Aknelerle mücadele etmeniz için 11 yöntem

Yüz bölgesinde oluşan akneler, hem dış görünüşümüzü bozar hem de psikolojimizi olumsuz etkiler. Çoğu zaman sadece görüntü olarak rahatsızlık değil, acı da verirler…

Cildin bakımsızlığı, yağlı olması, yanlış beslenme, çeşitli hastalıklar ve hormonal bozukluklar, iç organlarının fonksiyonlarındaki bozukluklar ve stres gibi birçok neden akne oluşumuna sebep olmaktadır. Genelde dönemsel olarak birkaç adet çıkıp daha sonra basit kremlerle tedavi edilebilirler. Ama bazı cilt yapılarında ve stres seviyesi yüksek kişilerde aknelerden kurtulmak uzun yıllar sürebilir.

Uzmanlardan düzenli bir cilt bakımı ve kaliteli beslenme akne tedavisi için şarttır, ancak bu yazımızda aknelerden korunma tedavisinden bahsetmeyeceğiz. Konumuz akne meydana geldikten sonra nasıl mücadele edeceğimizle ilgili…

İşte size 11 yöntem…

İdeal bir kapatıcı kullanın

İdeal Kapatıcı KullanınAkne sorunları düğün, topluluk önünde bir sunum ya da büyük bir etkinlikten önce meydana gelirse en idel çözüm çeşitli kozmetik ürünleri ile akneleri gizlemektir. Ancak sağlığa zararlı olmayan ve ismi olan bir kapatıcı kullanılmalıdır. Bu yüzden sadece ince bir tabaka ile sivilceyi gizleyebilen ürünler tercih edilmeli, çok fazla katman yapılmasını gerektiren ürünlerden kaçınılmalıdır. Koyu ve açık kapatıcıyı aynı anda kullanın. Çok açık ve çok açık bir kapatıcıyı aynı anda kullanıp karıştırarak aknelerinizi daha iyi gizleyebilirsiniz. Makyaj ile gizlenen alanın anlaşılmaması için kenar çizgilerinin kesintisiz olmasına özen gösterin. Gün boyu yaptığınız rötuşlar için aynı karışımı kullanın.

buzBuz ile şişleri indirin

Eğer akneler cildinizde şişkinlik meydana getirdiyse şişi indirmek için en ideal yöntem buz tedavisidir. Ancak buzu sadece bir dakika akne olan bölgeye tutmanız gerekir. Daha fazla tutarsanız kızarıklık artabilir.

Aknelerinizi sıkmayınakne sıkma

Akneleri sıkmak iyileşme süresini uzatabilir. Ayrıca enfeksiyon ve iz kalma riskini de artırmış olursunuz. Sıkılan aknelerin makyajla gizlenme şansı da azalır.

kimyasal peelingAkneli dönemde cilt bakımlarından kaçının

Kimyasal peeling ve diğer SPA uygulamaları hemen sonuç vermezler. Hatta kısa vadede cildin daha kötü görünmesine sebep olabilirler. Bu yüzden bu akne tedavileri sivilcelenme meydana geldiğinde hemen uygulanmamalı, daha çok cildin aknelerden korunmasına yönelik olarak tercih edilmelidir.

Kükürtlü kremler kullanınkrem

Benzoil peroksit ya da kükürt bazlı akne kremleri akne yaralarına iyi gelir ve iz kalma riskini en aza indirir. Ancak bu ilaçlardan da kısa sürede sonuç alamayabilirsiniz. Akne tedavisi eğer cildiniz zaten kuru ve tahriş olmuşsa bu tarz kremler kuruluğu ve tahrişi arıtabilir. Bu yüzden kullanmadan önce mutlaka dermatoloğa danışın.

enjeksiyonKortikosteroid enjeksiyonları deneyin

Büyük akne kistler için, kortikosteroid enjeksiyonları hızlı bir tedavi sunabilir. Bir dermatolog tarafından yapılması gereken bu yöntende sivilceye enjeksiyon ile kortikosteroid içeren ilaç verilir. Doğrudan şişliği azaltmak ve yara izini önlemek için tercih edilir. Enjeksiyon sonrası kist bir kaç gün içinde küçülür.

Asla diş macunu sürmeyindiş macunu

Sivilceye diş macunu sürmek son derece yanlış bir uygulamadır. Diş macunu aknenin kurumasına yardımcı olsa da yeni akne oluşumlarını tetikleyebilir. Daha da kötüsü diş macunu içerisinde bulunan florür ve beyazlatma bileşenleri ciltte bir alerjik reaksiyona neden olanilir.

çay ağacı yağıÇay ağacı yağını deneyin

Melalueca alternifolia yani bilinen adıyla çay ağacından elde edilen yağ akne oluşmasına sebep olan bakterileri öldürebilir ve cilt tahrişlerini tedavi edebilir. Ancak doğrudan cilde uygulamak için seyreltilmiş formunun kullanılması gerekir. Bazı kişilerde çay ağacı yağı alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce doktora danışılmasında yarar vardır.

Aksesuarlarla kamuflaj yapmayınsaç bandı

Sivilcelerinizi asla hava almasını önleyecek bant, kafa bandı ve bunun gibi aksesuarlarla kapatmayın. Kısa vadede aknelerinizi saklmaya yardımcı olabilirler ancak ileride pahalı tedavi masraflarıyla karşılaşmanız da olasıdır. Çünkü ısı ve sürtünme sivilceyi daha kötü yapar.

aspirinAspirini ezip aknenin üzerine sürmeyin

İnternette araştırma yaparken sivilce üzerine Aspirin sürmenin akne tedavisine iyi geldiği gibi bazı yanlış bilgilere ulaşabilirsiniz. Aspirin, salisilik asit içerdiği için teorik olarak cilde iyi gelebileceği düşünebilse de, cilt için üretilen kremlerde salisilik asit özel olarak formüle edilmiştir. Bu sebeple Aspirin’in cilt tedavisinde kullanılması önerilmez.

Bir Cevap Yazın