Kendine Güveni Arttırmanın Araştırmalarca Kanıtlanmış 5 Yolu -Transmed

Transmed Saç Ekimi

1.  Parfüm Sıkın! İnanılmaz ama gerçek, Kozmetik Bilimler Dergisi’nde yayınlanan makaleye göre parfüm sıkan erkeklerin hem kendine güvenleri artıyor hem de erkekler kendilerini daha çekici buluyorlar.2.  Spor yapın! Tercihen spor salonunun dışında. Neden mi? Uluslararası Sağlık Çevre Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre açık havada spor yapmak, egzersiz yapmanın tüm pozitif etkilerini arttırıyor. Bu olumlu yan etkiler arasında kendine güvenin artması da var!

3.  Güç pozisyonu alın! Harvard Üniversitesi profesörlerinden Amy Cuddy’nin yaptığı araştırmaya göre göğsü dik, bacakları açık, elleri belinde, başı yukarıda duruşa sahip kişiler daha dominant olmaya meyilliler. Ancak enteresan olan şu ki; bu pozda iki dakika duran dominant olsun ya da olmasın her türlü kişinin testosteronunda artış, stres hormonu kortizolünde düşüş, risk almaya yönelik davranışlarında ise yükseliş gözlemleniyor! Buradan ne çıkartıyoruz? Bir sonraki kendine güven gerektiren durumda güç pozisyonunuzu alın; işi kapıp götürün!

4.  Gülümseyin ve göz kontağı kurun! Webster Üniversitesi’nin barlardaki flört davranışlarını izleyen bir araştırmaya göre en yakışıklı olan değil göz kontağı kurup kendine güvenle gülümseyebilenler en çok telefon numarası alanlar oluyor. Kısaca; sözlü olmayan davranışlarımız tüm görünüşümüzü etkiliyor. Nasıl ve kime gülümsediğinize dikkat!

5.  Kahramanlar gibi giyinin! Bu, superman kıyafeti giyin anlamına tabii ki gelmiyor. Ancak Profesör Karen J Pine’in yaptığı bir araştırmaya göre duruma göre giyinmek kişinin kendine güvenini beklenmeyecek oranlarda etkiliyor. Bir sonraki stresli görüşmeniz ya da buluşmanıza giderken ne giyeceğinize dikkat edin ve ortama uygun, temiz, hayranlık uyandıracak bir kıyafet giymeye çalışın. Farkı göreceksiniz!

Kaynaklar: Jason Demers, Inc., Haziran 2015; Craig S, Little AC, Lyndon A, roberts J, Haylicek J, Wright rL; International Cosmetic Sciences, 2009.

Bir Cevap Yazın