Lazerle Tedavi Gerçekten Saç Dökülmesini Önlüyor mu?

İnce, seyrelmiş, cansız ve sağlıksız saçlar, hem fiziksel hem de duygusal hasarın yanı sıra parasal kayba da neden olur. Hastalar tamamlayıcı terapiler ve “doğal” çözümleri deneyerek zaman içerisinde hem zaman hem de maddi açıdan tükenir. Bu tip denemelerden olumsuz yanıt almak ya da kısa vadede cevap alamamak duygusal problemlere yol açar.

Birçok kişi tüm denemelerinin sonunda saç dökülmesini önlemede lazerle tedaviyi duyduğunda ilk tepkisi ne kadar etkili olacağını sorgulamak olur. Çeşitli ilaç, terapi ve topikal losyonları denemiş olan kişi ışınların saç köklerine ve foliküllere etki ederek saçı uzatmasını inandırıcı bulmayabilmektedir. Oysaki lazer ışığı tarafından üretilen monokromatik ışık dalgaları saç uzamasını etkileyen “foto-bio-stimülasyon”u önemli ölçüde destekler.

Bu konuda yapılan birçok çalışma da toplumda hakim olan, lazer terapilerin etkili olmadığı görüşünü çürütür nitelikte. A.B.D Gıda ve İlaç Dairesi tarafından edinilmiş klinik sonuçlara göre düşük frekans “soğuk” lazer tedavileri uyumlu hastalarda saçların uzamasını önemli ölçüde artırır. Çalışmanın sonuçlarına göre, lazer tarağı kullanan kişilerin çoğunluğunda mevcut saçları iki katına, bazı vakalarda ise saçları üç katına çıkmaktadır.

Saçın yaşam döngüsü; anagen aktif uzama dönemi, katagen dinlenme evresi ve telojen dökülmesi evresinden oluşur. Saçların % 10 ila 20’si katagen veya telojen evresinde dökülmeye ve aktif anagen saç teli ile yer değiştirmeye hazır bekler.

Lazerle tedavi saçlı deriyi stimüle ederek katagen veya telojen evredeki foliküllerin yeni bir anagen saç oluşturmalarına destek verir. Yeni anagen saçlar, katagen ve telojen evrelerdeki saçların dökülme zamanını erkene çeker ve dökülen bu saçlar kısa sürede yerini daha güçlü, kalın ve sağlıklı çıkan saçlara bırakır.

Bir Cevap Yazın