Çinkonun Vücudumuza 10 Faydası

Transmed çinko1.Spor performansınızı ve güçlülüğünüzü arttırır.

Yeterli miktarda çinko,hormon üretiminde temel rol oynadığı için spordaki performansınızı  ve güç gelişiminizi doğrudan etkiler. Yapılan araştırmalara göre vücutta bulunan fazla miktardaki çinko testosteron ,büyüme ve insülin benzeri büyüme faktörü -1 (IGF 1)  hormonlarının salgılanmasını güçlü kılar. Yani vücudunuzda yeteri miktarda çinko bulunması size enerji verir ve metabolizmanızı güçlendirir.

2.Erkeklerin üreme sağlığını ve verimliliğini arttırır.

Çinko testosteron seviyesi için çok önemli bir mineraldir ve erkek prostat hücrelerin normal çalışabilmesi için yüksek seviyede konsantrasyon gerekir. Düşük çinko seviyesi testosteron üretimini zayıflatır ve prostat kanserine sebep olabilir. Yetersiz çinko seviyesinin libido düşüklüğüyle de ilişkisi vardır.

3.Kadınların üreme sağlığını ve doğurganlığını arttırır.

Kadınlarda çinko ovosit ve yumurta üretimi sürecine katılır. Eğer kadında çinko seviyesi eksikse yumurta uygun şekilde olgunlaşamaz ve kısırlığa neden olur.

4.Kanseri önler ve bağışıklığı kuvvetlendirir.

Çinko ve sağlık alanındaki çalışmalarıyla bilinen Ananda Prasad ,basit çinko seviyemizin bir çok sağlık probleminin ,özellikle kanser ve bağışıklık sistemi, çözümü olabileceğini söylüyor.

Düşük çinko seviyesi doğrudan ve hızlı olarak T hücrelerinin fonksiyonlarını etkilediği için bağışıklık seviyesini düşürüyor.

5.Kalp ve damar sağlığını arttırır.

Çinko kalp damar hücreleri ve iç damar zarı için hayati önem taşır. İç damar zarı, kan damarı ve döngüsü için önemli rol oynayan ince bir hücre tabakasıdır. Düşük çinko seviyesi  iç damar zarı kalınlığını azaltabilir, bu da yüksek kolestrol ve iltihaplara sebep olabilir. Kolestrol ve iltihaplanma kalp hastalıkları riskini arttırır.

6.Vücudu insüline daha duyarlı hale getirir ve diyabeti önler.

Yeterli miktarda çinko, vücutta insülin sağlığı için 3 farklı rol oynar. Birincisi, çinko insülini sarar ve insülin pankreasta yeteri miktarda saklanır, glukoz kan akışına girdiği zaman kendini gösterir. İkincisi,çinko hücre sağlığını olumlu etkiler ve hücreleri saran insülin için gerekli olan enzimlerin yapımını kolaylaştırır. Böylece glukoz istenilen şekilde yakılabilir ve kullanılabilir. Üçüncüsü ise çinko iltihaplanmaya karşı C-reaktif protenleri ve sitokinleri engelleyici rol oynar.

7.Harika bir antioksidan etkisi yaratır.

Çinko, yapıştırma ve nötrleme yaparak hücrelere zarar veren boş köklerden kurtulmayı sağlar. Fazla demirin vücuda zarar vermesine karşı koyar.

8.Alzheimer’a karşı korur ve beyin sağlığını destekler.

Harika bir antioksidan olan çinko, beyinden ağır metalleri saf dışı ederek bu metallerin dokuda oluşmasını ve hasar vermesini önler. Aynı zamanda beynin denge kuran hücrelerine yardım eder. Bu iki özelliği nörolojik dejenerasyonu ve Alzheimer’ı önler.

9.Uyku,bilinç ve enerji seviyesini yükseltir.

Çinko, sağlıklı uyku için anahtar olan melatonin hormonu için metabolizmada  bulunması gerekir.

Çinko, demopini düzene sokar ve bu da odaklanmayı ve bilinci arttırır. Ayrıca çinko, beynin yağ asidi salgılayan enziminin bir parçasıdır.

10.Depresyonu önler.

Çinko seviyesi ve depresyon arasındaki ilişki kesin olarak bilinemese de, çinkonun hormon üretimindeki yerinin etkisinin depresyonlar ilişkisi kesin diyebiliriz.

Journal of Affective Disorder araştırmasına göre çinko düşüklüğü depresyon konusunda kadınları erkeklere göre daha çok etkiliyor. Kadınlarda östrojen hormonu seratonin hormonu (insanların kendisini iyi hissetmesini sağlayan sinir ileticisi)  ile beraber üretiliyor ve çinko seviyesinin yükselmesi seratonin hormonunun beyin tarafından kabul edilmesini kolaylaştırıyor.

 Çinko Eksikliğinin Saç Dökülmesi’ne Etkisi:

İnsanlarda akut çinko eksikliği gelişmesi durumunda ilerleyici saç dökülmesi meydana gelebilmektedir. Kronik çinko eksikliğinde ise saç büyümesi yavaşlamakta ve yaygın saç dökülmesi ile sonlanabilmektedir. Saç hastalıklarında çinko eksikliği temel neden olarak kabul edilmemekte ancak esaslı bir rolü olduğu gerçek.

 

Bir Cevap Yazın