Saç Klonlamada Bugün Neredeyiz ?

Klonlama nedir?

Klonlama, genetik olarak es organizmalar yaratma islemidir. Klonlama sadece bir embriyonun veya organizmanin benzesik ikizinin yaratilmasi degil ayni zamanda özgün bir DNA parçasinin da çogaltilmasi anlamina gelmektedir. Büyük medya yansimasiyla duyurulan Dolly koyunu da klonlama örneklerinin ilkidir.

Klonlama ile Genetik Mühendislik arasindaki fark nedir?

Genetik mühendisligi, bilimadamlarinin genleri bir organizmadan alip digerine aktarmalarina imkan veren bir teknolojidir.Genetik mühendislikte klonlamanin aksine, canlilar yada canlilarin organlari yaratilmaz ancak zaten canli olan varliklarin genetik hatalari düzeltilir.

Saç dökülmesine sebep olan gen, Columbia Universitesi’nde arastirmalarini yürütmekte olan Dr. Angela Christiona tarafindan bulunmustur.Bu gene sahip olan tüm kisilerin saç dökülmesine maruz kaldiklari tespit edilmistir. Ancak bu, androjenik alopesi dedigimiz,erkek tipi saç dökülmesine neden olan gen degildir.Dr. Christiano’nun laboratuarinin bu konudaki çalismalari devam etmektedir.

Saç Çogaltilmasi Islemi Nedir?

Transmed, 2004 yilinda konuyla ilgili bir arastirma yayinlamistir. Buna göre, verici alandan cimbizla alinan saç kökleri, mikroskop altinda hangilerinde en çok kök hücre bulundugunun tespit edilmesi akabinde saçsiz bölgeye yerlestirilir. Kökle birlikte alinmamasi nedeniyle, verici alandaki saçlar, tekrar çikartildiklari yerden uzarlar. Bu da potansiyel olarak sinirsiz bir verici alan anlamina gelir. Bu teknikle ilgili problem, cimbizla alinan saçlarin saçin çevresinde bulunan kök hücrelerini ihtiva etmemesidir. Bu nedenle çogunlukla verici alandan elde edilen saç kökleri yeni yerlerinde tekrar uzamazlar.

Saç Klonlama Modeli

Klonlama, saç folikülleri konusuna gelindiginde son derece karmasik bir açmaza girer. Saç folikülleri kültür içerisinde basitçe çogaltilamayacak kadar karmasik ancak Dolly gibi bütün bir organizma olmadiklarindan klonlanamayacak kadar eksiktirler. Yukarida bahsettigimiz Dr. Christiano’yla çalisan Dr.Reynolds ve Dr. Jahoda bu problemi çözmek için bir yol bulmuslardir.

Bu arastirmacilar, en son yayinlanan çalismalarinda saç foliküllerinin en alt tabakasinda bulunan hücreleri çogaltilmis ve bunu baska bir insana enjekte ederek yeni saç üretimini tetiklemislerdir.

Arastirmanin bir diger ilginç yani, erkekten alinan verici alan disindaki donör hücreleri aslinda bayanlarda büyüyor. Bunun önemi ise, donor hücreleri bir insandan digerine reddedilmeyecek bir sekilde aktariliyor.Donörün farkli bir cinsiyetten alinmasina ragmen sonuçlar ters tepki vermeyebiliyor.

Ayrica, bu verici alanin saçin görünüsünü etkiledigine dair bazi kanitlar var. Böylece, hastanin son görünüsü saçi olmayan hastanin gerçek haline dahada yakin oluyor.

Yolumuz Uzun…

Her ne kadar umut vadedici olsa da saç klonlama konusunda yolun uzun oldugu gözüküyor. Dr Christiano da hem saç cerrahlarina egitim verdigi ISHRS toplantilarinda hem de yazdigi bilimsel makalelerde bunu siklikla belirtiyor. Bilimsel engellerin asilmasinin ardindan FDA yani Amerikan Gida ve Ilaç Sanayi’nin getirdigi prosedürler, saç dökülmesi sorunun çözülmesinin ancak öngörülmesi çok güç bir tarihte tamamlanabilecegini gösteriyor.

Bir Cevap Yazın