Saç Dökülmesi ve Politikanın 3 Ortak Noktası

Saç Dökülmesi
Saç Dökülmesi

Dr. Melike Külahçı

Amerikan Başkanlığı için seçim yarışı şimdiden başladı. 14 Haziran’da Donald Trump kampanyasının ilk durağı olan New Hampshire’da bir basın toplantısı düzenledi. Soru-cevap kısmına gelindiğinde bir kadını sahneye davet ederek ‘’gerçek olduğunu görme(si) için’’ saçını ellemesini istedi. Gerçekten de Trump’ın saçını elleyen kadın, sosyal medyada paylaşım rekorları kırılan bu görüntüde yer aldı. Trump aynı konuşma içinde bir diğer başkan adayı Marco Rubio ile ilgili ‘’benim saçım onunkinden daha iyi’’ diyerek tekrar saçlarına gönderme yaptı.

CHvUFsWVEAA8g7w

 

Business Times’da yayınlanan bir makaleye göre Trump çok da haksız değil! Amerikalılar 58 yıldır Beyaz Saray’a saç dökülmesi yaşayan bir adayı göndermiyorlar.

Politika ve saç dökülmesi denildiğinde ilk akla gelen erkekler ancak tabii ki bu sadece onları değil kadınları da oldukça yakından ilgilendiriyor. Weitz’ın yazdığı bir kitapta Yale Üniversitesi mezunlarına 2001’de yaptığı konuşmada Hilary Clinton ‘’Bugün söyleyeceğim en önemli şey şudur: saçınız önemlidir. Saçınıza özen gösterin. Çünkü diğer herkes de saçınıza dikkat edecek.’’

Ne yazık ki ya da iyi ki tüm araştırmaların gösterdiği de bu! Saçımız, karşımızdaki insan tarafından dikkate alınan ilk görsel uyarılardan biri ve bu nedenle de bizim kim olduğumuzu düşünürken yarattığı imajı belirleyen en önemli unsurlardan.

Lee Siegelman tarafından yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre politikadaki önemli koltuklar gerçekten de saçı, yaşıtlarına oranla çok daha fazla olan erkekler tarafından kapılmış durumda. Ancak yaptığı araştırma içinde seçmenin saçlı ve saçsız erkekleri tercih etme oranını da inceleyen Siegelman; seçmenin özellikle bir tarafa meyilli olMAdığını kanıtlamış. Yani seçmen için adayın saçlı ya da saçı dökülmüş olmasının belirleyici bir önemi yok.

Ancak seçimlerde sonucu değiştirmediğini bu araştırma göstermiş olsa da özel hayatımızda yapılan seçimlerde saçımız hem kendimize güvenimizi hem de dış görüntümüzle yarattığımız algıyı etkiliyor. Bu nedenle de seçimi, kendiniz ve iyi görünerek keyifli hissetmek üzerine kurguladığınız bir ‘’ben’’ üzerinden yapmanızı umuyorum.

Bir Cevap Yazın