Saç Dökülmesine Karşı Ameliyatsız Tedaviler

Mevsimsel değişiklikler, çevre ve yaşam koşulları, stres, demir eksikliği, hormon bozuklukları yüzünden kadınlar da erkekler de dönem dönem saç dökülmesi yaşayabilir. Ancak uzun süreli saç dökülmeleri tıbbi kontrol ve tedavi gerektirir. Sağlık sorunları dışında kalan saç dökülmesi sorunları için de medikal tedaviler bulunuyor.

Saçları dökülmeye yeni başlamış kişiler, uzman bir hekim ile konsültasyon sonrası medikal anlamda kabul görmüş tedavilerden olumlu sonuç alabilirler.

Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, saçlarda olağandışı bir dökülme fark edildiğinde gerekli tedavi için uzman bir doktora başvurulması gerektiğini ifade ediyor: “Günde 100-150 saç telinin dökülmesi normaldir. Saçlarınızda daha yüksek bir dökülme hissederseniz uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Öncelikle sorunun altında demir eksikliği ya da tiroid hormon bozukluğu gibi bir tıbbi sorun olup olmadığının tespiti gerekir. Gerekli sağlık kontrol ve tedavileri sonrasında saç köklerini canlandırıp güçlendirecek tedaviler etkili sonuç verecektir.”

PRP

 

Saçı Canlandırıp Güçlendiren Tedaviler

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin, proteinlerin ve minerallerin saçlı derinin içine enjekte edilmesidir. Saç köklerine yapılan bu uygulama ile dokuların canlanması ve dökülmenin kontrol altına alınması hedeflenir. Saçın ihtiyacına göre haftada bir veya iki seans uygulanabilir. 6 ila 10 seans sonrasında saçlardaki dökülme büyük oranda tedavi edilmiş olur. Hem kadınlarda hem erkeklerde başarıyla uygulanan bir yöntemdir.

 PRP

Ameliyat olmayan girişimlerin başında PRP denilen (Platelet Rich Plasma) işlem gelmektedir. Kliniğimizde bu işlemi “Saça Gençlik Aşısı” olarak isimlendirmekteyiz. PRP yönteminde hastadan kan alınarak santrifüj edilir, elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük miktarlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte edilir. Bu işlem saçlara gençleştirici bir etki yapmaktadır. 1’er hafta arayla 3 tekrar gerektirmektedir. Bu işlemi gerek saç ekimi sırasında gerek operasyon olamayacak hastaya uyguluyor ve çok iyi sonuç alıyoruz.

 

Growth Faktör

Büyüme faktörü diye bilinen bu doku hormonu aslında vücudumuzda var olan ve tamire ihtiyaç duyan tüm dokulara uyarıcı olarak vücut tarafından salgılanan bir hormondur. Şu anda laboratuvarda üretilmiş formu oldukça popüler. 1 hafta arayla 4 tekrar yapıldığında saçta ciddi bir canlanma ve gençleşme hissedilmektedir.

 Lazer tarağı

Düşük frekanstaki lazer ışınlarının saç köklerini canlandırdığı ve harekete geçirdiği anlaşıldığından beri dünyanın her yerinde tarak biçimine getirilmiş mini lazer araçları çok yaygın biçimde satılmaya başladı. Kullanımı ise çok kolay; başın üstündeki saçlı deriye temas edecek şekilde bu lazeri uyguladığımızda saç köklerinin eskisinden daha canlı ve daha kalın telli olduğunu fark etmeye başlıyoruz. İşlemi haftada 2-3 kere uygulamak yeterli olacaktır.

 Saç Lazeri

Saç lazeri tedavisiyle derideki aktif olmayan saç kökleri uyarılıp, kan dolaşımı hızlandırılır. Ayrıca, saç derisi üzerinde mikro gözenekler açarak saç serumlarının ve mezoterapi solüsyonlarının daha etkili bir şekilde nüfuz etmesini sağlar. Böylelikle yeni saç kökü gelişimi ve incelmiş saçların güçlenmesi desteklenir.

Haftada 1 gün 30 dakika süren uygulama toplam 10 seans süren tedavi esnasında hastalara koruyucu gözlük takılıyor. Bu tedavi PRP ve mezoterapi ile desteklendiğinde daha da etkili sonuç veriyor. Saç lazerinin herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte hamile kadınlara, emziren annelere ve kanser tedavisi gören kişilere uygulanmamaktadır. Gözle görülür klinik düzelmenin ortalama 3 ay sürdüğü tedavi sonrasında 3 ayda 1 kez koruma seansı önerilmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın