Liposuction ve Liposhaping Farklı İşlemler midir?

Liposuction; deri altındaki yağ birikiminin alınması ile vücut konturlarını şekillendirmeye yönelik cerrahi bir tekniktir. Yoğun yağ birikimi olan kişilerin, vücutlarını biçimlendirmek için başvurabilecekleri gibi ince kişilerin de bölgesel fazlalıkları için uygulanabilir. Kanüller deriye birkaç milimetrelik kesilerden girildiği için neredeyse hiç iz kalmamaktadır. Yağ emme işlemini yapan bir çeşit vakum aletidir. Sonucun mükemmeliyeti; hastanın rahatlığı, güvenliği ve sonuçların kalitesiyle doğrudan bağlantılı olan hasta memnuniyeti ile ölçülür.

Liposuctiona kıyasla yeni bir yöntem olan liposhaping,  lokal anestezi altında gerçekleştirilen, yatak istirahati gerektirmeyen yağ alma yöntemidir.

Transmed Kozmetik Cerrahi Kliniği’nden Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Uğur Dikmen liposhaping işlemi ve bu girişim sonrası uygulanabilecek bölgesel tedaviler hakkında bilinmesi gerekenleri paylaştı:

Liposhaping nasıl yapılır?

Girişim vücudu fazla yormadan en hafif biçimde uygulanan minimum invazif (minimal girşim) olarak tanımlanır. Vücuda verilecek şekil, hastaya gösterilir. Yağ alınacak bölge ve miktar tespit edilir. Yağların içine kolayca çekilmeleri için lokal anestezik içeren eritici bir sıvı enjekte edilir. Sonra sıvılaşan yağlar ince kanüller ve şırıngayla çekilir. Lokal anestezi uygulandığı için uyanık olan hasta uygulama süresince hareket ettirilirse, yağ çekme işlemi kontrollü bir şekilde yapılır. İşlem bir saatten kısa sürede tamamlanır. Hasta evine derhal dönebilir. Bu yöntemle incelen bölgelerin bir daha aynı oranda yağlanması söz konusu olmaz. Çok fazla kilo alındığında bile, bu bölgelerdeki yağ birikimi, en alt düzeyde kalır. Bu işlem fazla kiloların depolandığı boyun altı, kalça, bacak arkası, diz arkası ve bel gibi problemli alanlara yeni ve estetik biçim vermek için kullanılır. Liposhaping, kilo verme yöntemi olarak algılanmamalıdır.

Liposhaping yapılan bölgede tekrar yağ oluşur mu?

Bu mümkün değildir. Vücutta var olan yağ hücresi sayısı bellidir. Şişmanlama olayı bu hücrelerin sayıca artmasıyla değil, hacimce genişlemesiyle oluşur. Liposhaping işlemiyle bölgede var olan 100 yağ hücresinin 70’ini uzaklaştırırsak, kalan 30 hücre sayısı 31 olmaz. Bu 30 hücre daha da genişlese bile, 100 hücrenin genişlemesiyle aynı oranda bir kalınlaşma oluşturmaz. Bu yüzden bir bölgeden yağ alındıktan sonra, aynı bölgede hiç bir zaman aynı oranda yeniden yağlanma oluşmaz, vücut yağları bundan sonra daha dengeli yayılır.

Bir Cevap Yazın