Bana Kaç Bin Greft Saç Lazım?

 

Saç ektirmek isteyen bir kişinin aklındaki en önemli soru kendisine ne miktarda ekim yapılacağı ve bunun maliyetidir. Bunun için genellikle İnternet’te araştırma yapmaya başlar ve kendisine kaç greft ekilmesi ve bu işlem için ne kadar ödeme yapması gerektiğini öğrenmeye çalışır.

Greft Nedir? 

Greft, vücudunuzda başka bir bölgeye nakil edilmek üzere kendisini besleyen sinir ve damar bağlantılarıyla alınan doku parçasıdır. Saç ekimi söz konusu olduğunda ise greft denilince her saç kökü öbeğinin deriyle beraber alınan kısım kastedilmektedir. Bir greft alımında 2-4 adet arasında saç teli de doku ile beraber gelir. Bir başka deyişle, greft ve saç teli birbirinden ayrı kavramlardır. Bu sebeple saç ekimi işleminde bahsi geçen greft ile saç teli ve saç kökü sayıları farklı olur.

Folliküler Ünite Nedir?

Folliküler ünite birden fazla saç kökünün bir arada bulunduğu doğal saç yapısıdır. Özel büyütmeli cihazlar ya da üç boyutlu mikroskoplar ile görülebilen Folliküler ünitelerin korunarak alınması saç ekimi operasyonu açısından çok önemlidir.

Folliküler ünite saçlı deride ikili veya üçlü olarak bulunan mikro saç kökü demetleridir. Saç ekiminde bir greft denildiğinde bir folliküler ünite ifade edilmektedir.

Greft ile Saç Teli ve Saç Kökü Sayıları Arasındaki Fark

Rakamlar, çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterdiğinden saça ekilecek greft sayısı konusunda saç ekim merkezleri ve doktorlar farklı sayılar verebiliyorlar. Örneğin aynı hastaya bir klinik ihtiyacı doğrultusunda kendisine 3000 greft saç ekilmesi gerektiğini tavsiye ederken farklı bir merkez ya da doktor ise bu kişiye 9000 saç kökü ekilmesi gerektiğini belirtebilir. Çünkü bu kişiden alınan bir greftten ortalama 3 saç teli çıkacağını öngörmektedirler. Aslında her iki durumda da aynı miktardan bahsedilmektedir. Bir başka deyişle ‘greft’ ile ‘saç teli’ ve ‘saç kökü’ terimleri bazı merkezlerce birbiri yerine kullanılmakta ve saç ekimi yaptırmak istenen kişiye yüksek rakam verilebilmektedir.

En Fazla Kaç Bin Greft Saç Ekilebilir?

Saç ekimi konusunda hastalara yüksek sayı söylenerek esasen kök sayısından bahsedildiğinin altını çizen Dr. Melike Külahçı, rakamlarla oynayarak miktar ifade eden merkezlerden kaçınılması gerektiğini belirtti: “Örneğin ‘Size 7000 adet saç ekeceğiz’ gibi bir ifade kullanıldığında esasen yarı miktarı, yani 3500 greft ekileceği kastedilmektedir. Bu sebeple kliniklerin verdikleri rakamlar karşılaştırmanın da yararı yoktur. Çünkü aslında her insanın donör bölgesinde belli sayıda saç kökü var, bu miktar 4000 – 5000’dir. Buna göre de 2000 greft ile 3000 greft miktarından bahsedilebilir saç ekimi için.”

Önemli olan Deneyimli Doktor, Güvenilir Tıp Merkezi

Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Melike Külahçı, saç ekiminde greft sayısından çok operasyonu yapan hekimin güvenilirliğine önem vermek gerektiğine dikkati çekti: “Nasıl ki bir diş hekimi dolgu yaparken hastasına ‘Size tam 1.2 cc’lik dolgu yapacağım’ gibi bir bilgi vermeye gerek duymadan tedavisini yaparsa saç ekimi yapan doktor da kişiye gereken miktarda greft kullanarak saç ekimi yapar. Önemli olan saç ekimi için uzman ve deneyimli bir doktoru tercih etmek ve onun vereceği sayıya güvenmektir.”

Bir Cevap Yazın