Imu Pro Food Alerji Besin Danışmanlığı

ImuPro300 nedir?

ImuPro300, 300 farklı gıda grubuna karşı vücudun reaksiyonlarını anlamak için yapılan bir alerji testidir.

Neden ImuPro300?

Hekimlere göre, gıda intoleransı ile bazı sağlık sorunlarını arasında doğrudan ilişki vardır. Eğer;

– Vücudunuzun bazı gıda maddelerini iyi tolere etmediğini düşünüyorsanız,
– Yemeklerden sonra kendinizi hep yorgun hissediyorsanız,
– Gaz, kabızlık, ishal, IBS gibi sorunlarınız varsa,
– Kilo sorununuz varsa ve kilonuz bir günde bile kayda değer şekilde azalıp artabiliyorsa,
– Yemek yemediğiniz zaman sorunlarınız azalıyorsa,
– İltihapla seyreden cilt sorunlarınız varsa ve kaşınıyorsanız,
– Migren, kronik yorgunluk hatta depresyonunuz varsa,
– Hiperaktivite ya da dikkat toplayamama gibi sorunlarınız varsa,

ImuPro300 testi yaptırmanızda fayda var demektir çünkü bu belirtiler gıda intoleransının göstergesi olabilir.

imuPro300

Size dokunan besinleri (Gıda İntoleransı) tadarak ya da hissederek anlayabilmeniz mümkün mü?

Besin Danışmanlığıİntolerans kesinlikle tipik alerjilerle karıştırılmamalıdır. Alerji, vücuda giren aslında zararsız olan bir maddeye karşı vücudun başlattığı bir savunma reaksiyonudur. Bir alerjinin karakteristik özelliği, belirtilerinin (dudakta ve boğazda şişmeler, nefes darlığı, arka arkaya hapşırmalar ve ciltte döküntüler, vb.) aniden ve sert bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Reaksiyon, gıdanın tüketilmesinden kısa bir süre sonra başlar.

Gıda alerjileri böylelikle kolayca ayırt edilebilir. Halkın çok düşük bir yüzdesini etkilemekte olan bu tür alerjileri ImuPro300 tanımlayamaz.

imuPro300 – Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Besin DanışmanlığıAile hekimi bana normal bir alerji testi yaptı. Neden bu testin sonuçları ile ImuPro300 testinin sonuçları birbirini tutmuyor?

Yanıtı çok basit. ImnuPro300 testi (lgG) kontrolü yoluyla anlaşılabilen ve daha geç ortaya çıkan reaksiyon gösterir. Doktorunuzun size yaptığı alerji testinde başka bir araştırma yapılıyor. Onun yapmış olduğu test (lgE) kontrolü yoluyla sizde hemen meydana gelen reaksiyonları anlama testidir.

Immunglobulin G ile Immunglobulin E arasındaki fark nedir?

lgG reaksiyonları barsak florasının rahatsız edilmesi durumunda ortaya çıkar ve siz yeme alışkanlığınızı değiştirmeye devam ettiğinizde azalır. lgE reaksiyonları ise tek tük ortaya çıkar ancak ömür boyu kalıcı olur.

Hangi gıdalar daha sık duyarlılığa neden oluyor?

Bunu genellemek mümkün değildir. Gıda duyarlılığı özgün bir konudur. Birine çok iyi gelen, bir diğeri için son derece zarar verici olabilmektedir. Buna rağmen ImnuPro300 metodu ile yapılan testler, süt ve süt ürünleri ile tahıl çeşitlerinin insanların büyük bir çoğunluğunda bağışıklık sistemi ile ilgili immünolojik reaksiyonlara sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur. Gluten, yumurta akı (tavuk yumurtası), süt ürünleri ve bira/hamur mayası çok güçlü antijenler oluşmasına neden olmaktadır. Bir duyarlılık söz konusu olduğunda bunlardan mutlaka uzak durulmalıdır. Ancak bunlardan uzak durabilmek de son derece zordur, zira endüstriyel birçok gıda maddesinde bu maddeler gizli bir şekilde yer almaktadırlar.

imuPro300 testini günün birinde yeniden yaptırmak gerekli midir?

Hayır, normal koşullarda böyle bir tekrara gerek yoktur. Yeniden yapılan bir testte bazı antikorların varlığına rastlanamamış olsa dahi, bu sizin reaksiyon verdiğiniz gıda maddelerini hiç düşünmeden yeniden tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Zira bağışıklık sisteminin bir hafızası vardır ve daha önce reaksiyon gösterdiği bir gıda maddesi ile karşı karşıya geldiğinde yeniden bu antikorları üretmeye başlar.

Bu antikorların büyük bir çoğunluğu yeme alışkanlığınızı değiştirdiğinizde nihai olarak ortadan kaybolurlar. Ancak önemli olan, bağırsağınızın yeme alışkanlığı değiştirmenizin ardından tekrar normal fonksiyonuna kavuşmasından sonra, bu antikorların tekrardan bağışıklık sistemi ile çatışmaya girmemesidir. Söz konusu test ancak ve ancak, sizin yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenize rağmen, semptomların yeniden ortaya çıkması halinde yinelenmelidir. Bu muhtemek yeni duyarlılıkların oluştuğunun bir işaretidir. Sadece bilgilenme amacı ile testi tekrarlamak istiyorsanız bunu iki yıl sonra yapmanız uygun olur.

Yaptırdığım test benim hiç tüketmediğim gıda maddelerine karşı alerjim olduğunu ortaya çıkardı. Bu nasıl mümkün olabilir?

Bazı gıda maddelerini aynı bitki familyasının üyeleridirler. Örneğin tütün, patates ve domates gibi. Hiç soya yemediğiniz halde soyaya karşı bir reaksiyon göstermeniz de olasılıklar dahilinde olabilmektedir. Bunun nedenlerinden biri de bazı gıda maddelerinin aynı maddeleri ihtiva ediyor olmasıdır.

Susama karşı duyarlılığım var. Eklem yerlerimdeki sorunlar nedeniyle susam ihtiva eden ilaçlar kullanıyorum. Bu ilacı kullanmayı bırakmalı mıyım?

Evet, yapmanız gereken en iyi şey bu olur. Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmek sureti ile eklem sorunlarınızı hafifletmeniz de mümkündür. Bu şekilde davranırsanız ilaç tedavisine belki de gerek duymayacaksınız.

Test edilmeyen bir gıda maddesini tüketmeyi çok arzu ettiğimi varsayalım. Bunu yapmama izin verebilir misiniz?

Ender bulunan egzotik meyveler ve sebzeler gibi gıda maddeleri çok az insanda duyarlılık yaratmıştır. Eğer bunlardan tüketmek isterseniz, yiyebilirsiniz. Eğer bu tür gıdaları bir müddet tükettikten sonra sizde farklı reaksiyonlara sebebiyet vermediğini tespit etmişseniz, kormadan yemeye devam edebilirsiniz. Fakat bu tür gıdaları tek tek ve en az bir hafta arayla yiyecek listenize almanızı öneririz.

Bir gıda maddesine karşı aşırı açlığım varsa ne yapmalıyım?

Bir gıda maddesine karşı duyarlılığın olması ile o gıda maddesine karşı aşırı yeme isteği duymak arasındaki bağlantı bilinmemekktedir. Eğer bedenizin kaldıramadığı bir gıda maddesine karşı aşırı istek duyuyorsanız, bu isteğinize karşı direnmelisiniz. Normalde 3 ile 5 gün arasında bu aşırı istek kaybolur. Bunu başarabilmek için söz konusu gıdanın özünü ihtiva eden kokulu mumlar, çubuklar ve vücut yağları da kullanabilirsiniz.

Şekerlemeler yiyebilir miyim?

Evet, yiyebilirsiniz. Ancak bunların beslenmedeki ağırlıklarını azaltmalısınız. Endüstriyel olarak üretilmekte olan şekerlemeler, çikolata ve benzeri ürünlerden ise mutlaka kaçınmalısınız. Onun yerine tatlandırılmış içecekler veya meyve yemeniz uygun olur.

Dondurulmuş karışık sebze tüketebilir miyim?

Evet, ancak her gün sebze karışımını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Bir Cevap Yazın