Saç Bakımı Hakkında Kadınların Bilmesi Gerekenler

Tarih boyunca saç, gücün, gençliğin, prestijin,  canlılığın ve sağlığın sembolü olarak gösterildi. Saç şekli ve saçla ilgili trendler yıllara göre değişiklik göstermesine rağmen, sağlıklı saçın önemi ise hiç değişmedi.

Transmed Saç & Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, saç dökülmesini tetikleyen unsurlar ile etkileyici ve sağlıklı saçlara ulaşmanın ipuçlarını sizlerle paylaştı. Saç sağlığınız için bu önerilere dikkat edin.

Doğru saç yıkama teknikleri

Saç tarama, yıkama ve kurutma teknikleri en az saç bakım ürünlerinin seçimi kadar önemlidir. Yıkanmadan önce saçlar iyice taranarak karışıklıklar açılmalıdır. Bu şekilde, yıkama sonrası ıslak saçın taranması sırasında oluşacak hasarlar en aza indirilmiş olur. Ayrıca yüksek ısı da saça ciddi hasarlar verebilmektedir. Bu nedenle yıkanırken kullanılan suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Eğer kafa deriniz yağlı ama saç telleriniz kuru ise, duru suyla saçları iyice yıkadıktan sonra şampuanı yalnızca yağlı bölgelere uygulamalısınız. Durulama sırasında saç telleri kirlerden yeterince arınacaktır. Saçınız uzunsa onları yukarı doğru katlayıp yıkamanız gereksiz karışıklıklara ve hasara neden olabilir; bu yüzden olabildiğince saçın doğal dökümünü koruyarak yıkamalısınız.

Fönün sıcak ayarında saç kurutmak son derece zararlıdır. Kurutma gerekli ise saçların öncelikle mümkün olduğu kadar havlu ile kurulanması fön ile kurutma süresini kısaltılabilir. Saçlar kurutulurken fönün ısısı daima serin ya da ılık olarak seçilmelidir. Saçların tümüyle kurutulmayıp hafif nemli bırakılması da bir çözüm olabilir.

Silikon bazlı şampuanlar, saçın nem almasını engeller

Piyasadaki şampuan ve saç kremlerinin önemli bir kısmı silikon bazlıdır. Silikon, saç tellerinin etrafını sararak daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar ancak saç telinin nem almasını bloke eder. Kuruyan saçlar parlaklığını yitirir ve saçta kırıklar meydana gelir. Silikon bazlı olmayan genellikle jojoba ve hindistancevizi yağı gibi esansiyel yağlar içeren kaliteli şampuanlar tercih edilmelidir. İyi kalitedeki şampuanlarda nemlendirici olarak gliserin bulunur. Doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat veya daha da kötüsü loril sülfit içeren şampuanlar kullanmaktan kaçınılmalıdır, çünkü bu maddeler saçı tahriş eder; yağlı, kepekli ve kaşıntılı bir kafa derisine neden olmakla birlikte saçtaki yararlı vitamin ve mineralleri uzaklaştırır.

Jojoba, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı ile saçlarınıza nem takviyesi

Sağlıklı saçlar %88 protein ve %12 sudan oluşur. Nem ve protein dengesi bozulduğunda saçlar sağlığını kaybeder. Protein saça dayanıklılık ve şekil verirken nem, canlılık ve elastikiyet katar. Saçın yağlı olması iyi nemlendiği anlamına gelmez. Saçınızı jojoba, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı içeren bakım ürünleriyle nemlendirebilirsiniz.

Saç bakımında sık yapılan yanlışlar

Saç boyası, jöle gibi kimyasalları sık kullanmak; saçları çok sıkı ve sürekli aynı şekilde toplamak; sürekli fön çektirmek ve özellikle ıslak saça maşa gibi şekillendiricilerle şekil vermek saçlara zarar verir. Sadece uçlara olmak üzere krem uygulanması ve düzenli olarak saç uçlarının kesilmesi alınabilecek en iyi önlemlerdir. Saçı taramanın da saçın üzerinde mekanik travma yarattığı bilinmektedir. Bu nedenle saç taramayı minimuma indirmelisiniz.

Sağlıksız saçlar hastalığın habercisi olabilir

Kadınların saç dökülme problemlerinin önemli bir kısmını genetik tip saç dökülmesi oluşturur. Dökülme geç yaşta başlar, yavaş ilerler, 40 yaşında ise en yüksek seviyeye ulaşır. Bu tip saç dökülmesi yaşayan kadınların %20’sinde, dökülmenin kalıtımsal olduğu gözlemlenmiştir. Kadın tipi saç dökülmesi olarak da bilinen bu rahatsızlığın teşhisi için, altta yatan herhangi bir hastalık olup olmadığı saptanmalıdır. Hormonal, sistemik hastalıklar, kanser, dengesiz beslenme, enfeksiyon, ilaçlar, kimyasal ajanlar gibi faktörler sorgulanmalıdır.

Hormon dengesizlikleri

Kadınlardaki saç zayıflaması ve dökülmesinin bir başka nedeni hormon dengesizlikleri ve hormon tedavileridir. Doğum kontrol hapları da sıklıkla saç dökülmesine yol açmaktadır.

Triod hastalığı ve demir eksikliği

Tiroid bezinin çok fazla ya da az çalışmasıyla ilgili yaşanan hormon bozukluğu tedavisi sırasında da saç dökülmesi görülür. Ağır adet kanamalarından ve demir zengini besinlerin yeterli miktarda tüketilmemesinden kaynaklanabilen demir eksikliği, zayıf veya dökülen saçların nedenleri arasındadır.

Dengesiz besleme ve stres

Sağlıklı beslenmenin sağlıklı saçlar için önemli olduğu unutulmamalıdır. Özellikle bilinçsiz yapılan diyetlerde ve tek yönlü beslenmelerde saç, yaşam döngüsünde gerekli olan vitamin, mineral ve yapısındaki keratinin yapıtaşı olan proteini yeterli düzeyde alamaz. Günlük 2,5 mikrogram biotin saç büyümesi ve direnci için gereklidir. Kükürt ve sistein de sağlıklı bir saç yapısı için hayati önem taşımaktadır. Çinko, saçın pigment oluşumu için gerekli bir mineraldir. Balık yağı ise saçınız için gerekli olan esansiyel yağ asitlerinin temini için çok yararlıdır.

Doğum sonrası saç dökülmesi sizi endişelendirmesin

Normalde saçlarımızın %85-95’i uzama, %5-15’i ise dinlenme aşamasındadır. Dinlenme aşamasının sonunda saçlar genellikle yıkama ve tarama sırasında dökülürler. Daha sonra yeni saç telleri bunların yerini alır. Hamilelik sırasında yükselen östrojen seviyeleri nedeniyle uzama aşamasının süresi uzarken dinlenme aşamasında olanlarınki kısalır; dolayısıyla da dökülen saç sayısında bir azalma meydana gelir.  Yani gebelikte hiç sahip olmadığınız kadar güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak, doğum sonrası östrojen seviyesinin aniden düşmesi sonucu birçok saç teli hızla dinlenme aşamasına geçip dökülmeye başlar. Bu dökülme zamanla azalarak doğumdan sonra 6–12 ay içinde eski haline döner. Doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir ve bu durumda herhangi bir tedavi uygulanması gerekmez.

Kısa bir saç modeli tercih edebilirsiniz

Doğumdan sonraki 3–6 ay içinde saç kökü hücreleri kayıpların çoğunu karşılamış olurlar. İlk doğumda kayıpların yüzde sekiz civarında olduğu, takip eden doğumlarda bu oranın azaldığı tahmin edilmektedir. Geçici olarak saç kalınlaştırıcılar kullanılabilir. Saçın daha kısa bir modelde kullanılması da tercih edilebilir.

Bir Cevap Yazın