Güvenilir Saç Ekimi Merkezi Seçimi

Güvenilir Saç Ekimi Merkezi Seçimi

Saç ekimi için güvenilir bir çözüm arayan adayların öncelikle deneyimli bir doktorun kapısını çalması şart. Saç ekiminden sağlıklı bir sonuç almak için hijyenik bir hastane ortamında girişimin yapılması da hayati derecede önemli. Güvenilir saç ekimi merkezinde, hastaya uygun bir şekilde doğru ve güncel bir teknikle operasyon gerçekleştirilir. Operasyondan sonra hasta düzenli takip edilir ve iyileşme süreci tamamlandığında hasta doğal görünüme kavuşur.

Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, ülkemizin saç ekiminde popüler bir destinasyon haline gelmesiyle birlikte güvenilir saç ekimi merkezi ve doktoru bulmanın zorlaştığına dikkati çeliyor. Dr. Melike Külahçı, ne tıp diplomasına ne de saç ekiminde yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan kişilerin kendilerini “Saç Ekimi Uzmanı” olarak tanıttığı konusunda adaylara uyarıda bulunuyor: “Saç ekimi adaylarının, modern tıbbı takip eden, yabancı diliyle, her şeyiyle konusuna bağlı bir doktor bulmaları sağlıkları açısından en önemli nokta. Bunun için de öncelikle güvenilir saç ekimi merkezi bulmaları lazım. Maalesef şu anda merdivenaltı diye tabir ettiğimiz büro tipi yerlerde saç ekimi konusunda uzmanlığı olmayan kişiler ‘ekip’ görünümünde hastaları mağdur ediyor. Özellikle Arap dünyasından medikal turist olarak ülkemize getirilen ve ‘daha ucuz fiyat’ teklifleriyle adeta kapanın elinde kalan kişiler maalesef bu konuda en fazla zararı görüyor.”

Sağlık Bakanlığından Güvenilir Saç Ekimi Merkezi Standartları

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz aylarda güvenilir saç ekimi merkezi seçimi konusunda vatandaşları uyardı. Güvenilir saç ekimi işleminin ancak plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanları ile medikal estetik sertifikalı hekimler tarafından yapılabileceği belirtiliyor. Ayrıca uzman saç ekimi hekimlerinin sorumluluğunda hemşire ve anestezi teknisyeni ya da teknikerlerinin de görev alabileceği açıklandı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca güvenilir saç ekimi merkezinin fiziki standartlarını da ilan etti. Asgari 12 metrekare büyüklüğünde, sterilizasyona uygun zemin, düz ve pürüzsüz duvarlı, ultraviyole oda sterilizasyon sistemli, havalandırmalı, asgari araç gereç ve ekipmanları bulunan bağımsız bir mekânın güvenilir saç ekimi merkezi olarak kabul edilebileceği açıklandı.

Güvenilir Saç Ekimi Merkezi Seçimi için ISHRS 2014’te Uyardı

Güvenilir saç ekimi merkezi seçimi, sağlık açısından dünya çapında hassas bir konu. ISHRS (Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği) Avrupa ve Amerika’daki saç ekimi adaylarını, güvenilir saç ekimi merkezi seçmeleri konusunda düzenli olarak bilgilendirip uyarıyor. Dernek, güven vermeyen kanunsuz yerlerde, doktorların değil de teknisyenlerin, hemşirelerin, hatta taşeron temizlik işçilerinin dahi saç ekimi yaptığı konusunda hastaların dikkatini çekiyor.

Bu konuda ilk uyarı 2014 yılında ISHRS Derneği tarafından yapılmış, güvenilir saç ekimi merkezi seçmenin hayati önemi vurgulanmıştı. Aksi takdirde yaşanan olumsuz sağlık sonuçları ve korunmasız hastaların mağduriyetleri ortaya koyulmuştu.

Doğru Cerrah ve Klinik Seçimi

Güvenilir saç ekimi merkezinde işlem, saç ekimi uzmanları tarafından yapılamaz. Çünkü “saç ekim uzmanlığı” diye bir uzmanlık dalı yoktur. Saç ekiminde yardımcı personelin tecrübelendikten sonra kendisini bu şekilde sıfatlandırması gerçeği yansıtmaz. Güvenilir saç ekimi merkezinde işlem, hemşireler ve diğer sağlık personeli tarafından hiçbir cerrah ya da doktor kontrolü olmaksızın yapılmaz. Çünkü saç ekimi yapılabilecek basit bir işlem değil, hayatınız boyu sizi etkileyecek bir komplike bir operasyondur.

Web sitelerinde doktor adı bulunmayan, bir hastane bünyesinde bir araya gelerek saç ekimi yapmaya çalışan tecrübesiz kişilerin bulunduğu adreslerden uzak durmak gerekir. Bu yerler güvenilir saç ekimi merkezleri değildir. Saç ekimi alanında Türkiye’nin önemli ülkelerden biri haline gelmesi, bu alana yönelen faaliyet ve kurumların sayısının da artmasını da beraberinde getirdi. Seçtiğiniz cerrah ve kurumların güvenilirliği ve yeterliği hakkında önceden iyi bir araştırma yapmak gerekir.

ISHRS İlkelerine Bağlı Güvenilir Saç Ekimi Merkezi

1994 yılında kurulan Transmed Tıp Merkezi, her yıl 1000’in üzerinde operasyon gerçekleştiren Türkiye’nin ilk Saç Nakli Kliniğidir. Transmed Tıp Merkezi doktorları, Uluslararası Kongre ve Toplantılara (ISHRS) katılarak güncel teknik ve tedavi yöntemlerini takip edip uyguluyorlar. Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı ise Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneğinde (ISHRS) görev alan ilk Türk kadın hekim olarak Kurul Guvernörlüğünü yürütüyor.

Son yıllarda Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu için gözde bir saç ekim merkezi olmasıyla birlikte Transmed Tıp Merkezi de saç ekiminde uluslararası tercih edilen bir marka haline geldi. 1994’ten beri saç ekiminde ve saç dökülmesine karşı tedavilerde ülkemizde öncülük eden Transmed Tıp Merkezi, uzman doktorlarıyla her kişiye özel çözüm sağlıyor.

 Yabancı Misafirlere Güvenilir ve Konuksever Hizmet

Transmed Tıp Merkezi Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, güvenilir saç ekimi için yurtdışından gelen medikal hastaları en iyi şekilde ağırlamaya özen gösterdiklerini belirtti: “Güvenilir saç ekimi merkezinde hizmet almak için gelen yabancı misafirlerimize ülkeye girişlerinden çıkana kadar farklı dilleri konuşabilen hasta rehberleri eşlik ediyor. Ayrıca diledikleri takdirde kendilerine konaklama konusunda da yardımcı oluyoruz. Hatta yeme içme ve gezme konusundaki zevklerine göre İstanbul’da kaliteli vakit geçirmeleri için rehberlik hizmeti sağlıyoruz.”

 

Bir Cevap Yazın