Genç ve Sağlıklı Yüzün Sembolü Haline Gelen Gür Kaşlar

Son yıllarda kalın ve gür kaşlar güzelliğin sembolü haline geldi. Toplumun genelinde kalın kaşların daha genç bir yüze ifadesi sağladığı görüşünde. Kaşlar ayrıca gözleri çerçeveler ve yüzün ifadesini ortaya çıkartırlar. Kaş çıkartmanın kozmetik ya da ilaç yoluyla bir tedavisi ne yazik ki henüz   yoktur. Hangi sebeple dökülmüş olursa olsun kaşların yerine saç kökü ekerek kaş gibi  duran yeni kılların yetişmesi sağlanabilir.

Kaş ekimi nedir, nasıl gerçekleştirilir?

Kaş ekimi, iki kulak arasında bulunan ve donör bölge adı verilen alandan alınan, sağlıklı ve genetik olarak ömür boyu dökülmemeye programlanmış saç köklerinin kaşlara nakil edilmesi işlemidir.

Bu işlem, hastanın plastik cerrahıyla birlikte istediği kaş şekline karar vermesi ile başlar. Arkasından hastaya hafif bir sedatif verilir ve işlem yapılacak bölgede lokal anestezi uygulanır. Uygulama   ortalama bir saat sürer ve işlemden 24 saat sonra banyo yapmak mümkün olur.

Uygulama sonrasında dört gün boyunca ekilen bölgede hafif kabuklanma ve kızarıklık meydana gelir. Nakil yapılan alan, altı ila yedi gün sonunda tamamen iyileşir. Ekilen kaşların tamamen uzaması üç ila   altı ay sürer. Çoğunlukla ikinci bir girişim gerekmese de, altıncı ayın sonunda gelişimin değerlendirilmesi ve gerekirse ikinci bir seansla istenen sonuca ulaşılması hedeflenir.

Kaş nakli, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Zira kaş bölgesindeki kılların açı ve yönleri, saçlı deridekinden çok daha farklıdır. Deriden 45 derecelik bir açıyla çıkan saçlar, kaş bölgesinde   neredeyse deriye paralel denilebilecek bir yüzeysellikte bulunurlar. Bu   bölgedeki kökler, burunla kesişme bölgesinde dik; yukarı kaş bölgesinde   aşağıya dönük, aşağıdaki bölgede ise yukarıya dönük olarak uzarlar. Sonunda, birleştikleri noktada ise tek bir çizgiye dönüşürler. Saçlı deriden alınan   kökler, işlem sonrasında bölgede bir iz kalmaması ve doğal bir görüntüye ulaşılması için deride çok küçük kanallara ekstra inceltilmiş foliküler üniteler olarak yerleştirilmelidirler. Tüm bu nedenlerle, yeni kaşlarınız uzman bir plastik cerrah tarafından şekillendirilmelidir.

Kaş nakli işleminde oluşabilecek herhangi bir komplikasyon bulunmaz. Ancak, unutulmaması gereken, yeni kaşların saçlardan çok daha hızlı uzadığıdır. Bu nedenle, kaş ekimi sonrasında yeni kaşlarınız, özellikle ilk bir yıl içinde kendi kaşlarınıza oranla daha hızlı uzarlar. İlk yıldan sonra yeni kaşlarınız, bulundukları bölgedeki uzama ritmine ayak uydurmaya başlarlar.

Bir Cevap Yazın