Erkeklerde Bölgesel Yağlanma

Erkeklerde bölgesel yağlanma: Kilo vermek neden bu kadar önemli?

Göbekte toplanan yağlar sağlığımıza oldukça zararlıdır. Kurtulmanın tek yolu verdiğiniz kiloları almamak ve ekstra kilo vermektir.

Fazla kilo ve göbekte toplanan bölgesel yağlar birçok insanın yaşadığı ortak bir sorunudur. Mayo Klinik doktoru Endokroloji uzmanı Michael D. Jensen sizin için göbekteki yağların sağlığınızı nasıl etkilediği hakkında önemli birkaç soruyu cevapladı.

Erkekler neden göbekte toplanan bölgesel yağlardan endişe etmeli?

Göbekte toplanan yağlar sadece bölgesel katman oluşturmakla küçümsenemez. Bu yağlar iç organlarınızı etkileyerek sağlınızı olumsuz etkiler.

Fazla kiloların oluşturduğu birkaç risk;

-Damar hastalıkları
-Tip 2 Diyabet
-Uyku apnesi gibi sorunlara yol açabilir.

Göbekteki yağlanma yaş ile mi yoksa genetiğinizle mi ilgilidir?

Kilonuz tükettiğiniz kalori ve bu kaloriyi yaktığınız aktiviteler ile doğru orantılıdır. Eğer fazla yer ve az hareket ederseniz, fazla kilolu olmanız ya da yağlanma kaçınılmazdır.

Bunun yanında yaşınız da kilo almada rol oynamaktadır. Fiziksel olarak aktif olsanız bile, yaşınız gereği kaslarınızı kaybedebilirsiniz. Kilonuza dikkat etmeniz ve egzersiz yapmanız bu gerçeği değiştirmez. Buna ek olarak bazı erkeklerde yağ hücreleri kol ve bacak bölgelerinde depolanmaz. Bu yağlar depolama için karın bölgesini seçerler. Tabii ki, genleriniz obez olmanıza ya da yağ hücrelerinin hangi bölgede depolanacağına etkili olabilir.

Bira göbeği diye birşey var mıdır?

Alkol tüketiminin fazlalığı ile kilo alımı gerçekleşir. Bu da bira göbeği gerçeğidir. Fakat bira bunun tek suçlusu değildir. Hangi tür alkol olursa olsun, kişinin fazla alkol tüketimi sonucu kilo aldığı araştırmalarda kanıtlanmıştır. Sosyal içici olsanız da daha az alkol kullanarak karın bölgesindeki yağlanmalarınızı engelleyebilirsiniz.

Karın bölgesindeki yağlanmanın fazla olduğunu nasıl anlarsınız?

Basitçe bel çevrenizi ölçerek anlayabilirsiniz;

·Ayağa kalkın ve çıplak karnınızı kalça kemiğinizin üzerüinden bir mezura ile ölçün. Eğer karnınız katlanıyorsa, yatarak ölçmelisiniz.
·Mezuranın ölçümlediğiniz bölgeyi sıkmaması gerekir.
·Mezuranın tüm belinizi ölçtüğüne emin olmalısınız.
·Erkeklerde, 102 cm ve üzeri bir bel çevresinin olası sağlık problemleri yaşama riskini artırdığı gözlemlenmiştir.

Karnınızdaki yağlardan nasıl kurtulursunuz?

Karın kaslarınızı çalıştırarak ve egzersiz yaparak yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat, iç organların yağlanmasını durdurmanın tek yolu bunun yanında sağlıklı bir diyet yapmaktır. Bu sayede hem fazla kilolardan hem de bölgesel yağlardan kurtulmanız mümkündür.

·Sağlıklı diyet: Sebze, meyve ve tam tahıllı yiyecekler ile yaptığınız diyet ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olabilir. Kırmızı et, peynir ve tereyağında bulunan doymuş yağların tüketimin kısıtlanması diyetinizi daha sağlıkla hale getirecektir. Tekli ve çoklu doymamış yağ içeren balık, fındık ve sebze yağlarını seçmenizi tavsiye ederiz.
·Porsiyonlarınızı kontrol edin: Sağlıklı yiyecekler bile seçseniz, kalorisi yüksek olabilir. Porsiyonunuzu küçültmeniz fazla kalori almanızı önleyecektir. Buna yediğinizin yarısını yemekle başlayabilirsiniz.
·Günlük hayatınıza fiziksel aktiteler katın: Sağlığımız açısından uzmanlar haftada 150 dakikamızı yürümeye ayırmamız gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca haftada en az iki gün spor yapmalıyız. Unutmayın, ne kadar çok egzersiz yaparsanız, okadar hızlı kilo verebilirsiniz.
Elbette karın bölgenizde toplanan yağlardan kurtulmak çok kolay değil. Ancak pes etmeden sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak süreci bunu başarabilir ve gelecekte yaşayacağınız sağlık problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

*Mayo Klinik – Dr.Michael D. Jensen makalesinden alıntıdır.

Bir Cevap Yazın