Hamilelikte Saç Dökülmesi, Vitamin ve ya Mineral Eksikliğinin İşareti Olabilir

Hamilelikte güçlenen saçların doğum sonrası dökülmesi önlenemez. Eğer hamilelik esnasında da saç dökülmesi mevcutsa, bu annede vitamin veya mineral eksikliği olduğu anlamına gelir. Gerekli testlerin yapılmasıyla eksiklik tespit edilip uygun tedaviyle bu durum rahatlıkla düzeltilebilir. Doğal döngünün dışında yaşanan saç dökülmesine karşı Reversa tedavisi uygulanması da önerilebilir.

Reversa tedavisi, toksik madde içermiyor

Gerek hamilelik gerekse lohusalıkta bebek için toksik olmaları nedeniyle lokal anestezik ilaçlar kullanılmamalıdır. Saçların genellikle normale döndüğü doğum sonrası 1 yıl beklenmelidir. Bu dönemde Reversa tedavisi herhangi bir toksik madde kullanılmadığından güvenle uygulanabilir.

Reversa tedavisini şu şekilde açıklayabiliriz: Güncel bilimsel çalışmalar, yukarıda bahsedilen saç uzama /dökülme otomasyonu üzerinde kişinin şifacı kan hücreleri olarak bilinen trombositlerin etkili olabildiğini göstermektedir. Trombositlerimizin yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine enjekte edildiğinde, saç köklerini tetikleyerek uzama evresini harekete geçirebildiği anlaşılmıştır. Özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bu etki hızla dökülmeyi durdurarak kaybın ilerlemesini engellemektedir. Tıbbın birçok alanında uygulama bulan ve Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği (ISHRS)’nin 2010’da Boston’daki dünya kongresinde sunumu başarıyla gerçekleştirilen bu uygulamayla ilgili detaylı bilgili almak için Transmed’i ziyaret ediniz.

Hamilelere öneriler:

•   Lohusanın hekimi tarafından hormonal dengesi kontrol edilmelidir.

•   Saça aşırı gerginlik bindiren toplama biçimleri ve tokalardan sakınılmalıdır.

•   Biotin ve silika içeren şampuanlar kullanmalıdır.

•   Saç ıslakken hassastır; ince telli ve sık fırçalar kullanılmamalıdır.

•   Fönle saç kurutması serin ayarlı yapılmalıdır.

•   Vitamin B, C, E, Biotin ve Çinko takviyesi yapılmalıdır.

Doğum sonrası protein ve B vitamini açısından zengin yiyecekler tüketin

Lohusalıkta bol protein ve B vitamini içerikli besinler özellikle seçilmeli; gerekirse başta biotin olmak üzere vitamin desteği kullanılmalıdır. Doğumdan sonra demir eksikliği anemisi olmadığından emin olmalıdır.

Tüm saç dökülme dönemlerinde olduğu gibi başı 45 derece aşağıya sarkıtarak ayaklar yukarıda olacak şekilde 10 dakika geçirmek dolaşımı arttırıp saç köklerine pozitif etki yapacaktır. Yogadaki kobra pozisyonu ise tiroit bezine kan pompalayarak saçların kuvvetlenmesini sağlayacak hücre aktivasyonu yaratabilmektedir.

Bir Cevap Yazın