Boşanmak Kadınların Saçını Döküyor

Amerikalı bilim adamları eşlerinden boşanan ya da dul kalan kadınlarda erkek tipi saç dökülmesine yol açtığını ortaya çıkardı. Stresten sonra kadınların saçının dökülmesine neden olan diğer fökterler arasında sigara ve alkol kullanımı öne çıkıyor.

Cleveland Case Western Reserve Üniversitesi’nden Plastik Cerrah Bahman Guyuron‘un 90 erkek ve 98 kadın ikiz kardeş üzerinde yaptığı araştırmada genetik olarak aynı özellikte saça sahip olan ikizlerin saçlarının yıllar içinde aynı oranda dökülmediği ortaya çıkardı. Bunun sebebi ise doğru beslenme, sigara, alkol, stres gibi dış etkenler. Dr. Guyuron, en fazla saç dökülmesi yaşayanların boşanmış ve dul kalmış kadınlar olduğunu gözlemledi. Ayrıca yüksek geliri olan, çok sayıda çocuk sahibi ve yüksek tansiyon problemi olan kadınlar, hem cinslerine oranla daha çok saç dökülmesi sorunu yaşıyor. Şapka takarak veya diğer yöntemlerle saçlarını güneşten koruyan, düzenli kahve tüketen ve iyi bir evliliği olan kadınlarda ise saç dökülme oranının daha az olduğu gözlemlendi.

Erkeklerin saçı ise en çok genetik sebeplerden dolayı dökülüyor. Ancak stres, sigara, alkol kullanımı, dengesiz beslenme ve aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalma da erkeklerin saç dökülmesi sorunuyla karşılaşmasına neden oluyor. Uzmanlar stres kontrolu ve sağlıklı beslenmenin saç dökülmesini durdurabileceğini belirtiyor.

Neyse ki, her ne sebeple olursa olsun artık günümüzde saç dökülmesinin kesin ve kalıcı bir çözümü var. Güvenli ve hijyenik bir klinikte doktorlar tarafından yapılan saç nakli ya da halkın bildiği adıyla saç ekimi operasyonları ile kaybettiğiniz saçlarınıza yeniden kavuşmanız mümkün.

Bir Cevap Yazın