ImuPro300 ile Sağlığınız İçin En Uygun Besinleri Öğrenin

ImuPro300 Alerji Besin Danışmanlığı nedir?

ImuPro300, 300 farklı gıda grubuna karşı vücudun reaksiyonlarını anlamak için yapılan bir alerji testidir.

Uzmanlara göre, gıda intoleransı ile bazı sağlık sorunlarını arasında doğrudan ilişki vardır. Eğer;

 • Vücudunuzun bazı gıda maddelerini iyi tolere etmediğini düşünüyorsanız,
 • Yemeklerden sonra kendinizi hep yorgun hissediyorsanız,
 • IGaz, kabızlık, ishal,BS (irritabl barsak sendromu) gibi sorunlarınız varsa,
 • Kilo sorununuz varsa ve kilonuz bir günde bile kayda değer şekilde azalıp artabiliyorsa,
 • Yemek yemediğiniz zaman sorunlarınız azalıyorsa,
 • İltihapla seyreden cilt sorunlarınız varsa ve kaşınıyorsanız,
 • Migren, kronik yorgunluk hatta depresyonunuz varsa,
 • Hiperaktivite ya da dikkat toplayamama gibi sorunlarınız varsa,

ImuPro300 ve IgG-Antikorlarının klinik anlamları hakkında bilmek istediğiniz her şey

İntolerans kesinlikle tipik alerjilerle karıştırılmamalıdır. Alerji, vücuda giren aslında zararsız olan bir maddeye karşı vücudun başlattığı bir savunma reaksiyonudur. Bir alerjinin karakteristik özelliği, belirtilerinin (dudakta ve boğazda şişmeler, nefes darlığı, arka arkaya hapşırmalar ve ciltte döküntüler, vb.) aniden ve sert bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Reaksiyon, gıdanın tüketilmesinden kısa bir süre sonra başlar.

Gıda alerjileri böylelikle kolayca ayırt edilebilir. Halkın çok düşük bir yüzdesini etkilemekte olan bu tür alerjileri ImuPro300 tanımlayamaz. Birçok insan farkında olmasalar dahi bazı gıdalara karşı duyarlıdırlar. Gıda alerjilerinin seyrek olmasına karşı gıda intoleransına sıkça rastlanır. Anne sütü ile bebeğe geçebildiği gibi zaman içerisinde de oluşabilir ve bu duyarlılığa bağlı gelişen rahatsızlıkların bazen alerjik tepkilere benzeyebilmelerinin yanında, bazen saatler hatta günler sonra ortaya çıkabilir. Şöyle ki, salata, domates, patates, yoğurt, süt v.b. ürünler size dokunuyor olabilir. Sonuç olarak bağışıklık sisteminiz yüklenir ve metabolizmanız etkilenir, farklı bir tat veya koku almamanıza rağmen sağlığınız bozulabilir. Ve genellikle beslenme alışkanlıklarımızın sağlığımızı etkileyebileceği hep göz ardı edilir. İşte burada ImuPro300 testi devreye girer. Eğer bir gıdaya karşı vücudumuzun bağışıklık konusunda problemi varsa, antikor dediğimiz G tipi globulinleri oluşturmaya başlar. Bu antikorları ImuPro300 testi, yaklaşık 300 farklı gıda için güvenli bir şekilde ortaya çıkarabilir.

ImuPro300 Gıda Duyarlılık Testi (Tip 3 Alerji)

Çoğunlukla farkında olunmasa da Gıda Duyarlılığına bağlı alerjik reaksiyonlar günümüzde en çok rahatsızlıklara neden olan faktörlerdendir. İngiliz Alerji Vakfı’nın (British Allergy Foundation) tahminine göre Avrupa ve ABD toplumun % 45’i gıda duyarlılığına bağlı sağlık sorunları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemin kişiye göre değişen gıdalara tepki vermesinden oluşan enflamasyon, farklı hastalıklara neden olabilir:

 • Kronik demir eksikliği
 • Obezite
 • IBS-irritabl barsak sendromu
 • Hipertansiyon
 • Tip 2 Diabet
 • Kronik yorgunluk
 • Astım
 • Depresyon
 • Egzama
 • Hipertiroidizm

Yukarıda söylendiği gibi bütün bu hastalıkların ve daha fazlasının ortak nedeni kronik enflamasyondur. Bahsettiğimiz Gıda Duyarlılığı gecikmeli reaksiyon gösteren IgG’ye bağlı Tip 3 Alerjisidir ve kesinlikle tipik alerji olarak bilinen IgE’ye bağlı olan Tip 1 Alerji ile karıştırılmamalıdır. IgE’nin varlığı iyi belirlenmiştir ve histamin salınımı nedeniyle semptomların hemen başladığı bir atopik reaksiyonu temsil eder. Tip 1 alerjilerinin seyrek olmasına karşın Tip 3 Gıda Duyarlılığına sıkça rastlanır. Anne sütü ile bebeğe geçebildiği gibi zaman içerisinde de oluşabilir.

Eğer vücudumuzun bir gıdaya karşı bağışıklık konusunda problemi varsa, G tipi Globulinler (IgG) oluşturmaya başlar. Bu antikorlar, kan örneğinde bakılan ImuPro300 testi ile yaklaşık 300 farklı gıda için güvenli bir şekilde ortaya çıkarılabilir. Belirli gıdalara karşı duyarlı olmamızın birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler arasında gıdaların üretilme / saklanma şekilleri, tek yönlü beslenme  alışkanlıklarımız, stres, çevresel etkiler, antibiyotik kullanımı, bir şekilde aldığımız toksik maddelerden söz edebiliriz. Bu da barsak fonksiyonlarımızı, yani sindirim sistemimizi etkiler ve yediklerimiz bağışıklık sistemimiz tarafından yabancı madde olarak algılanabilir. IgG tespitinin değeri uzun süre anlaşılmamıştır.

Yeni yayınlar IgG’nin belirlenmesine dair kanıtları belgelemektedir ve ardından etken gıdadan uzak durularak uygulanan tedavi, ilgili hastalıklar için önemli bir gelişme yaratmıştır. İngiliz Alerji Vakfı tarafından yürütülen bir çalışma hastalara yararlarını olduğu kadar sağlık sigortası sistemi ve toplum için de sağlanan ekonomik avantajları ortaya koymuştur. Gıdalar potansiyel antijenleri temsil ettiği için ve gıdalar her gün hatta günde pek çok kez tüketildiği için, eğer organizma belli bir gıdaya immün reaksiyon geliştirirse, bu gıdanın kronik inflamatuar hastalık etkeni olacağı açıktır. Gıdaya spesifik IgG’nin belirlenmesi, enflamasyondan sorumlu gıdanın belirlenmesini mümkün kılar ve yalnızca bu gıdadan uzak durmak bile etkene yönelik bir tedavi oluşturur. Gıdaya spesifik IgG’nin belirlenmesi etiyolojisi bilinmeyen tüm kronik enflamatuar hastalıklarda önerilmelidir.

Bir Cevap Yazın