Yeni umut: Saç Kökü Klonlama

Dr. Jerry Cooley, M.D

Klonlama kelimesi anlam olarak kopyalamak fiiline benzemektedir. Medikal anlamda klonlama, genlerin, tüm organizmaların ve hücrelerin belirli teknikler kullanarak kopyalanması olarak adlandırılır. (Örn: Koyun Dolly.) Çoğumuzun bildiği bir yanlış ise saç klonlanmasını kök hücre tedavisi olarak görülmesidir. Bu konuyla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları 20 yılı aşkındır sürmekte ve  doku mühendisleri arasında tartışılmaktadır. Saç kökü klonlama, basitçe donör alandan alınan saç kökünün laboratuvar ortamında bazı spesifik hücrelerden ayrılması ve hastaya nakledilmesidir.

Gelecekte işlem başarıya ulaşırsa, 50 ila 100 adet örnek saç kökünden binlerce saç kökü elde etmek mümkün olacaktır. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen testlerde bu teknoloji başarılı olmuş, fakat insanlardan alınan örnekler hayvanlarda olduğu kadar henüz başarıya ulaşmamıştır.

Bir saç köküden binlerce saç kökü yaratabilme olasılığı klonlama olarak yanlış telaffuz edilmektedir. Fakat  klonlama terimi, bilim adamları tarafından bir hücrenin diğer bir hücreye entegre edilmesinden oluşan, aynı DNA’ya sahip olan yeni hücrenin oluşması olarak açıklanmaktadır.

Kök hücre tedavisi bir tek sağlıklı hücrenin yapay bir ortamda büyütülmesi, tekrar hastaya yerleştirilmesi olarak açıklanabilir. Hücreler organizmalardan ayrılıp, laboratuvar ortamında büyüyebilirler. Bu aşamalarda hücreye özel bir kültür çalışması uygulamanın yanında, temas ettiği oksijen ve diğer gazları da kontrol altına almak gerekir. Kök hücre tedavisi diye adlandırılan bu işlem hastadan alınan bu kültür hücrelerini hastaya geri yerleştirilmesidir. Bir çok hastalık örneğin diabet, kanser, parkinson, karaciğer iflası vb. gibi  hastalıklar kök hücre tedavisi ile tedavi edilmektedir. Bu yüzden kök hücre tedavisi günümüzde doktorlar ve araştırmacılar arasında en popüler olan tedavi yöntemleri arasındadır.

Bir çok hastalık için umut ışığı olan bu tedavi yöntemi, saç dökülmesine de bir çare olarak görülebilir. Tedavinin etkisini araştırmaya başlayan mühendisler, bu tür bir tedavi yönteminin işe yarayacağını kesin gözüyle bakmaktadır. Bu hücreler hastayı tedavi etme sürecinde birkaç kez kullanılabilir. Eğer saç kökü hücreleri laboratuvar ortamında bölünebiliyor ve saçsız deriye yerleştirilebiliniyorsa, orijinal bir saç kökünden binlerce saç kökü üretmek de mümkün olabilir. Gerçekler bu fenomenin insanlar için de olası olduğunu kanıtlanıyor. Fakat bu araştırma henüz başlangıç seviyesinde olduğundan, güvenli ve yeterli bir tedavi olduğu kanıtlanması için önündeki engellerin aşılması gerekiyor.

Araştırmanın önündeki en büyük sorunlardan bir tanesi transfer edilecek olan saç köklerinin orjinal saç kökleriyle uyum göstermeme tehlikesidir. Bugünkü saç nakil işlemlerinde en dikkat edilmesi gereken unsur saç çıkış yönünün doğru olarak belirlenmesidir. Bu tedavide tek bir doğru yöne sahip micrograft (mikro saç ünitesi) bile, saçın doğal görünümü için yeterli olabilmektedir. Kök hücre tedavisi yöntemi ile yeniden saç çıkma olasılığı olsa bile bu hasta için yeterli olmayabilir. Kişinin tatmin edici sonuçlar alabilmesi için doğal saçıyla uyumlu yapıda saçların çıkması gerekmektedir.

Saç Kökleri

Kök hücre tedavisi ile klonlanan saç köklerinin hastaya geri yerleştirme operasyonu hala FDA (Food and Drug Administration – Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi) tarafından güvenliği sorgulanan tedaviler arasındadır. FDA başhekimi laboratuvarda üretilen bu saç köklerinin, hastaya yerleştirildikten sonra tümöre sebep olabileceği riskini dile getirmiştir. Daha önce kök hücre tedavisi sonucunda  tümör oluşabileceği hiç tartışılmamıştır. Bu yüzden tümör oluşumunun aksi iddaa edilene kadar FDA, bu tip bir tedaviye izin veremeyeceğini açıklamıştır.

Bu tartışmalar hücre terapisi ile elde edilen saç köklerinin hastaya nakil edilmesi fikrini zorlu bir yola sokmuştur. Ancak, bilim insanlarının yakın gelecekte saç kökü naklinde başarıya ulaşması olasıdır. Bu gerçekleştiğinde artık tek bir saç kökünden binlerce saç kökü elde edilebilecek ve saç nakli baş bölgesinde sadece bir adet saç kökü kalmış kişiler için bile mümkün hale gelecektir.

Dr. Melike Külahçı & Dr. Jerry Cooley

Saç kökü klonlamada Transmed

Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği’nde saç kökü klonlama konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları Medikal Direktör Dr. Melike Külahçı’nın gözetiminde devam ettirilmektedir. Dr. Melike Külahçı, 2011 yılında İstanbul’da Transmed’in ev sahipliğinde düzenlenen “The Next Big Thing” adlı konferansında uluslararası alanda klonlama çalışmarını sürdüren ve bu makaleyi kaleme alan Dr. Jerry Cooley ile bir araya gelmiş ve klonlama konusunda bilgi paylaşımında bulunmıştur. 2012 yılında da Ar-Ge çalışmalarına devam eden Dr. Melike Külahçı, Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği tarafından Bahamalar’da düzenlenen konferansta da çalışmalarını meslektaşlarıyla paylaşmıştır. Transmed, saç klonlama konusunda da Ar-Ge çalışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın