Dr. Melike Külahçı saç ekimi ile ilgili en çok merak edilenleri açıkladı!

Saç dökülmesinin en büyük sebebi bir androjen hormonu olan testosteronun vücutta 5-Alfa Redüktaz adıyla bilinen bir enzim aracılığı ileDihidrotestosterona (DHT) dönüşmesidir. Genetik olarak programlanan bu hormon saç köklerine sinyal gönderir ve saçların güçsüzleşmesine, seyrekleşmesine neden olur. Mutluluğun saçla bir ilgisi olmalı diyenTransmed Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı, erken teşhis ile saçların dökülmesinin ve yavaşlatılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Tıraşsız/Saç kısaltmadan saç ekimi yapılabilir mi?
Saç kısaltmadan saç ekimi yapılabilir. Kısaltmadan yapılan saç ekiminde doktorun uzmanlığı ve tecrübesi önem taşımaktadır.
Saç ekimi sonrasında iz kalır mı?
FUE yöntemi ile alınmış saç köklerinin yerleri 0,6 mikronluk gözle seçilemeyen bir sıyrık bırakır. Doğru uygulanmış bir teknik ile verici alanda seyreklik ve alınmış dokudan kalacak bir yara izi gözükmemektedir.
Saç ekimi sonucu neden herkeste doğal gözükmüyor?
Saç kökü doğru açıdan yerleştirilmemişse ve doğru biçimde dağıtılmamışsa sonuç doğallıktan uzak olmaktadır. Özellikle çok seyrek ve düzenli dizilmiş ekimler çim adam görüntüsü vermektedir.
Sakal ve göğüsten kıl nakli yapılabilir mi?
Sakal ömür boyu dayanıklı kıl olup, saç arasında sıklaştırma ve örtücülüğü artırmaya yönelik kullanılabilir. Vücut kılı daha ince ve kıvırcık olduğu için 2. tercih sebebidir.
Beyaz saçlardan ekim yapılabilir mi?
Beyaz saçlar diğer saçlara göre daha dayanıklıdır. Yıkandığında çıkan bir boya kullanılarak saç ekimi gerçekleştirilebilir.
Saç nakli dışındaki saç tedavileri nelerdir?
Erken evre saç dökülmesi ve densite problemi yaşayan erkek hastada gerek kan dolaşımını hızlandırması, gerekse yeni saç tellerinin çıkışını teşvik etmesi ve var olan saç tellerini güçlendirip dökülmeyi yüksek oranda yavaşlatması gibi çoklu etkilerinden dolayı aşağıdaki işlemler önerilebilir.
PlateletRichPlasmakelimelerinin kısaltılması olan PRP, hastanın kendi kanından elde edilmektedir. PRP tedavisi, kan dolaşımının hızlanmasına, saçlı deri dokusu ve içindeki saç köklerinin onarılmasına yardımcı olunmaktadır.
Dolgulu PRP uygulamasında ise standart PRP içerisine 100’den fazla peptid içeren serum ekleyerek uygulama yapılabilmektedir. Bu da erken evre saç dökülmesi için etkili olabilmektedir.
Saç ekimi için güvenilir ve kaliteli bir kliniği nasıl bulabilirim?
Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.
• Sağlık bakanlığından izinli kurum ve kuruluşlarda;Daha önce aynı klinikte operasyon geçirmiş bir hastayı yüz yüze görmeniz önerilir. Doktorsuz çalışan merdiven altı, illegal yerlere itibar edilmemelidir.
• Doktor Seçimi: Operasyonunuzu yapacak olan doktorun bu konuda deneyimli olmasına özellikle dikkat edilmelidir.
• Saç Analizi ve Muayenelerin Kimler Tarafından Yapıldığı: Saç muayenenizinuzman bir doktor tarafından yapılması önemlidir.

Bir Cevap Yazın