Kozmetik Cerrahide Kök Hücre Tartışması

Kozmetik cerrahinin ulastigi son nokta, New York’ta 31.’si düzenlenen Ileri Teknolojilerle Estetik Cerrahi  (The Cutting Edge Aesthetic Surgery) sempozyumunda ele alindi. Kök hücre ve yagdaki kök hücre, göz kapagi ve memede yag transferi uygulamalari konularindaki son gelismeler masaya yatirildi. Toplantinin katilimcilarindan biri de Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can oldu.

Bu yil 31.’si düzenlenen ve New York’ta gerçeklestirilen Ileri Teknolojilerle Estetik Cerrahi  (The Cutting Edge Aesthetic Surgery) sempozyumuna kök hücre konusu damgasini vurdu. Transmed’de Cuma ve Cumartesi günleri hizmet verecek olan Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can da tüm dünyadan alaninda basarili doktorlari agirlayan sempozyumun katilimcilari arasindaydi. Prof. Dr. Zeki Can, toplantida ele alinan dünyada estetik cerrahi alanindaki son gelismeleri su sekilde anlatiyor:

“’The Cutting Edge aesthetic Surgery Symposium’unun konusu bastan ayaga ileri vücut sekillendirmesi idi.

Toplanti kök hücre ve yagdaki kök hücre orani ile basladi, günümüzde yag grefti nakli ile devam etti. Kök hücre ve kisinin kendi yagindan elde edilen greftlerin plastik cerrahi alaninda devrim yaratacak bir gelisme olup olmadigi tartisildi ve bu konuda pozitif yönde bir görüs birligi olustu.

Önemli oturumlardan birisi zamanlama ve hazirlama tekniklerinin yag transferi sonuçlarini etkileyip etkilemedigi idi, bu konuda henüz tam bir ortak görüs ortaya çikmadi. Ilgi çekici konulardan birisi göz kapagi bölgesine yag grefti uygulamalariydi ki göz kapagi operasyonu ile birlikte bu uygulamalar daha yayginlik kazanacak gibi görünüyor.

Memenin gerek yeniden sekillendirmesi gerekse estetik amaçli büyütülmesinde yag transferi uygulamalari ve teknigi konusunda çok mesafe alindigi ve yayginlastigi görüldü ki bu da ülkemizde kesinlikle kisa zamanda ivme kazanacaktir.

Otojen yag greftinin skarlar üzerinde olumlu etkilerinin oldugunu birkaç konusmacidan duymak da ilginçti. Kisinin kendi yag dokusu ve diger sentetik dolgu maddelerinin de karsilastirilmalari sikça konusuldu.

Bunlarin disinda karin, uyluk ve kalçanin sekillendirilmesinde standart liposuction’un hala altin standart oldugu, yag grefti uygulamalariyla daha sik kombine edildigi seklinde bir izlenim edinildi.”

Prof. Dr. Zeki Can kimdir?

Plastik Cerrah Prof. Dr. Zeki Can, 1961, Ankara dogumlu. Prof. Dr. Zeki Can, Burun Estetigi, Dudak Estetigi, Göz Kapagi Estetigi, Kalça Estetigi, Meme Büyütme, Meme Küçültme, Karin Estetigi, Meme Diklestirme, Liposuction, Botox, Kulak Estetigi, Kas Kaldirma, Dolgu Maddeleri, Dermabrazyon, Brokioplasti (estetik kol germe ameliyati) gibi pek çok cerrahi uygulama gerçeklestirmektedir.

Bir Cevap Yazın