 ay sonra saç boyası yaptırılabilir.

Saçlar kestirilmeden fue yapılır mı?

Hastanın saç uzunluğu ve verici alan, ekim yapılacak alan gibi faktörler doktor kontrolü sırasında uygun görülürse saç kesilmeden fue operasyonu gerçekleştirilebilir.

Operasyon sonrası ne kadar süre sonra günlük hayata dönülüyor?

Operasyon sonrası hemen ertesi gün ilk yıkama gerçekleştikten sonra günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Operasyon sonrası oluşan kabukçukların hiç belli olmamasını tercih ettiğiniz takdirde, 7 ila 10 gün sonra tam iyileşme olacaktır. Operasyonun ilk günü kırmızı kızarıklıklar oluşur, sonra küçük kabuklara dönüşür, 5. Gün kahverengi kabuklanmalar ve sonrasında 7 günde de kabukçuklar %70-80’i dökülmüş olur. 10.gün sonunda hasta operasyona geldiği görünümüne kavuşacaktır.

Ne zaman güneşe çıkabilirim?

Operasyon sonrası şapka ile güneşe çıkılmalıdır. 15 gün sonra şapkasız da çıkılabilir.

Operasyon sonrası seyahat?

Operasyon sonrası seyehat edilmesinde bir sakınca yoktur. Operasyon sonrası ertesi gün ilk yıkamanız gerçekleştikten sonra yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ortalama maliyeti nedir?

Operasyon maliyeti, ekliecek kök adedine göre değişiklik göstermektedir. Doğru bir değerlendirme yapabilmemiz için kliniğimizde uzman doktor ile bir mueyeneye katılmanızı öneririz.

Saçlarım ne zaman çıkacak?

Operasyon sonrasında ilk üç ay saç kökleri uyur. Üç aydan sonra saç kökleri büyümeye başlar ve yüzeyde görünür hale gelmesi 5 ila 6 ay sonra meydana gelir. Operasyon sonrası 5 ila 6 ay sonra köklerin %50-6’ ı yetişir. 7-8 ay sonrası bu oran %70 ila 80’lere, 10 ila 12 ay sonra da tamamına ulaşır. Bu süreçte önerilen ilaç ve takviye tedaviler uygulandığı takdirde köklerin çıkma süresi 4 ila 5 ayda %50-70 lere ulaşabilir.

Transmed in diğer kliniklerden farkı nedir?

Transmed Klinik’te operasyonun tamamını yani kök alımı ve kanal açımı doktorlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Diğer kliniklerde bu işlemler hemşireler ya da sağlık memurları gibi ehil olmayan kişilerce yapılmaktadır. Bu da maliyet olarak diğer kliniklerin daha uygun fiyat vermesini açıklamaktadır. Bir hemşire ve doktorun maliyetleri kıyaslanamaz. Buna ek olarak doktor tarafından yapılmayan operasyonların sağlık açısından olumsuz sonuçları olabilmektedir.

1. Kök alımı kliniğimizde doktor tarafından yapılır. Bu aşamada doktorun kökleri tek tek mikroskop ile özenli alıyor oluşu hiç bir kökün zarar görmemesini sağlar. Diğer kliniklerde ise hemşire ya da sağlık memuru gibi ehil olmayan kişiler kökleri özensiz ve bilinçsizce alırken yıpratarak yetişme oranının düşmesine sebebiyet verebilir.

2. Kanal açımı kliniğimizde doktor tarafından gerçekleştirilmektedir . Bu işlemde teknisyen,sağlık memuru ya da profesyonel olmayan kişiler tarafından gerçekleştirildiğinde doğru eğimlerle doğru boyutlarda açılmayan kanallar, kötü görüntü, yapay sonuçlar halk deyimiyle çim adama görünümü oluşmasına sebebiyet verir.

Transmed, 1994 yılından bu yana Türkiye’de yaklaşık 19.000 adet saç nakli gerçekleştirmiştir. Türkiye’de kendi içinde operasyon yapma yetkisi olan tek kliniktir.

Bir Cevap Yazın