Kök Hücre ile Yüz Gençleştirme

22 yıldır kadın ve erkeklerin aynadaki mutluluğu yakalaması için çalışıyorum. Bir hekim olarak özellikle de son on yıl içindeki değişimler beni bile şaşırtıyor! 1980’lerda piyasada yaygınlaşmaya başlayan Botox ve dolgu malzemeleri; günümüzde artık 40 yaş üstü hemen hemen her kadın ve en az iki erkekten birinin en az bir defa denediği ürünlere dönüştü.

Bu ürünler çok etkiliydi ancak altı ayda bir tekrar uygulanmalarının gerekmesi ve yabancı bir maddenin kullanımı kimi medikal misafiri yeterince tatmin etmiyordu. Dünyanın geri kalanında da durum farklı değildi. Laboratuarlar işe koyuldu ve yepyeni bir uygulama ile yeni bir ürün geliştirildi! Ortaya çıkartılan yeni malzeme hem kişinin kendi hücrelerinden üretiliyor hem de çok daha az tekrarlama istiyordu.

Bu küçük tıbbi mucizenin adı: Fibroblast! Çoğaltma Yöntemi!

Fibroblast, bir kolajen sentez makinası; ürettiği kolajen ise cildi sıkı, genç, canlı gösteren yegane malzeme.

Fibroblast adı verilen hücrelerin adını GMP laboratuarlarında çok sıkı güvenlik koşullarında üretilmesine ve kullanılmasına dünyada yaygın olarak başlandı. Fibroblast, gençlik yaşlarımızda her metreküp ciltte yaklaşık 450 milyon adet bulunuyor. Zamanla bu sayı 10 binlere kadar düşüyor. Bu da cildin elastikiyetini kaybetmesine, kırışıp sarkmasına yol açıyor. Dışarıda özenle çoğaltılmış bu hücrelerin cilde verilerek sayının yükseltilmesi ile ciltte çok daha doğal bir şekilde kırışıklıklar gideriliyor. Sonuç ise üç ila beş sene boyunca korunuyor.

Kişinin kendisinden alınan dokunun bir laboratuar ortamında kültürlenmesi sonucunda elde edilen Fibroblast hücreleri, istenilen bölgelere uzman doktor tarafından uygulanıyor. İki toplu iğne başı büyüklüğünde dokunun alınması yaklaşık 15 dakika sürüyor. Kültürlenme için ise 45 gün beklemek gerekiyor. İlk uygulamanın ardından 45 günde yeni hücreler üretiliyor ve bunlar ikinci bir uygulamada cilde yediriliyor. Her bir seans yaklaşık 10 dakika sürüyor.

 

Bir Cevap Yazın