Güneş Lekeleri Tedavi Edilebilir mi?

Güneş Lekeleri Nasıl Ortaya Çıkar?

Güneş lekeleri yani ‘Solar Lentigo’, güneş hasarı oluşabilecek, beyaz tenli, zor bronzlaşan, kolay kızaran ve güneşte aşırı kalan bireylerde; ani yanmalar, soyulmalar ve kızarmaların tekrarı durumunda, yıllar içinde ortaya çıkar. Yüzdeki veya gövdedeki çillenmeler yani ‘Efelid’ ise, kalıtsal bir özelliktir. Çiller, çoğunlukla açık tenli bireylerde gözlenir. Güneş lekelerinden farklı olarak , güneş ışınlarıyla koyulaşır, göze çarpmayanlar belirginleşir. Güneşsiz mevsimlerde renk açılır ve yok olmuş hissi verebilir. Güneşten korunma ve yüksek faktörlü güneş koruyucular lekelerin koyulaşmasını engellediğinden, estetik anlamda fayda sağlarlar.

Güneş Lekeleri Her Cilt Tipinde Görülür mü?

Güneş lekelerinin ortaya çıkmasında deri fototipi çok önemlidir. Deri, beyaz tenlilerden, koyu tenlilere göre 6 fototipte ele alınır. Deri fototipi 1 olanlar; açık tenli, açık renk gözlü, güneşle bronzlaşamayan bireylerdir. Deri fototipi 2-3 olanlar daha büyük risk altındadır. Bunun yanında deri fototipi 4 ve 5 olan koyu tenli bireylerde de nadiren gözlenebilir. Genetik eğilim de etkenler arasında sayılabilir.

Güneş Lekelerinin Vücuda Zararları Var mı?

Güneş lekelerinde malign yani kötü huylu değişim riski çok azdır. Güneş, hasarlı deride erken yaşlanma ve deri kanseri riskini artırmaktadır. Bu düşünüldüğünde, güneş ışınlarından korunmanın önemi anlaşılabilir.

Güneş Lekelerini Önlemek Mümkün mü?

Güneş ışınlarına direk maruz kalmamak, uygun saatlerde güneşe çıkmak , hiçbir zaman soyulacak ve aşırı kızaracak şekilde yanmamak öneriler arasında sayılabilir. Deri fototipine göre, açık tenli bireyler 30 ve üstü, koyu tenli bireyler ise 15 ve üstü koruma faktörlü ürünleri güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce uygulamalıdır. Ayrıca olabildiğince 11.00 ila 15.00 saatleri arasında güneşte kalmamaya dikkat edilmelidir.

Güneş Lekeleri Tedavi Edilebilir mi?

Güneş lekeleri birçok tedavi yöntemi vardır. Kliniğimizde uygulanan yöntemlerinden kimyasal peeling, lazer leke tedavisi, Microdermabrazyon + Omnilux ve Dermacell gibi tedaviler ile güneş lekelerinizden kurtulabilirsiniz. Uygulanılacak yöntem ve tedavi şekli kliniğimizdeki muayene sonrası uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Tedavi uygulansa dahi, yeni güneş lekelerinin çıkabileceğini düşünerek, güneşten korunmak ve kullanılacak ürünlerin doğru seçimi esastır.

Kimyasal Peeling

Ortalama olarak cilt lekelerine göre 4 ila 8 seans arasında uygulama dozuna göre haftada 1 ya da 15 gün aralıklarla planlanır. Uygulamanın amacı cilt yüzeyindeki lekelerin, akne izlerinin ve ince kırışıklıkların tedavisi için cildin üst katmanının meyve asitli solisyonlarla soyma işlemidir.

Lazer Leke Tedavisi

Ciltte güneşten dolayı ve yaşlılıktan dolayı oluşan lekelerin lazer yardımı ile giderilme işlemidir. Uygulama ayda 1, 3 ila 6 seans arasında yapılmaktadır.

Microdermabrazyon + Omnilux

Mikrodermbrazyon, cildin yenilenmesi için gerekli mekanizmaları uyararak, hücre bazında yenilenme ve kollajen üretiminde artışa neden olur. Bu uygulama, ciltteki düzensizlikleri azaltır. Cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Tedavi amaçlı kullanımının yanı sıra sorunsuz ciltlerde yaşlanmayı önleyici bakım da yapmaktadır.

Mikrodermabrazyon işlemi 20 ila 30 dakika süren seanslar şeklinde yapılmaktadır. Seanslar 7 ila 10 gün aralıklarla tekrarlanır; etkin bir sonuç elde etmek için mevcut probleme göre değişen 8 ila 15 seanslık bir tedavi programı gerekir. Uygulamaların tamamlanmasından sonra 2 ila 3 ayda bir yapılan tek seanslık bakım tedavileri ile desteklenebilir.

Microdermabrazyon tedavisi ile birlikte yapılan Omnilux cildin kırmızı ışık ile uyarılması, kan dolaşımının ve oksijenlenmesinin düzenlenmesi, cildin beslenme, ve kollajenin yenilenmesini sağlamaktadır. Işık tedavileri ile günümüzde yaşlanma etkileri ve leke tedavilerini giderilebilmekte ve cilt yeniden canlanabilmektedir.

Dermacell

Tedavi, üzerinde 190 micro iğne barındıran roller ile uygulanacak bölgede 1 cm2’de yaklaşık 400’e yakın mikro kanal açarak cildin yara mekanizmasını çalıştırmaktadır. Tedaviye ek olarak kullanılan topikal ürünlerle desteklenir.Uygulama haftada 1, 4 ila 8 seans arasında uygulanmaktadır

Bir Cevap Yazın